Na co uważać, decydując się na instalację fotowoltaiczną?

Na co uważać, decydując się na instalację fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii (OZE) to przyszłość światowej energetyki. Wiele krajów ogranicza produkcję prądu w oparciu o spalanie paliw kopalnych, co jest związane z chęcią wyeliminowania problemu emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz generowania odpadów. W OZE inwestują nie tylko wielkie koncerny, ale coraz częściej także właściciele domów jednorodzinnych. Czytaj dalej

 

Nie dziwi więc fakt, że panele fotowoltaiczne powoli stają się stałym elementem polskiego krajobrazu przestrzennego, zwłaszcza że ich ceny z każdym rokiem są bardziej przystępne. Jednak aby domowa fotowoltaika była wydajna i bezpieczna dla domowników, musi być odpowiednio zamontowana. Czego unikać podczas instalacji paneli fotowoltaicznych? Podpowiadamy.

 

1. Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne pozwalają wykorzystać potencjał energetyczny, jaki drzemie w promieniowaniu słonecznym. Są to konstrukcje złożone z kilku głównych komponentów, wśród których najważniejsze okazują się moduły (panele) oraz inwerter (falownik). Zadaniem paneli jest pochłanianie promieni ze słońca. Te ulegają przekształceniu w prąd stały, a następnie w prąd zmienny obecny w naszych gniazdkach, co nie byłoby możliwe bez obecności falownika. Wszystkie elementy muszą być ze sobą połączone, więc nie obejdzie się również bez kabli i złączek.

 

Na co uważać, decydując się na instalację fotowoltaiczną?

 

Czytaj również: Produkty owadobójcze marki Target – jakie produkty są dostępne w ofercie?

 

Instalacja fotowoltaiczna to wiele korzyści dla gospodarstwa domowego. Warto przede wszystkim podkreślić jej ekologiczny charakter – panele podczas pracy nie generują szkodliwych substancji czy odpadów. Dodatkowo pozwalają uniezależnić się od wahających się cen prądu i skutecznie obniżyć rachunki. Ich montaż co prawda nie jest tani, ale zwraca się już po kilku latach, a w długofalowej perspektywie przekłada się na duże oszczędności.

 

Jeśli wciąż nie jesteśmy w 100% przekonani do inwestycji w domową fotowoltaikę, warto poradzić się osób, które już od dłuższego czasu korzystają z jej dobroci. Opinie o fotowoltaice w większości są bardzo pozytywne, co niespecjalnie zaskakuje po zapoznaniu się z jej korzyściami zarówno dla nas, jak i środowiska naturalnego.

 

2. Instalacja fotowoltaiczna – na co uważać?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne musi być dobrze przemyślana – żeby w pełni cieszyć się jej wydajnością, bezpieczeństwem i bezawaryjnością, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przed zakupem warto zrobić research na temat najlepszych marek paneli PV dostępnych na rynku. Produkty powinny wyróżniać się wysoką trwałością użytych materiałów, jak również posiadać atesty i certyfikaty jakości. Nie bez znaczenia okazuje się okres gwarancji – najlepiej, aby wynosił 20-25 lat.

 

Zakup sprzętu to jedno, a lokalizacja to drugie. Nawet najdroższe panele fotowoltaiczne nie będą bowiem spełniać naszych oczekiwań, jeśli nie będą zamontowane w odpowiednim miejscu. Choć ogniwa najczęściej montowane są na dachu, to można też zbudować konstrukcję na gruncie. To drugie rozwiązanie polecane jest w przypadku, gdy dach może nie wytrzymać dodatkowych obciążeń, kąt jego nachylenia mocno odbiega od optymalnego lub gdy w pobliżu znajdują się drzewa i inne obiekty powodujące zbyt duże zacienienie. Bardzo ważna okazuje się również orientacja paneli względem słońca – najwięcej prądu wygenerujemy przy montażu od strony południowej, a także południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej, ale tylko gdy nie grozi im cień.

 

Czytaj również: Ile może zaoszczędzić przeciętna 4 - osobowa rodzina na fotowoltaice?

 

Co z montażem paneli? Niektórzy próbują go wykonać samodzielnie, jednak bez doświadczenia w tej materii trudno oczekiwać pozytywnych rezultatów. To ważne zadanie warto powierzyć instalatorowi, który dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do prawidłowego montażu.

 

3. Nieprawidłowo zamontowana instalacja – jakie są zagrożenia?

Proces instalacji paneli nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak każda źle wykonana czynność może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nieprawidłowo podłączone komponenty mogą stanowić zagrożenie pożarowe czy skutkować porażeniem prądem elektrycznym. Jeśli chodzi o aspekty techniczne – tutaj można spodziewać się usterek, które mogą zacząć się pojawiać dopiero po kilku latach od montażu paneli. Co więcej, producent nie uzna gwarancji, jeśli wina leży po stronie użytkownika.

 

4. Dlaczego wybór instalatora jest ważny?

Sprawnie działająca fotowoltaika to wiele korzyści dla domu i środowiska naturalnego, ale nieodpowiedni sposób montażu może je skutecznie przysłonić. Nie warto więc eksperymentować, a opłacenie usług dobrego instalatora można przecież potraktować jako część długofalowej inwestycji. Monter z wieloletnim doświadczeniem szybko i sprawnie postawi naszą przydomową elektrownię słoneczną na nogi, a także udzieli praktycznych wskazówek dotyczących jej użytkowania i konserwacji.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 276

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >