Montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym

Montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu i jego trwałość składa się wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest właściwe zamontowanie materiału pokryciowego. Radzimy, jak prawidłowo zamontować blachodachówkę modułową na dachu skośnym. Czytaj dalej

 

Zmierz dach i skontroluj geometrię więźby dachowej

Montaż pokrycia dachowego musi rozpocząć wymierzenie połaci, dzięki któremu wyliczymy ilość potrzebnego materiału. Zastosowanie blachodachówki modułowej nie wymaga szczegółowych pomiarów i rysunków dachu. – Wystarczy, że mamy podaną powierzchnię połaci w m2. Przed przystąpieniem do montażu sprawdźmy, w jakim stanie jest więźba dachowa, czy przekątne połaci dachowych są równe, a kąty między elementami konstrukcji zachowane. Górne powierzchnie krokwi/łat muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie, jeśli natomiast występują jakieś odchylenia, należy je skorygować – wyjaśnia Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta blaszanych pokryć dachowych.


montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym

Układamy blachodachówkę

Zasada montażu blachodachówki modułowej jest bardzo zbliżona do tej na wymiar. Przykręcamy je wkrętami do łat. – Większość blachodachówek modułowych jest symetryczna dlatego też można układać je dowolnie, na tzw. cegiełkę od strony lewej do prawej i odwrotnie. Ta możliwość daje w efekcie końcowym inwestorowi spore oszczędności materiałowe, a dekarzom wybór sposobów montażu, który uzależniony jest od stopnia skomplikowania dachu. Oceniane jest to na podstawie rozmieszczenia newralgicznych punktów połaci, jak: kominy, lukarny czy okna połaciowe – mówi ekspert Blachotrapezu.  


Czytaj również: Nowa propozycja blachodachówki teraz z wyższym przetłoczeniem


montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym

 

Przycinanie blachy z dbałością o powłokę

Blacha modułowa ze względu na swój rozmiar daje większe możliwości manewrowania nią na dachu i łatwiejszą obróbkę. Zwłaszcza przycinanie, które można wykonać pod strychem lub na dole. Dzięki temu nie narażamy połaci na ostre opiłki, powstałe w trakcie cięcia, co jak skutkuje uszkodzeniem powłoki ochronnej i korozją pokrycia. Moduły blachodachówki tniemy na zimno, przeznaczonymi do tego celu nożycami ręcznymi lub skokowymi. Niedopuszczalne jest używanie szlifierek kątowych, które wytwarzają wysoką temperaturę uszkadzając lakier i powłokę ochronną.


montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym


Czytaj również: Jak zabezpieczyć dach, aby wiatr i śnieg nie zagrażały mieszkańcom i przechodniom


Zastosowanie modułów zamiast arkuszy niesie za sobą szereg korzyści: usprawni proces pokrywania połaci dachowej, zmniejszy koszty i zminimalizuje ilość odpadów, co jest bezpieczne dla środowiska.


montaż blachodachówki modułowej na dachu skośnym

Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 656

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >