Montaż okapu kuchennego – o tym musisz pamiętać

Montaż okapu kuchennego – o tym musisz pamiętać

Okapy kuchenne to niezbędne urządzenia w nowoczesnej i higienicznej kuchni. Bez nich w kuchni gromadzi się para wodna, która wnika we fronty, blaty i ściany. Na płaskich powierzchniach gromadzi się lepki i tłusty osad. Zobacz, jak poprawnie zamontować okap kuchenny, by uniknąć tych problemów. Czytaj dalej

Rodzaje okapów kuchennych

Montaż okapu kuchennego różni się w zależności od rodzaju okapu, jaki wybierzesz. Wyróżniamy następujące kategorie okapów kuchennych:

  • okapy przyścienne – montowane na ścianie
  • wkłady do zabudowy – montowane w szafce
  • okapy wyspowe – montowane do sufitu
  • okapy blatowe – montowane w blacie kuchennym lub zintegrowane z płytą indukcyjną
  • okapy sufitowe – montowane do sufitu
  • okapy teleskopowe – montowane w szafce, wysuwane
  • okapy narożne – montowane w rogu kuchni na ścianie

 

Montaż okapu kuchennego – o tym musisz pamiętać

 

Zasady montażu okapu kuchennego

Prawidłowy montaż okapu kuchennego spełniać musi wymogi dotyczące bezpieczeństwa, funkcjonalności w użytkowaniu i dobrego designu. Te trzy elementy razem dają okap, który dobrze wygląda, skutecznie usuwa nieczystości z powietrza i jest wygodny w obsłudze.

 

Montaż okapu do zabudowy

Okapy do zabudowy (wkłady do zabudowy, okapy podszafkowe) montuje się w szafce lub specjalnej zabudowie ponad płytą grzewczą. Ich niewątpliwą zaletą jest kompaktowy rozmiar, który łatwo i szybko zabudować można szafką wiszącą pasującą do stylu panującego w kuchni.

 

Montaż okapu kuchennego – o tym musisz pamiętać

 

Przykładem takiego okapu jest wkład do zabudowy ELICA HIDDEN, który występuje w dwóch szerokościach: do szafki 60 cm i 90 cm.

 

W celu prawidłowego podłączenia okapu do zabudowy musisz przygotować w szafce nad płytą odpowiedni otwór i w umieścić w nim okap, posiłkując się instrukcją dołączoną przez producenta. Istnieją też specjalne szafki, które mają już fabrycznie przygotowane miejsce na taki okap (są krótsze). Trzecim sposobem jest zamontowanie okapu w dowolnej zabudowie np. takiej przypominającej szeroki komin.

 

Okap do zabudowy najczęściej może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. W trybie wyciągu niezbędne jest poprowadzenie od wylotu z silnika okapu rury do kanału wentylacyjnego. Dlatego przed projektowaniem kuchni upewnij się, gdzie dokładnie przebiega komin wentylacyjny w Twoim mieszkaniu lub domu. 

W trybie pochłaniacza okap pracuje na dodatkowym filtrze węglowym, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania wilgoć. Zbędne jest wtedy montowanie rur wentylacyjnych.

 

Odległość okapu do zabudowy:

  • od płyty elektrycznej: 50 cm
  • od płyty gazowej: 60 cm

Szerokość okapu do zabudowy powinna być przynajmniej taka jak szerokość płyty grzewczej.

 

Montaż okapu skośnego

Drugim popularnym rodzajem okapu jest okap przyścienny skośny. Montuje się go bezpośrednio na ścianie nad kuchenką.

 

Montaż okapu kuchennego – o tym musisz pamiętać

 

Czytaj również: Kilka faktów i mitów na temat urządzeń AGD - co tak naprawdę pozwala zaoszczędzić na energii

 

Zaletą okapu skośnego ELICA WISE w kolorze białym jest jego uchylny charakter, który sprawia, że wygodnie się z niego korzysta. Okap dobrze czuje się w otoczeniu zabudowy wiszącej, ale także jako jedyny i główny punkt aranżacyjny na ścianie.

 

Jeśli chcesz podłączyć okap skośny do wentylacji, musisz wcześniej upewnić się, w którym miejscu przebiega komin wentylacyjny. Należy przedostać się do niego przez kratkę wentylacyjną i na jej osi zamontować okap. Wtedy odcinek rury będzie krótki i prosty, co zwiększy skuteczność okapu i zmniejszy głośność. W celu ukrycia rur, w okapie stosuje się tzw. maskownice, których wysokość można regulować.

 

Okap skośny ELICA WISE i bez tego pracuje cicho, bo na I biegu osiąga jedynie 48 dB, co pozwala na swobodną rozmowę w trakcie gotowania.

Okap w trybie zamkniętym (pochłaniacz) możesz zamontować w dowolnym miejscu. Zadbaj o dostęp do prądu – okap potrzebuje wejścia do gniazdka.

Okap przyścienny zamontuj na solidnej ścianie, najlepiej z cegieł, betonu lub pustaków. Unikaj płyt regipsowych, gdyż mogą rezonować dźwięki i wprowadzać niepotrzebne wibracje.

 

Odległość okapu skośnego:

  • od płyty elektrycznej: 40-50 cm
  • od płyty gazowej: 40-50 cm

Szerokość okapu skośnego powinna być przynajmniej taka jak szerokość płyty grzewczej.

 

Montaż okapu wyspowego

Okapy wyspowe mogą mieć różne formy. Na wyspie kuchennej dobrze sprawdzają się te w formie podłużnej tuby.

 

Montaż okapu kuchennego – o tym musisz pamiętać

 

Kształt tuby jest smukły. Sprawia, że kuchnia staje się mniej przeładowana i lżejsza.

Okap wyspowy ELICA TUBE PRO ISLAND występuje w kolorze naturalnej stali szlachetnej inox, czerni lub bieli.

 

Okap wyspowy należy zamontować na suficie w osi płyty grzewczej. Można go przymocować do sufitu głównego lub do specjalnie przygotowanej konstrukcji, która jest zrównana z sufitem podwieszanym. To ważne, by zachować stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

W przypadku wyciągu najprawdopodobniej zechcesz zabudować rury wentylacyjne. Zadbaj, by ich połączenia były trwałe i szczelne.

 

Odległość okapu wyspowego:

  • od płyty elektrycznej: 60-70 cm
  • od płyty gazowej: 70-75 cm

 

Szerokość okapu wyspowego ma mniejsze znaczenie niż w przypadku innych okapów kuchennych. Okapy tuby mają szerokość mniejszą niż szerokość płyty grzewczej, a mimo to skutecznie zasysają wszystkie opary. Wynika to z ich konstrukcji i mocy, gdzie tuba o średnicy 43 cm jest w stanie uzyskać wydajność maksymalną na poziomie 603 m3/h.

 

Montując okap kuchenny:

  • najlepiej podłącz go do wentylacji, będzie pracował wydajniej i ciszej
  • zachowaj odpowiednią odległość między płytą a dolną jego częścią
  • pamiętaj o tym, by ściana lub sufit była mocna i stabilna
  • dobierz jego wydajność do wielkości pomieszczenia

 

Spełnienie tych warunków sprawi, że urządzenie będzie pracowało długo i bezawaryjnie.

 

Czytaj również: Jak powinno wyglądać wyposażenie cukierni?

 







Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 129

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >