
Montaż instalacji energooszczędnych we Wspólnotach mieszkaniowych
W ramach polityki oszczędności Wspólnoty mieszkaniowe decydują się na letnie inwestycje, obniżające koszty eksploatacji obiektu w sezonie zimowym. Do najpopularniejszych przedsięwzięć należy montaż nowoczesnego systemu ogrzewania budynku i wody użytkowej, zasilanej przez kolektory słoneczne.
Czytaj dalej
W zależności od potrzeb wydatek ten może przekroczyć sto tysięcy złoty, jednak późniejsze oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, jak również dotacja pokrywająca 45% inwestycji powodują, że chętnych przybywa.
Większość Wspólnot ogrzewa swoje mieszkania poprzez umowę z firmą energetyczną, a ciepłą wodę uzyskuje poprzez podgrzewanie jej gazem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to mało komfortowe, a przy tym bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Zanim z kranu poleci ciepła woda, należy poczekać aż piecyk się zagrzeje. Dodatkowo pojawia się ryzyko wybuchu gazu lub zatrucia tlenkiem węgla.
Czytaj również: Powstanie projekt biurowy Zita
Centralny system ogrzewania u większości Wspólnot zasilany jest z sieci ciepłowniczej. Te jednak, w ramach oszczędności, coraz częściej decydują się na posiadanie dwóch niezależnych źródeł zasilania. Na dachach budynków montują specjalne kolektory słoneczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną, przynosząc mieszkańcom ogromne oszczędności. Standardowo usuwane są wówczas piece gazowe, a Wspólnota wykonuje centralną instalację ciepłej wody. Nie likwiduje się przy tym węzła ciepłowniczego, zasilanego z sieci ciepłowniczej, traktując go jako alternatywę na wypadek usterki lub awarii kolektorów.
„Szacuje się, że w wyniku montażu kolektorów słonecznych koszty zakupu ciepła spadają zazwyczaj o ok. 30 proc. Do tego należy doliczyć zmniejszone o mniej więcej 70 proc. opłaty za gaz służący do podgrzania wody. Przy takich oszczędnościach, pomimo jednorazowego nakładu inwestycyjnego w granicach kilkuset tysięcy złotych, inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. Pamiętajmy również, że dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii każda Wspólnota ma szanse na dofinansowanie zakupu kolektorów w wysokości nawet 45 proc.” – informuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.
Czytaj również: Renowacja zabytków czasów PRL-u
Dofinansowanie przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ubiegać o nie mogą się jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych i Wspólnoty, co wyklucza z programu spółdzielnie mieszkaniowe. Wniosek należy złożyć do końca trwania programu, czyli grudnia 2013 roku. Powinien on być złożony razem z projektem instalacji sporządzonym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, harmonogramem rzeczowo-finansowym przedsięwzięcia zgodnym z tym projektem, kopią zgłoszenia/pozwolenia na budowę instalacji lub oświadczeniem, że zgłoszenie/pozwolenie nie jest wymagane. Należy również przedstawić datę zrealizowania przedsięwzięcia oraz zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Wysokość dotacji dla wspólnot mieszkaniowych jest uzależniona w szczególności od całości wydatków związanych z zakupem niezbędnego zestawu solarnego.
Rozliczenie środków dotacji i kredytu odbywa się standardową procedurą, której podstawą są faktury za montaż, zakup projektu oraz zestawu solarnego. Dodatkowo, w przypadku dotacji związanych z ochroną środowiska, sprawdzane jest czy osiągnięty efekt ekologiczny jest zgodny z tym, co przedstawił beneficjent w dokumentach wymaganych do uzyskania dotacji.
Czytaj również: Przygotowania do realizacji kolejnej fazy parku handlowego
Realne oszczędności może również przynieść Wspólnocie mało jeszcze popularny w naszym kraju, nowoczesny panel sterowania ciepłem. Podłączony do komputerów i Internetu umożliwia sterowanie i kontrolę temperatury w kranach czy kaloryferach. Jednocześnie powiadamia obsługę o awariach lub błędnej pracy urządzeń obiektu. Najpopularniejszą obecnie metodą oszczędzania na ogrzewaniu jest ocieplenie bloku styropianem. Koszt inwestycji jest porównywalny do instalacji systemu z kolektorami świetlnymi.
Źródło: Core PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 267 Grupa: Inwestycje Można też iść w inwestycyjne. Tylko nie condo, bo z tymi to same afery ostatnio wyskakują. Pewnie osób poszkodowanych będzie więcej ostatecznie niż przy Amber,....
- Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 176 Grupa: Inwestycje Zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę https://portalsremski.pl/pl/12_biznes/79 048_nowe-technologie-w-kartach-graficzny ch-co-czeka-nas-w-nadchodzacych-latach.. .
- Nowoczesne hale magazynowe - jedna już wynajęta! Liczba postów: 221 Grupa: Inwestycje Prace w przestrzeni magazynowej można sobie usprawnić za pomocą trawersów, przedłużek do wideł, czy również koszy na butle i liny stalowe, które znajdziesz w Mi...
- Ubezpieczenie mieszkania - mądra decyzja Liczba postów: 142 Grupa: Inwestycje Możecie sobie sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej agencji ubezpieczeniowej MAGRO - ubezpieczenie firmy gdańsk . Szczegół...
- Ile kosztuje gotowy dom drewniany? Liczba postów: 14 Grupa: Inwestycje Natomiast jeżeli kupiliście dom drewniany, ale już wiekowy i chcielibyście przeprowadzić renowację wnętrz drewnianych, aby było piękne oraz funkcjonalne w codzi...