Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna drewnianych mebli
Co mają do zaoferowania drewniane meble w porównaniu ze znacznie tańszymi produktami z płyty? Przede wszystkim trwałość – mogą służyć przez dziesiątki lat i być odnawiane, stając się częścią historii rodziny. Nie ma też nic lepszego, niż dobre wzornictwo pokazane w jakościowym materiale wykończeniowym. Nie musimy kupować nowego stołu co kilka lat, gdy posiadamy wytrzymały mebel z możliwością jego odnowienia, a do tego, nawet jeśli się zużyje, to jego utylizacja jest bardzo ekologiczna, w przeciwieństwie do przesiąkniętej klejem płyty wiórowej i laminatów.
Czytaj dalej
Na co zwrócić uwagę podczas kupna, zapytaliśmy specjalistów z Miloni – polskiej manufaktury wytwarzającej wielokrotnie nagradzane meble drewniane.
Miloni, stół Avangarde proj. InsideArch, fot. Hristov Yassen
Czy ten mebel na pewno jest drewniany?
Niejednokrotnie zdarza się, że sprzedawcy nie zdają sobie sprawy, że mebel, który przestawiają jako drewniany, w rzeczywistości jest pokryty fornirem. Jak więc odróżnić prawdziwe drewno od wysokiej jakości falsyfikatu? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na usłojenie powierzchni (na przykład blatu). Fornir, w przeciwieństwie do desek, krojony jest bardzo cienko, w związku z czym obok siebie powtarzają się niemal identyczne wzory. Przy litych deskach zdarza się to niezwykle rzadko. Badaj szczegóły, detale i zaokrąglenia – w takich miejscach tylko drewniany mebel obroni się spójnością.
Fot. Miloni, komoda Ox
Sprawdź kompetencje producenta
Tworzenie mebli drewnianych jest wymagające technicznie i materiałowo. Gdy producent robi także meble z płyty, jest mało prawdopodobne, aby można go uznać za specjalistę od mebli drewnianych, materiał ten nie wybacza bowiem błędów przy przygotowaniu. Zrobić porządny mebel z płyty nie jest trudno, zrobić poprawny z drewna – już tak. W Miloni drewno jest sezonowane przez około dwa lata po to, by było materiałem stabilniejszym w gotowym meblu – co oczywiście kosztuje. Dochodzi do tego jeszcze skomplikowana obróbka, wymagająca pracy specjalistów i odpowiedniego parku maszynowego. Warto sprawdzić, czy dany producent udostępnia informacje o używanych technologiach i sposobach pozyskiwania oraz przygotowania materiału. To właśnie świadczy o jego kompetencjach.
Czytaj również: Kilka pomysłów na biblioteczkę w domu
Fot. Miloni, krzesło Blox
Gatunek drewna
Jeśli będzie to mebel bez blatu roboczego, na przykład szafka, dobrze sprawdzi się wiąz, brzoza, klon czy olcha. Pamiętajmy jednak, że meble powinny pasować do podłogi, a jeśli jest drewniana, to siłą rzeczy lepiej postawić na twardsze materiały. W przypadku podłóg, niewątpliwym liderem od wielu lat jest dąb, rzadziej jesion czy buk. Właśnie dlatego Miloni produkuje stoły tylko z dębiny – to kosztowny materiał, ale gwarantuje wytrzymałość przez lata.
Fot. miloni, stół Deco
Olejowanie i lakierowanie
Drewno należy czymś zabezpieczyć. Mimo wielu rodzajów zabezpieczania, w praktyce wybór ograniczony jest do lakierów i olei czy olejowosków. Lakier wybierany jest przez większość przemysłowych producentów mebli drewnianych. Tworzy szczelną powłokę, łatwą w czyszczeniu i niewymagającą konserwacji. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia, a prędzej czy później to się stanie, wymagana będzie pomoc fachowca. Miloni rekomenduje więc wybór mebli olejowanych. W przeciwieństwie do lakierów, oleje bazują na naturalnych składnikach i są przyjazne dla alergików. Wnikają w strukturę drewna i pozwalają zachować jego właściwości, a także przyjemną fakturę. W dodatku są antystatyczne. Co prawda należy je co jakiś czas odświeżać, ale bez problemu można to zrobić samodzielnie, usuwając przy okazji wszelkie obicia i zarysowania. To wybór dla osób, które kupują mebel na lata i chcą mieć możliwość zadbania o niego, a jednocześnie cieszenia się prawdziwym ciepłem wysokiej jakości drewna.
Fot. Miloni, stolik kawowy OX, proj. Magda Fornal
Diabeł tkwi w szczegółach
Oglądając meble, zwróćmy uwagę na wszelkie załamania i zaokrąglenia. Czy są równe i łagodne? Czy dolne i niewidoczne krawędzie zostały odpowiednio obrobione i nie są ostre? Newralgiczne będą także wszelkie łączenia – jakość ich spasowania świadczy o umiejętnościach stolarza. Jeśli podobają się nam bogato zdobione meble, przyjrzyjmy się wszelkim rzeźbieniom. Jeśli widoczne są na nich niedoróbki, to należy spodziewać się także innych problemów jakościowych. Jednym słowem – czepiaj się.
Fot. Miloni, Studio Rygalik, regał Tuo
Czytaj również: W jaki sposób dobrać stoliczek kawowy do salonu?
Meble drewniane to zakup wiążący się ze sporym wydatkiem, należy więc być wymagającym. Miloni odradza polowanie na okazje i szukanie najtańszych modeli. Lepiej jasno określić swoje wymagania, znaleźć mebel bez kompromisów jakościowych i potraktować go jako inwestycję na długie lata. Gwarantujemy, że drewno się odwdzięczy.
Fot. Miloni, Studio Rygalik, regał Tuo
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 14 Grupa: Wnętrza Jeśli marzysz o eleganckiej i komfortowej jadalni, to oprócz stołu warto również zwrócić więcej uwagi na odpowiednie krzesła i takie znajdziesz w ofercie BIHome...
- jakie prezenty zrobić? Liczba postów: 19 Grupa: Porady i op... Świąteczna choinka pełna pralin z mlecznej czekolady to doskonały pomysł na słodki upominek dla bliskich. Dostępna na https://smaczajama.pl/pl/p/-Lindt-Lindor -S...
- jaką firmę w Poznaniu wynająć do przeprowadzki Liczba postów: 185 Grupa: Porady i op... Większość osób, przynajmniej raz w życiu, czeka przeprowadzka. Nie jest to nic przyjemnego, ale takie zadanie można skutecznie ułatwić. Kiedy do przetransportow...
- Przeprowadzka - Kraków Liczba postów: 26 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem przeprowadzka może być stresującym i przytłaczającym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli próbujesz zrobić to wszystko na własną rękę. Dlatego warto wzi...
- Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 47 Grupa: Wnętrza Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Przeprowadzka może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie planowanie i organizacja mogą uczynić ten proces znacz...