Motyw cegły we wnętrzu jako element dekoracyjny

Motyw cegły we wnętrzu jako element dekoracyjny

Już dawno minęły czasy, że cegła kojarzy nam się z prostym, chętnie stosowanym materiałem budowlanym. Dziś jej zastosowanie sięga znacznie dalej, a wszystko dzięki projektantom wnętrz, którzy nie obawiali się użyć jej jako elementu dekoracji mieszkań i domów... od wewnętrz. Czytaj dalej

 

 Cegła użyta w naszym salonie, kuchni czy jadalni z pewnością nada wnętrzu wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Bez znaczenia jest, czy zdecydujemy się tu na cegłę w kolorze białym, czarnym czy czerwonym. Każda z nich będzie świetnie współgrać z klasyczną lub nowoczesną stylistyką mieszkania. 

 Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że ceglaną ścianę można aranżować na wiele rozmaitych sposobów, dzięki czemu jej dopasowanie do indywidualnych wizji  architektonicznych nie stanowi najmniejszego problemu. Cegła świetnie komponuje się z wnętrzami loftowymi, romantycznymi, industrialnymi, a także jako element  dekoracyjny przytulnych sypialni czy reprezentacyjnych salonów.

 Na przekór stereotypom musimy wiedzieć, że cegła to materiał posiadający duszę, dzięki któremu stworzenie unikatowych aranżacji jest prostsze niż kiedykolwiek. 

 Oprócz aspektów czysto estetycznych, warto zauważyć, że jest również materiałem o trwałych właściwościach wykończeniowych. Charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz ogień. Jej atutem są dobre parametry izolacyjne oraz wyciszeniowe. Stanowi doskonały zamiennik dla powszechnie stosowanych tapet czy kolorowych farb.

 

Czytaj również: Aranżacja bliska naturze

 

 

Gdzie ta cegła?


 Zaletą cegły jest bez wątpienia to, że świetnie  prezentuje się w towarzystwie metalu, jak i drewna. W zależności od osobistych wizji oraz indywidualnych preferencji, można nią ozdobić całą ścianę lub jej fragment. Mur z cegły nie wymaga wykończenia i właściwie może obyć się bez konserwacji. I to jest jej zdecydowana przewaga nad brudzącymi się i nietrwałymi powłokami malarskimi. 

 W salonie cegły najczęściej widuje się na obudowie kominka. Robi się też z nich murowane regały na książki, ozdobne filary i nadproża, albo po prostu wykańcza nimi ściany - całe lub fragmenty. Takie ceglane ściany dobrze prezentują się też w sypialniach, za wezgłowiem łóżka. Z cegieł robi się także niepełne ścianki oddzielające jedną strefę wnętrza od drugiej.

 Natomiast w kuchni często widzimy cegłę  jako materiał do wykończenia przestrzeni nad blatem. Tam najlepiej sprawdzą się gładkie cegły, które są łatwe do czyszczenia. Z cegieł robi się też barki, wyspy kuchenne i murowane szafki, na przykład na garnki.

 

Czytaj również: Pomocni przy aranżacji wnętrz

 

Uwaga na...


 Są jednak pomieszczenia, gdzie zanim zdecydujemy się na użycie cegły, musimy przemyśleć i zdać sobie sprawę z paru rzeczy. Chodzi tu głównie o łazienkę. 

 Ani kamień, ani cegła nie są najlepszym materiałem wykończeniowym na ściany bezpośrednio przy umywalce, wannie czy prysznicu. Z czasem, w wyniku działania wody, na cegłach czy płytkach powstaną nieestetyczne białe nacieki. Zaprawa źle znosi bowiem kontakt z wodą i niszczeje pod jej wpływem, a rozpuszczające się w niej sole mineralne wymywane są na powierzchnię ceramiki, tworząc wykwity.

 

 

Podsumowanie


 Gdy kilkaset lat temu, cegły zaczęły zdobywać popularność jako materiał do budowy domów, trudno było przewidzieć, że w XXI wieku wejdą na salony. Możemy go spotkać w formie odnowionej starej ściany z cegieł, albo ściany wystylizowanej na ceglaną. Ten motyw na ścianie nadaje wnętrzu przytulny klimat. Taką dekorację ścian często spotykamy w mieszkaniach w loftach, a także starych kamienicach. Stara ściana z cegieł jest wówczas odnawiana, impregnowana i staje się ciekawą, a czasami wiodącą ozdobą w dekoracji mieszkania. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19413 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 328

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >