Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W Sulejówku pod Warszawą zostanie wybudowane pierwsze w Polsce muzeum poświęcone życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Czytaj dalej

 

STRABAG wybuduje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

 

  • Inwestycja w formule „Zaprojektuj i zbuduj”
  • Rewitalizacja zabytkowej willi i historycznego parku
  • Wysokie wymogi efektywności energetycznej
  • Wartość kontraktu 131 mln złotych brutto

 

W ramach inwestycji, której projektantem i generalnym wykonawcą jest konsorcjum spółek z grupy STRABAG, powstanie nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, złożony z nowego obiektu muzealnego, odrestaurowanej zabytkowej willi oraz zieleni, na terenie historycznego parku marszałka. Umowa na realizację inwestycji została podpisana w dniu 15 czerwca 2015 roku. Zamawiającym jest Muzeum Józefa Piłsudskiego - instytucja kultury utworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wartość kontraktu STRABAG wynosi 131 mln PLN brutto. Kompleks będzie gotowy w ciągu 26 miesięcy.

 

Czytaj również: Plac Europejski nabiera kształtów!


- Jak powiedział swego czasu Józef Piłsudski „ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem”. Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu naszych pracowników powstanie w Sulejówku ważne dla Polski miejsce pamięci narodowej. Postać Marszałka  jest dla Polaków symbolem niepodległości i suwerenności całego państwa. A muzeum jemu poświęcone będzie jedyną  w swoim rodzaju placówką kulturalną o niezwykle istotnej funkcji historycznej w skali całego kraju. Cieszę się, że możemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu- mówi Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.

 

Makieta według koncepcji architektonicznej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. fot. Jan Smaga

 

Na blisko 4 hektarowej działce, w sąsiedztwie zabytkowych dworków „Milusin”, Drewniaka i willi Bzów powstanie obiekt o powierzchni użytkowej 5 tysięcy mkw. Na tym etapie inwestycji w jego skład wejdą trzy połączone ze sobą bryły architektoniczne, w tym jedna podziemna z halą wystawową. Będzie ona pełnić funkcję stałej ekspozycji zbiorów pamiątek historycznych dokumentujących życie i działalność marszałka Piłsudskiego. W dwóch częściach naziemnych kompleksu znajdą się: strefa edukacyjna, sala wielofunkcyjna, strefa obsługi klientów, restauracja z wyjściem do ogrodu, część biurowa oraz pomieszczenia techniczne.

 

Ważnym elementem inwestycji będzie rewitalizacja zabytkowej Willi Bzów. W budynku zostanie przeprowadzony generalny remont, a w jego nowych podziemiach powstanie biblioteka. Swoją dawną świetność odzyska również historyczny park, na terenie którego prowadzona będzie inwestycja. W ramach odtworzenia zabytkowej zieleni przybędą tu nowe drzewa i krzewy, powstaną żywopłoty, kwietna łąka, jak również ogród warzywny. Wśród elementów małej architektury, które swoim charakterem nawiązywać będą do okresu przedwojennego, znajdą się tu: oczko wodne, pasieka z odtworzonymi ulami, ławeczki i alejki parkowe o nawierzchni kamiennej i mineralnej. Wszystkie prace będą wykonane pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Makieta według koncepcji architektonicznej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. fot. Jan Smaga

 

Czytaj również: Dzień Otwarty w inwestycji Malinowe Zacisze

 

Beton architektoniczny


Nowe muzeum przyjmie formę monumentalnej budowli, w której dominować będzie beton architektoniczny. To nie tynki i farby na ścianach ozdobią jego wnętrza. Doskonała forma wykończenia obiektu zostanie uzyskana dzięki precyzyjnie wykonanym betonowym ścianom z odpowiednio odciśniętą fakturą deski jodłowej. Industrialny charakter większości pomieszczeń podkreślą dodatkowo posadzki z betonu szlifowanego.

 

Makieta według koncepcji architektonicznej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. fot. Jan Smaga


 

Nowoczesne rozwiązania projektowe

 

- Zaproponowaliśmy zamawiającemu zastosowanie rozwiązań technologicznych, które zapewnią uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej. Jako koncern STRABAG dysponujemy wielobranżową wiedzą i nowoczesnym zapleczem sprzętowym. To daje mam możliwość realizowania projektów wysoko efektywnych zarówno pod względem kosztów budowy, jak i późniejszej eksploatacji obiektów.” – mówi Alfred Watzl, Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.

 

Podczas realizacji wykorzystany zostanie efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia budynku z zastosowaniem wymiennika gruntowego stropów termoaktywnych (TABS), ogniw fotowoltaicznych i recyrkulacji wentylacji. Obiekt powstanie w oparciu o technologię projektową BIM (Building Information Modeling). Umożliwi ona modelowanie informacji o budynku za pomocą symulacji na stworzonym w sposób cyfrowy modelu obiektu. Pozwoli to na zastosowanie efektywnych rozwiązań w każdej fazie inwestycji, począwszy od planowania, poprzez realizację i eksploatację.

 

Budowa całego kompleksu zostanie ukończona w ciągu 26 miesięcy, przed przypadającymi w grudniu 2017 roku obchodami 150. urodzin Józefa Piłsudskiego i 100. rocznicą odzyskania niepodległości Polski w 2018 roku.

Źródło: strabag / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 165

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >