Na co zwrócić uwagę kupując pompę cieplną?

Na co zwrócić uwagę kupując pompę cieplną?

Wybierając parametry pompy ciepła, należy zwrócić szczególną uwagę, by odpowiednio dopasować moc urządzenia do źródła dolnego. Firma Nateo przeprowadziła serię testów, które pokazują efekty grzewcze zróżnicowanych konfiguracji.

 

W obliczeniach wzięto pod uwagę skrajnie niską temperaturę - 20°C, co daje pewność, że urządzenie zapewni odpowiedni komfort grzewczy w ciągu całego roku.

 

Odpowiednia moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła

Instalacja pracuje poprawnie. Budynek jest jednak właściwie ogrzewany tylko przy dodatnich temperaturach, natomiast przy ujemnych musi być dogrzewany.

 

Czytaj również: Czy istnieje tani system grzewczy?

 

Odpowiednia moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła

Zbyt mała wydajność źródła dolnego powoduje, że pompa ciepła odbiera sytuację za awaryjną i wyłącza się. W efekcie nawet przy wysokiej temperaturze zewnętrznej urządzenie załącza się na krótkie okresy, co znacząco zmniejsza jego trwałość i może doprowadzić do usterek.

 

Zbyt mała moc źródła dolnego + odpowiednia moc pompy ciepła

Budynek jest niedostatecznie ogrzewany niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Pompa ciepła otrzymuje od układu informację o zbyt niskim ciśnieniu, co wywołuje awaryjne wyłączenia.

 

Zbyt mała moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła

Układ pracuje poprawnie, jednak budynek nie jest odpowiednio dogrzewany bez względu na warunki temperaturowe.

 

Czytaj również: Inteligentne systemy zarządzania energią

 

Zbyt mała moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła

Budynek jest niedostatecznie ogrzewany niezależnie od temperatury zewnętrznej. Analogicznie do sytuacji, gdy moc źródła dolnego jest za mała nawet przy odpowiedniej pompie ciśnienie w układzie jest zbyt niskie, co skutkuje wyłączeniem awaryjnym.

 

 

Zbyt duża moc źródła dolnego + odpowiednia moc pompy ciepła

Instalacja pracuje właściwie a obiekt jest odpowiednio ogrzewany. Zbyt duża moc pompy cyrkulacyjnej źródła dolnego powoduje jednak, że zużycie energii potrzebnej do jej zasilania rośnie, a wraz z nim koszty eksploatacyjne.

 

Zbyt duża moc źródła dolnego + zbyt mała moc pompy ciepła

Tak, jak w powyższej sytuacji występuje większe zużycie prądu. W dodatku budynek nie będzie dogrzewany przy ujemnych temperaturach.

 

Zbyt duża moc źródła dolnego + zbyt duża moc pompy ciepła

Budynek jest właściwie ogrzewany w każdej porze roku. Bardzo niekorzystne jest jednak działanie samej instalacji, ponieważ przy zbyt wysokich temperaturach urządzenie wyłącza się awaryjnie wyświetlając komunikat o zbyt wysokim ciśnieniu. W dodatku pompa cyrkulacyjne pobiera zbyt dużo energii, przez co koszty ogrzewania rosną.

 

Czytaj również: Gazowy kocioł kondensacyjny

 

Powyższe przykłady pokazują, jak ważne jest właściwe dostosowanie parametrów całej instalacji. Wzorcowo powinno się ją dobierać na podstawie szczegółowych obliczeń, dlatego warto pozostawiać tę kwestię specjalistom.

 

Źródło: Inplus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >