Muzeum Ognia w Żorach
Jednopiętrowy budynek zostanie wykorzystany nie tylko na interaktywną wystawę zlokalizowaną w piwnicach obiektu, obejmującą powierzchnię 393,97 metrów kwadratowych, ale także na prestiżowe spotkania i konferencje biznesowe, profesjonalne seminaria i warsztaty, które będą miały miejsce na parterze w sali konferencyjnej. Powierzchnia użytkowa parteru wynosi prawie 250 metrów kwadratowych.
Czytaj dalej
Spółka Nowe Miasto z Żor, miejscowości położonej 37 km na południe od Katowic, do bogactwa kulturowego miasta postanowiła dodać wspaniały obiekt kulturalno-oświatowy, Muzeum Ognia.
Aby nowy budynek był bezpieczny dla odwiedzających i aby jego tradycyjna konstrukcja żelbetowo-stalowa była chroniona przez wiele lat, zamontowano na niej trudno zapalną i paroprzepuszczalną membranę budowlaną DuPont™ Tyvek® FireCurb™.Muzeum Ognia to obiekt, który idealnie wpasowuje się w etymologię nazwy miasta. Z ogniem powiązana jest również historia samej miejscowości, nękanej na przestrzeni wieków przez liczne pożary - najtragiczniejszy z nich miał miejsce 11 maja 1702 roku, kiedy to zginęła połowa mieszkańców miasta.
Firma OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic, projektant budynku, opowiada: „Nowe zlecenie wydawało się wręcz idealne – świetnie wyeksponowana działka leżąca przy głównym wjeździe do miejscowości, brak ograniczeń co do formy, a w zasadzie – także funkcji budynku. Słowem – pełna swoboda. Budowa nowej inwestycji okazała się być jednak znacznie większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono. Okazało się, że idealna działka kryje kilka niemiłych niespodzianek. Przez jej teren przebiegały główne miejskie kolektory kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wysokoprężny gazociąg. Ponadto badania geotechniczne wykazały, że niegdyś znajdowało się tam wysypisko śmieci, co właściwie dyskwalifikowało ten obszar jako budowlany. Po rozważeniu wszystkich możliwości, w tym różnych wariantów posadowienia pośredniego, zapadła decyzja, by wymienić cały grunt pod budynkiem.”Inwestor muzeum, Nowe Miasto Sp. z o.o., widząc ilość usuwanego nasypu i wielkość wykopu, zadecydował o konieczności wykorzystania tej przestrzeni na piwnicę oraz o przekształceniu pawilonu w Muzeum Ognia – miejsca multimedialnej wystawy poświęconej zarówno miastu, jak iżywiołowi ognia w jego najróżniejszych aspektach.
Czytaj również: Inwestycja w betonowy bunkier w Poznaniu
Bryła budynku stanowi autorską interpretację ognia - „budynek-płomień”. Trzy, niezależnie przepływające obok siebie ściany, pokryte miedzią, mogą przywodzić skojarzenia z drżącymi płomieniami. Dach jest płaski, ściany nośne wykonane są z betonu architektonicznego, a strop i stropodach z płyt 2-K, opartych na belkach stalowych (dwuteowniki HEB). Informacja prasowa - NOWOŚĆOwalne logo DuPont, DuPont™, Corian®, AirGuard®, Corian®, Enercor®, Energain®, FireCurb™, Plantex®, Typar® i Tyvek® są zarejestrowanymi znakami handlowymi lub znakami firmowymi E. I. Du Pont de Nemours and Company lub jej wspólników. Inne znaki handlowe lub firmowe, które są zawarte w tej informacji prasowej są własnością poszczególnych właścicieli.„Na fasadzie budynku zaprojektowano panele z czystej miedzi, gdyż pojawiła się możliwość użycia specjalnych lakierów umożliwiających jej ochronę przed patynowaniem z 10-letnią gwarancją. Przy pomocy rzeczoznawcy do spraw przeciwpożarowych zostały rozwiązane także problemy z dostosowaniem elewacji do klasy NRO. Stało się tak, gdy sklejkę wodoodporną zabezpieczono lakierem ogniochronnym oraz zastosowano trudno zapalną folię paroprzepuszczalną Tyvek® FireCurb™” - wyjaśnia wykonawca budynku, Voyage Sp. z o.o. – „W sumie na budynku zostało zamontowanych ok. 1250 metrów kwadratowych tej membrany budowlanej”.
Czytaj również: Międzynarodowe umowy partnerskie
Technologia wykorzystana w produkcji DuPont™ Tyvek® FireCurb™ nie wymaga użycia jakichkolwiek halogenów. Zamiast tego wykorzystuje ona środek zawierający fosfor, w celu formowania się „zwęglonej” warstwy na powierzchni, gdy jest ona w kontakcie ze źródłem ognia. Ta cienka warstwa karbonizowanego polimeru jest bardzo odporna na spalanie i tworzy barierę spowalniającą uwalnianie się palnych substancji membrany do płomieni. Pozbawione paliwa płomienie rozprzestrzeniają się wolniej lub wcale. Elastyczne, trudnopalne membrany budowlane oparte na technologii DuPont™ Tyvek® FireCurb™ wytwarzają mniej dymu podczas spalania,.DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap ma klasę ogniową B-s1, d0 wg EN13501-1.Projekt budynku stawiał również różne wyzwania wykonawcze:„Nieregularny kształt i brak kątów prostych w budynku stanowiły wyzwanie. Ponadto, we wnętrzu zaprojektowano wiele niestandardowych rozwiązań – połamane sufity napinane, miedziana bryła recepcji, łamane schody główne, ciekawe pod względem konstrukcyjnym” - opowiada spółka Voyage.
Największe wyzwanie stanowiła jednakże miedziana fasada budynku: „Zespół, składający się z architektów, firmy zajmującej się panelami elewacyjnymi, wykonawców, inwestora oraz rzeczoznawcy do spraw przeciwpożarowych wybrał zastosowanie na elewację ocieploną wełną mineralną sklejki wodoodpornej zabezpieczonej lakierem ogniochronnym, folii trudno zapalnej lub niepalnej – wybrano Tyvek® FireCurb™. Elewację tworzą panele o szerokości 50 cm, ułożone pod różnymi kątami, wykonane z lakierowanej blachy miedzianej. Dzięki zastosowaniu bezbarwnego lakieru HDP primer fluor polimer top coating elewacje miedziane nie będą patynować i przez lata zachowując miedziany blask” - wyjaśnił wykonawca.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesne hale magazynowe - jedna już wynajęta! Liczba postów: 218 Grupa: Inwestycje Jeżeli chcesz mieć nowoczesny obiekt i szukasz zespołu który nie tylko zajmie nadzorem budowlanym i projektowym ale także zarządzaniem to wybierz https://www.b4...
- Osiedle Royal Residence na warszawskim Wilanowie Liczba postów: 17 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 252 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 163 Grupa: Inwestycje Jeśli deweloper jest uczciwy, dotrzymuje warunki umowy, nie stosuje ukrytych opłat, to oczywiście można mu wtedy zaufać. Najelepiej po prostu poczytać wcześniej...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...