Montaż rolet zewnętrznych już na etapie budowy domu

Montaż rolet zewnętrznych już na etapie budowy domu

Rolety i okiennice stają się coraz popularniejszymi elementami wyposażenia domów i mieszkań. Zapewniają prywatność, ciszę i bezpieczeństwo. Latem chronią nasze domy przed upałem a w chłodnej części roku przed zimnem. Dlatego zyskują one coraz więcej zwolenników. Czy wszystkie dostępne na rynku rozwiązania są takie same? Jak wybrać te najtrwalsze i najbardziej ekonomiczne? Czytaj dalej

 

Dzięki odpowiednio opracowanym systemom, rolety i okiennice można zainstalować zarówno w obiektach dopiero wznoszonych, jak i tych już istniejących. W przypadku tych pierwszych warto jednak pomyśleć o montażu już na etapie budowy domu - mamy wówczas więcej możliwości aranżacyjnych.

 

 

Pancerz i spółka, czyli wybieramy roletę

Ochrona okna przed działaniem czynników atmosferycznych oraz termoizolacja wnętrza domu to najważniejsze zadania pancerza rolety. Aby dobrze spełniał on swoje funkcje powinien zostać wykonany z trwałego materiału. Znakomitym tworzywem łączącym lekkość i wytrzymałość jest aluminium. Dzięki wysokiej plastyczności można wykonać z niego bardzo precyzyjnie dobrane elementy, które znacznie podnoszą estetykę i właściwości izolacyjne rolet. Dodatkowo aluminium jest odporne na działanie czynników zewnętrznych – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR, Aluprof S.A.

 

Czytaj również: Ekologiczne okna z PCV?

 

To właśnie pancerz ma największy wpływ na wygląd całej rolety a w konsekwencji elewacji naszego domu. Pamiętajmy, że przez lata użytkowania będzie on musiał stawić czoła ulewom, śniegom czy palącemu słońcu. Nie musimy się jednak martwić o stan rolet po każdej zimie czy lecie, większość profili aluminiowych może być bowiem lakierowana i wypiekana, dzięki czemu kolor jest bardzo odporny na ścieranie i blaknięcie. Większość z nas pragnie podkreślić indywidualny charakter domu. Firma Aluprof ma na to sposób, w jej ofercie poza bogatą paletą kolorów RAL dostępnych jest 11 rodzajów profili roletowych, których grubość waha się od 8 mm do 14 mm. Dzięki temu możemy dobrać pancerz rolety indywidualnie do naszych potrzeb.

 

 

Serce rolety to jej system. Jego główną część stanowi skrzynka, w której umieszczona jest roleta a dopełniają go prowadnice oraz napęd. Na naszym rynku dostępne są cztery główne systemy –podtynkowe, nadprożowe i nadstawne, gdzie skrzynki są całkowicie niewidoczne oraz adaptacyjne. Decyzję o montażu tych pierwszych należy podjąć w trakcie budowy domu lub jego termomodernizacji. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu skrzynki, schowanej pod materiałem wykończeniowym, ograniczają powstawanie mostków termicznych. W rozwiązaniu nadprożowym i nadstawnym, skrzynki zakładane są odpowiednio nad lub na ościeżnicy, co również czyni je niewidocznymi. Jeśli jednak nasz dom jest już wzniesiony, a nie chcemy przeprowadzać jego gruntownego remontu, warto rozważyć wybór systemu adaptacyjnego – tu skrzynka znajdować się może we wnęce okiennej lub nad nią – tłumaczy Bożena Ryszka z Aluprof S.A.

 

Czytaj również: Okna na lata

 

W przypadku systemów rolet, Aluprof także oferuje szeroki wachlarz kolorów. Dzięki temu miłośnicy tradycji mogą stworzyć harmonijne kompozycje z elewacją. Osoby ceniące natomiast nowoczesność mają możliwość przełamania bryły domu za pomocą kontrastowego wyróżnienia strefy okien. Producent proponuje również różnorodne kształty i wielkość skrzynek, co pozwoli nam wybrać te które najlepiej będą korespondowały ze stylem obiektu.

 

Bez napędu ani rusz…

To dzięki niemu bowiem możemy otwierać i zamykać rolety. Klasyczny napęd to sterowanie ręczne, za pomocą taśmy lub korby. Może wymagać to jednak użycia znacznej siły, zwłaszcza jeśli nasze rolety są duże. Firma Aluprof S.A. współpracuje z najlepszymi producentami akcesoriów do bram i rolet, dzięki czemu w swojej ofercie ma bogaty wybór metod sterowania roletami. Zastosowanie napędu elektrycznego pozwala unosić i opuszczać pancerz jedynie za pomocą klawisza. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie kolejnego ułatwienia – synchronicznego sterowania wszystkimi roletami. Wówczas możemy otwierać i zamykać wybrane rolety w domu w tym samym czasie, wykonując przy tym jeden ruch. Oszczędza to nie tylko dużo czasu, po połączeniu z zegarem zapewnia podnoszenie lub opuszczanie rolet o określonych godzinach. Rozwiązanie takie oprócz codziennej wygody, znacznie podnosi bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności – symuluje bowiem ciągłą obecność mieszkańców – wyjaśnia Bożena Ryszka z Aluprof S.A.

 

Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się z automatycznej obsługi rolet bez potrzeby prowadzenia i instalowania kabli jest sterowanie radiowe. Polecenia odnośnie opuszczenia, podniesienia czy też zatrzymania rolety są przesyłane do siłownika za pośrednictwem pilota lub nadajnika naściennego. Rolety skutecznie zwiększają bezpieczeństwo naszego dobytku. Roleta antywłamniowa Aluprof S. A. otrzymała 3 klasę (RC 3) odporności na włamanie zgodnie z normą PN-EN 1627:2011. Specjalnie opracowany system, na który składają się nowoczesna konstrukcja prowadnic ze wzmocnieniem, pancerz z ekstrudowanego profilu odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wzmocnienie antywyważeniowe listwy dolnej, stanowią idealne rozwiązanie łączące w sobie trwałą osłonę z estetycznym wykonaniem oraz komfortem obsługi.

 

Okiennica – klasyka w nowoczesnej formie

Alternatywą dla miłośników klasyki są okiennice. Te nowoczesne niewiele mają wspólnego z trzaskającymi na wietrze i łamiącymi się dawnymi osłonami okien. Dziś wykonywane są one z trwałych, odpornych na czynniki pogodowe materiałów. Dobrym rozwiązaniem są okiennice aluminiowe. Materiał ten nie obciąża budynku i nie poddaje się naprężeniom, dzięki czemu możemy być pewni, że okiennice nie wypaczą się i zachowają na długo swoje właściwości – mówi Bożena Ryszka z Aluprof S.A.

 

 

Wydawać by się mogło, że okiennice to nieskomplikowana konstrukcja – ot dwa skrzydła po obu stronach okna. Tymczasem współczesne rozwiązania sprawiają, że do wyboru mamy wiele wariantów. Skrzydła okiennic mogą być pełne – tzw. panelowe, które po zamknięciu dają efekt całkowitego zaciemnienia we wnętrzu. Jeśli jednak chcemy by do naszego domu sączyły się promienie słońca nawet po zamknięciu możemy zdecydować się na opcję z lamelkami. Najczęściej widuje się okiennice podwójne, montowane na zewnątrz ościeża, ale na rynku dostępne są także wersje pojedyncze czy składane, umieszczane tylko po jednej stronie okna. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli z jakichś przyczyn nie jest możliwa instalacja okiennicy po którejś ze stron, gdyż np. przeszkadza w tym drzewo czy element architektury budynku.

 

W ofercie firmy Aluprof znajdziemy nowoczesne okiennice MB-Sunshades. Wykonywane są one z wysokiej jakości aluminium, odpornego na czynniki atmosferyczne. Stosowane nowoczesne technologie barwienia, pozwalają stworzyć trwałe kolory z palety RAL oraz szereg odcieni drewnopodobnych. Dzięki temu praktycznie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Producent opracował także wiele systemów mocowań, okiennice mogą być zatem umieszczone na elewacji, zlicowane z nią lub schowane wewnątrz wnęki okiennej. A jeśli marzymy by osłonić okiennicami drzwi balkonowe pokaźnych rozmiarów? Tu z pomocą przychodzi nam wzmocniona konstrukcja, która zapewnia znaczną sztywność i wytrzymałość. Umożliwia ona stworzenie skrzydeł o bardzo dużych wymiarach. Niezależnie od tego na jakie osłony się zdecydujemy, pamiętajmy by wybrać je rozważnie. Wówczas posłużą nam wiele lat i dodadzą uroku naszemu domowi.

Źródło: Aluprof / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >