Montujemy drzwi zewnętrzne - jak to zrobić prawidłowo?
Dobrze zamontowane drzwi zewnętrzne wejściowe skutecznie zatrzymują na zewnątrz budynku nie tylko nieprzyjemny chłód, lecz również nieproszonych gości. Dopasowane pod względem estetyki do wyglądu domu wzbogacają również jego bryłę. Bez względu na to czy wybieramy drzwi w najprostszym modelu czy też rozwiązanie bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, liczy się prawidłowy montaż.
Czytaj dalej
Prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych wejściowych zapewni nam, jako użytkownikom wyrobu komfortową, bezproblemową eksploatację oraz wysoką estetykę zamontowanej konstrukcji. Bez dobrego montażu drzwi nie uzyskają również odpowiedniej izolacyjności termicznej i określonej przez producenta odporności na włamanie. Pozorne oszczędności, które możemy uzyskać na tym etapie inwestycji decydując się na niefachową instalację mogą szybko zamienić się w poważne wydatki, jeśli okaże się np., że drzwi są nieszczelne lub zamki antywłamaniowe nie działają prawidłowo.
Krok po kroku
Montaż drzwi zewnętrznych wejściowych powinien być wykonany przez fachową ekipę monterów, najlepiej rekomendowaną przez producenta danego wyrobu. Wiarygodnych specjalistów w zakresie montażu stolarki drzwiowej można znaleźć m.in. poprzez wyszukiwarkę na stronie:
http://dobrymontaz.com/monterzy/?state=&city=&category=
Przy instalacji należy każdorazowo stosować się do zaleceń producenta dołączonych do drzwi. Poza tymi wytycznymi istnieją również ogólne zasady sztuki budowlanej i montażu, które powinien znać każdy profesjonalny monter. Jak zatem wygląda prawidłowa instalacja?
Czytaj również: Oryginalne, autorskie projekty drzwi wejściowych
- Pierwszy krok to przygotowanie montażu progu. Aby montaż był szczelny i „ciepły", należy zwrócić uwagę na to, by pod progiem warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone warstwą termiczną i hydroizolującą, co gwarantuje uzyskanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła.
- Drugi krok to przygotowanie ościeża (otworu w murze), w który wstawione zostaną drzwi. – Musi być on oczyszczony, zagruntowany, równy i szerszy o 20-30 mm od ościeżnicy (po 10-15 mm z każdej strony) i wyższy od niej o 10-15 mm. Kąty otworu powinny mieć 90°. Ważne jest również, aby drzwi montować po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych oraz po zakończeniu innych tzw. prac mokrych, jak np. wylewanie posadzek – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ".
- Kolejnym krokiem jest wstawienie ościeżnicy do otworu i jej prawidłowe umiejscowienie – w ścianach jednowarstwowych ościeżnicę montuje się w połowie grubości ściany, w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, a w ścianach trójwarstwowych w warstwie izolacji termicznej.
Ciepły montaż
W przypadku drzwi zewnętrznych wejściowych bardzo ważna jest właściwa izolacja na styku stolarka-mur. Dlatego też często stosuje się tutaj tzw. ciepły montaż warstwowy. Przy wykorzystaniu tej techniki, przed wstawieniem do ościeży ościeżnicę po całym obwodzie okleja się taśmami: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. O ile producent nie zaleca inaczej, w tak przygotowany otwór wstawia się ościeżnicę ustawiając pion i poziom, a następnie unieruchamia ją za pomocą elementów stabilizujących.
Kolejny krok to zawieszenie skrzydła na wstępnie zamocowanej ościeżnicy z dostrojeniem wzajemnego ustawienia oraz sprawdzeniem funkcjonowania: drzwi powinny otwierać i zamykać się bez żadnych oporów, a szczelina między skrzydłem, a ościeżnicą musi być równa na całym obwodzie. Jeśli ustawienie jest prawidłowe – sprawdzamy działanie zamków i blokad antywyważeniowych, a następnie zdejmujemy skrzydło i przystępujemy do zakotwienia ościeżnicy w ścianie. Montujemy listwy rozporowe wewnątrz ościeżnicy.
– Wszystkie te czynności należy wykonywać według zaleceń producenta wyrobu.
Kolejnym krokiem jest przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ściany zewnętrznej i wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie było jej za dużo – dodaje Zdzisław Maliszewski.
Po całkowitym stwardnieniu uszczelniacza od wewnątrz przykleja się do ściany taśmę paroszczelną, a następnie przystępuje do obróbki (tynkowanie, obrobienie GK).
Końcowy etap to montaż szyldów, klamek oraz wkładek i sprawdzenie funkcjonowania drzwi. W razie potrzeby dokonuje się niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych – w wysokiej jakości wyrobach istnieje możliwość korekty ich ustawienia w trzech pozycjach.
Dobry montaż jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na długotrwałe oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi zewnętrznych wejściowych. Instalacja przeprowadzona niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej może prowadzić do wypaczenia elementów konstrukcyjnych ramy lub skrzydła, blokowania się elementów okuć, bądź nawet poważnego uszkodzenia drzwi.
Czytaj również: Jak wyposażyć drzwi?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Dobry montaż drzwi to bolączka także wielu dobrych fachowców... ale warto poświecić temu i czas i pieniądze...