„Mózg” automatyki wjazdowej

„Mózg” automatyki wjazdowej

Nowoczesną automatykę domową określa się często mianem inteligentnej. Najbardziej przystępne cenowo segmenty – np. systemy wjazdowe – przejmują za nas coraz więcej czynności, zwiększając komfort codziennego życia. Od czego zależy „IQ” przestrzeni wokół domu? Przede wszystkim od centrali sterującej.

 

 

Kierując się logiką


Współczesny napęd do bramy to coś więcej, niż tylko mechaniczny odźwierny. Inteligentna automatyka odznacza się wysoką funkcjonalnością oraz możliwością dostosowania danego urządzenia do indywidualnych potrzeb inwestora. Na te cechy największy wpływ mają centrale sterujące. Miarą ich nowoczeności jest ilość parametrów, na jakie użytkownik może mieć wpływ. Do najważniejszych z nich zaliczyć można regulację siły napędu (każdego z osobna w przypadku bram dwuskrzydłowych), określenie czasu automatycznego zamykania za wjeżdzającym/wyjeżdzającym pojazdem, a także zakres działania spowolnienia na początku i na końcu ruchu. W zależności od potrzeb domowników, centrale można programować na różne sposoby za pomocą tzw. logik pracy. I tak np. skrzydła mogą otwierać się po uruchomieniu pilotem, automatycznie po wykryciu obecności człowieka lub pracować w trybie furtki (częściowo się uchylając). W zależności od indywidualnych preferencji, brama zamknie się po wciśnięciu przycisku, automatycznie po określonym, dającym się skonfigurować czasie bądź też po wykryciu zakończenia przejazdu przez fotokomórki. Dzięki specjalnym koderom możliwe jest również precyzyjne ustalenie, w którym punkcie skrzydło zakończy ruch. Całość, zarządzana łatwo np. z poziomu komputera, pozwala na pełną kontrolę nad wjazdem na posesję.

 

 

Czytaj również: Okresowa modernizacja wind to konieczność


 

Kontrola 2.0


Odpowiednio dobrana centrala sterująca pozwala poprawić bezpieczeństwo zarówno posesji, jak i samego użytkownika. Najczęściej możemy do niej podpiąć całą baterię fotokomórek czy listew optycznych, które nie dopuszczą do kolizji skrzydła bramy z samochodem czy bawiącym się na podjeździe dzieckiem. To jednak nie wszystko. Instalując w centrali sterującej stosowny moduł (np. dekoder, kartę Minidec lub odbiornik radiowy), do systemu wjazdowego możemy dołączyć kolejne elementy. – W przypadku naszych najnowszych central E045 i E145 system obsługiwany jest przez mechanizm BUS-2EASY, który umożliwia podłączanie kolejnych urządzeń. Pozwala on m.in. na zapisanie w pamięci pilotów pracujących zarówno na częstotliwości 433 MHz, jak i 868 MHz. Po odpowiedniej konfiguracji, za pomocą jednego pilota możemy sterować nie tylko bramą wjazdową, ale też np. domowym systemem alarmowym czy zraszaczami ogrodowymi. Dobra centrala sterująca może kontrolować oświetlenie na podjeździe i w garażu, podnosić i opuszczać o zadanym czasie rolety okienne... Słowem: możliwości jest sporo – tłumaczy Sławomir Baran, ekspert włoskiej marki FAAC.

 

 

Czytaj również: Nowoczesna automatyka wjazowa

 

 

Rozglądając się za automatami do bramy wjazdowej, pod uwagę brać należy sporo aspektów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej centrali sterującej. Choć nie wszystkie będą pasować do każdego rodzaju napędu (część tworzy się z myślą o bramach skrzydłowych, część – przesuwnych), to pole do manewru pozostaje duże. – Nie musimy wybierać gotowych zestawów siłownika i centrali. Dobierając je osobno warto jednak wybierać z oferty jednego producenta. Gwarantuje nam to nie tylko funkcjonalne i bezawaryjne działanie, ale też pewność, że elementy systemu będą ze sobą współgrać w 100% – dodaje Sławomir Baran.

 

Źródło: facc / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 535

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >