Motopompa - niezawodne narzędzie ogrodowe w okresie suszy - jaką wybrać?
Każdy właściciel i miłośnik ogrodu, działki wie, że stan wilgotności gleby w tym roku jest bardo niski. Jest to skutek ubiegłorocznego upalnego lata z małą ilością opadów, braku śniegu ostatniej zimy i bardzo dużego zróżnicowania obszarowego opadów atmosferycznych ostatniej wiosny. Najnowszy Raport na temat wystąpienia warunków suszy w Polsce w kwietniu i maju br. opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdza wystąpienie suszy rolniczej w Polsce.
Czytaj dalej
Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) na większości obszarów są ujemne, a susza rolnicza w naszym kraju dotyczy gleb I kategorii czyli bardzo lekkich i notowana jest wśród upraw zbóż jarych, krzewów owocowych i truskawek.1 Deficyt wody ma ogromne znaczenie dla przyszłych plonów rolnych, ale problem ten dotyka także ogrodów na posesjach, sadów – profesjonalnych i działkowych. Czerwcowe burze z obfitymi opadami mogą nie zaspokoić potrzeb podłoża i roślin, a bardzo wysuszona gleba pozbawiona jest swoich właściwości absorpcyjnych i woda deszczowa nie przenika w głąb ziemi. Praktycznie jedynym rozwiązaniem w takich warunkach jest systematyczne nawadnianie za pomocą odpowiednich systemów irygacyjnych i zraszających.
Podlewanie ogrodu
Ogród, zwłaszcza w przypadku wystąpienia suszy, wymaga systematycznego nawadniania. Warto przy tym uwzględnić kilka podstawowych zasad, by podlewanie było efektywne i jednocześnie bezpieczne dla roślin, ponieważ każda roślina ma nieco inne potrzeby.
„Trawnik powinien być podlewany intensywnie, raz na 2-3 dni. Dzięki temu woda będzie przenikać na głębokość 10 – 15 cm czyli do warstwy korzeniowej. Jeśli podłoże trawnika było prawidłowo przygotowane, powinniśmy dostarczyć 8 – 12 l wody na 1 m2. Ponieważ dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4 – 5 litrów/1 m2, do jednorazowego podlania trawnika o powierzchni 100 m2 powinniśmy użyć 800 – 1 200 litrów wody.” – wyjaśnia Mariusz Dąbrowski – ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.
Ze względu na parowanie oraz optymalne zniwelowanie różnicy temperatur wody do nawadniana i powietrza, rekomendowane jest podlewanie w porze wczesno-porannej.
Krzewy i żywopłoty, zwłaszcza te wieloletnie, mają inne potrzeby. Ich system korzeniowy sięga głębiej niż korzenie traw i wynosi ok. 30 – 40 cm. Dlatego tego typu rośliny powinny być podlewane rzadziej i bardziej intensywnie - raz w tygodniu w dawce ok. 3 tys. litrów wody na każde 100 m2 roślin.
Jaką pompę wybrać na czas suszy…
Motopompa, nowoczesna i niezawodna, jest urządzeniem, które jest stosowane w nawadnianiu wszelkich upraw – ogrodów, sadów, pól, zwłaszcza gdy parametry umożliwiają jej stosowanie z systemami zraszaczy. Podstawowym warunkiem jest prawidłowy dobór pompy do potrzeb i celu użytkowania. W ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie, do nawadniania upraw służą pompy do wody czystej - woda pobierana z jezior, stawów, rzek czy zbiorników z deszczówką – wyposażone w kosze ssawne zabezpieczające przed stałymi zanieczyszczeniami.
„Rozważając wybór pompy do nawadniania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność i na wartość ciśnienia. Jeśli chcemy ją podłączyć do rozbudowanego systemu nawadniającego – powinniśmy wybrać pompę wysokiego ciśnienia, na przykład model Honda WH20X charakteryzującą się maksymalną wydajnością 500 l/min., wysokością ssania 8 m i maksymalną wysokością podnoszenia wynoszącą 50 m.” – mówi Piotr Gołędowski, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Natomiast jeśli potrzebujemy urządzenia przede wszystkim do pompowania dużych ilości wody – powinniśmy wybrać urządzenie o dużej wydajności. Tego rodzaju potrzeby idealnie zaspokajają pompy Honda z serii WX, WB oraz QP z silnikami Honda, które znajdują szerokie zastosowanie w systemach irygacyjnych.”
Istotne parametry wyboru motopompy:
-
wielkość powierzchni, którą pompa będzie musiała nawodnić
-
wydajność – decyduje o ilości pompowanej wody i wpływa na czas wykonania czynności. Im większa wydajność, tym szybciej przebiega nawadnianie lub osuszanie terenu. Jeśli planujemy pompą zasilać system zraszaczy – jej wydajność musi być dostosowana do parametrów tegoż systemu,
-
maksymalna wysokość podnoszenia i ssania – wartości ciśnienia podawanej wody wskazują czy daną pompę można podłączyć do różnych systemów nawadniających. Wartości te muszą być odpowiednio dopasowane do parametrów danego systemu,
-
maksymalna wysokość ssania – graniczna odległość pomiędzy lustrem wody a króćcem ssawnym. Wpływa na ciśnienie i wydajność pompy. Dla pomp podciśnieniowych maksymalna wysokość wynosi 8 metrów,
-
moc silnika – to czynnik decydujący o jakości pracy pompy, jej wydajności i niezawodności.
-
kosz ssawny – jest to istotny element wyposażenia pompy, ponieważ zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w pobieranej wodzie, które mogłyby być dla urządzenia i systemu nawadniającego szkodliwe.
Praktyczna pomoc motopompy w ogrodzie podczas suszy
Pompa wysokiego ciśnienia - Honda WH 20X
Honda WH 20X jest pompą do wody czystej przeznaczoną do intensywnego nawadniania dużych powierzchni, np. rozległych ogrodów, sadów a nawet pól uprawnych. Dzięki wytwarzanemu wysokiemu ciśnieniu doskonale sprawdza się w zasilaniu rozbudowanych systemów nawadniających i rozległych sieci zraszaczy. Służy do podawania wody na duże odległości – rzędu nawet kilkuset metrów.
Ze względu na niewielkie gabaryty jest bardzo łatwa w przenoszeniu i instalacji w każdym zakątku ogrodu, sadu czy terenu uprawnego. Maksymalna wysokość podania wody wynosi 50 m, a maksymalna wysokość ssania wynosi 8 m. WH 20X pompuje maksymalnie do 500 l/min. czyli 30 000 l/h. Pracuje na nowoczesnym i niezawodnym silniku Honda GX 160 o mocy 4,8 KM (3 600 obr/min.). Wyposażona jest w trwały kosz ssawny zatrzymujący większe zanieczyszczenia stałe oraz alarm olejowy informujący o zbyt niskim poziomie oleju. Pojemność zbiornika na paliwo (3,1l) zapewnia ok. 2h ciągłego funkcjonowania pompy.
Czytaj również: Narzędzia ogrodowe z akumulatorem - funkcjonalne i ekologiczne, które są niezbędne?
Pompa Honda WX10
WX10, pompa do czystej wody (z rzek, jezior i innych zbiorników wodnych), służy do regularnego i mniej intensywnego podlewania.
Mała i lekka pompa sprawdza się w nawadnianiu trawników i przydomowych ogrodów. Może być łączona z systemami zraszania, nawet kilkoma jednocześnie - w ciągu godziny może przepompować do 7 800l. Wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na maksymalną wysokość 35 m. Z wagą zaledwie 6,1 kg jest łatwa w przenoszeniu i ustawianiu w dowolnym miejscu.
Paliwo-oszczędny i przyjazny dla otoczenia 4-suwowy silnik Honda GX25 o mocy 1 KM zapewnia niezawodność, wydajność i cichą pracę urządzenia. Silnik spełniający najbardziej restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej i USA, wyróżnia się obniżonym poziomem emisji spalin (o 85% niższy od tego emitowanego przez silnik 2-suwowy). Zastosowano w nim także system smarowania olejowego, który umożliwia pracę oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji.
Do trawników o większej powierzchni zaleca się zastosować silniejszą motopompę Honda WX15, która podaje wodę na maksymalną wysokość do 40m, a jej maksymalna wydajność wynosi 14 400l/h.
Nawadnianie dużych powierzchni
W ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie, do nawadniania upraw służą pompy do wody czystej - woda pobierana z jezior, stawów, rzek – wyposażone w kosze ssawne zabezpieczające przed stałymi zanieczyszczeniami.
Pompa wysokiego ciśnienia QP-205SLT z niezawodnym silnikiem Honda
W pompowaniu dużych ilości wody czystej - z rzek, jezior i innych zbiorników wodnych - doskonale sprawdza się bardzo wydajna pompa wysokiego ciśnienia QP-205SLT pracująca na nowoczesnym i niezawodnym silniku Honda GX 240 o mocy 7,1 KM (3 600 obr./min.).
Ze względu na wytwarzane wysokie ciśnienie umożliwiające podawanie wody na wysokość do 95 m, wysokość ssania do 8 m oraz maksymalną wydajność do 480 l/min., pompa jest przeznaczona do irygacji. Jest popularnym urządzeniem szeroko stosowanym w rolnictwie do nawadniania. Jej konstrukcja wraz z zaawansowanym technicznie silnikiem zapewnia przesyłanie wody na duże odległości. Parametry pompy umożliwiają podłączanie jej do rozbudowanych systemów nawadniających i deszczowni.
Silnik nowej generacji Honda GX240 wyróżnia się wydłużoną żywotnością oraz niskim zużyciem paliwa. Pojemny zbiornik na paliwo (5,3l) zapewnia ok. 2h ciągłej pracy. Kosz ssawny zatrzymuje większe zanieczyszczenia stałe, uniemożliwiając uszkodzenie pompy i ew. zapychanie się systemu nawadniającego. Alarm olejowy czuwa nad prawidłowym poziomem oleju w silniku.
Nowa pompa wysokiego ciśnienia QP-402SX z silnikiem Honda
Pompa QP-402SX z silnikiem Honda jest nową na polskim rynku propozycją w ofercie Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda oraz innym renomowanych marek japońskich. QP-402SX to profesjonalna pompa do wody czystej z grupy urządzeń charakteryzujących się wysokim ciśnieniem oraz wysoką wydajnością. Przeznaczona jest przede wszystkim do nawadniania dużych powierzchni.
Pracując na niezawodnym silniku Honda GX390 o mocy 11,1 KM, zapewnia wysoką wydajność - maksymalnie 750 litrów wody na minutę (45 000 l/h). Wytwarzane wysokie ciśnienie oraz 4-calowa średnica króćcy przyłączeniowych (ssawnych i tłocznych) zapewniają podawanie wody na maksymalną wysokość 70 m. Maksymalna wysokość ssania to 8 m. Pojemny zbiornik na paliwo (5,3l) umożliwia ok. półtoragodzinne funkcjonowanie urządzenia. Pompa jest wyposażona w kosz ssawny, który zabezpiecza ją przed dostaniem się zanieczyszczeń stałych, które mogły by ją uszkodzić. Dzięki oferowanym parametrom QP-402SX może być stosowana przez rolników do zasilania nawet bardzo rozbudowanych systemów nawadniających, deszczowni, konsoli.
Niezawodność w warunkach intensywnej eksploatacji zapewnia pompie silnik nowej generacji Honda GX390– o zaawansowanej technicznie konstrukcji i wydłużonej żywotności. Alarm olejowy zaś stale kontroluje bezpieczny dla silnika poziom oleju. Jakość silnika Honda przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji i serwisowania.
Pompa dużej wydajności – Honda WB30 XT
Pompa Honda WB30 XT, pracująca na 4-suwowym przemysłowym silniku Honda GX 160 o mocy 4,8 KM z automatyczną dekompresją jest przeznaczona do nawadniania jak i osuszania terenu. WB30 XT potwierdziła swoją niezawodność podczas ostatnich okresów suszy w 2006 r. i 2015 r. Jej parametry umożliwiają podłączenie systemów nawadniających i wieloliniowych systemów taśm kroplujących.
Wyróżnia się wysoką wydajnością - WB30 XT może przepompować do 66 000 litrów wody w godzinę. Wytwarza ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 23 m. Jest trwała i solidna dzięki zastosowaniu żeliwnego ślimaka, wirnika oraz systemu antywibracyjnego zmniejszającego przeniesienie naprężeń mechanicznych na całe urządzenie. Posiada też alarm olejowy i kosz ssawny zatrzymujący większe zanieczyszczenia stałe. Pojemność zbiornika na paliwo (3,1l) zapewnia ok. 2h ciągłego funkcjonowania urządzeń.
Pompa Honda WB30 XT sprawdza się również w szybkim ratowaniu zalanych pomieszczeń jak piwnice czy garaże.
Do nawadniania mniejszych areałów rekomendowana jest pompa WB20 XT charakteryzująca się maksymalną wydajnością 36 000 l//h (600l/min.) i maksymalną wysokością podawanej wody wynoszącą 32 m.
Czytaj również: Przycisk power command w nowych narzędziach ogrodniczych
[1] Na podstawie „Komunikatu odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce, Rok: 2016; okres: 01 (1.IV - 31.V), Dr hab. Andrzeja Doroszewskiego, prof. nadzw., Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, www.iung.pl
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Ja zgłosiłem się do firmy, która zajmuje się zakładaniem systemów nawadniania ogrodów. Praktycznie co roku jest susza, więc taki system był rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli mieszkacie w okolicach Kalisza to polecam wam www.ogrodyjarocin.pl Oni wykonają system nawadniania w waszym ogrodzie.