Na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowców?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowców?

Wraz ze słoneczną aurą nadszedł czas domowych porządków i remontów. To także czas wykańczania mieszkań. Wiele osób powierza ekipie remontowej położenie płytek na podłodze w kuchni, przedpokoju lub łazience. Czytaj dalej

 

Fachowcy są jednak różni – jak przypilnować ich prac? – radzą eksperci Ceramstic i Rotberg.

 

 

Wybór ekipy remontowej

Jak znaleźć rzetelną ekipę remontową? Najlepiej rozejrzeć się wokół siebie – może ktoś z naszej rodziny, znajomych lub sąsiadów robił ostatnio remont, jest zadowolony z efektu i może polecić nam sprawdzonych fachowców? Można również zapytać o wykonawcę w składzie budowlanym lub poszukać informacji w Internecie, zwłaszcza na forach, gdzie ludzie wymieniają się opiniami.

 

Dobrym pomysłem jest także zaproszenie kilku ekip, porównanie cen, zorientowanie się, z jakich materiałów korzystają i na podstawie rozmowy wybranie najlepszej. Możemy poprosić o kontakt do ostatniego zleceniodawcy i sprawdzić, czy był zadowolony z efektu pracy ekipy. Wybór polecanego fachowca ma wiele plusów. Po pierwsze, dzięki temu wiadomo, że dana osoba jest uczciwa i dotrzymuje terminów. Po drugie, jeśli glazurnika poleci ktoś bliski, można zobaczyć efekty jego pracy (np. wyremontowaną łazienkę).

 

Czytaj również: Jak wybrać specjalistę? 

 

„Niezależnie od tego, czy ekipa jest sprawdzona, należy podpisać z nią umowę. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Zabezpieczy nas to przed przeciągającymi się pracami” - mówi Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic, i dodaje: „Nie powinno też zabraknąć informacji, że to ekipa dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do prac, a po ich zakończeniu pozostawi pomieszczenie czyste. Bardzo ważne jest też ujęcie w umowie terminów gwarancji i rękojmi – jest to czas, w którym fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia usterek wynikających z jego zaniedbań”.

 

 

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do remontu należy sprawdzić, czy kupione płytki nie mają żadnych wad. Może okazać się na przykład, że są nierównomiernie wybarwione i efekt będzie znacząco odbiegał od naszych oczekiwań. Dobrze jest też sprawdzić, czy szkliwo na płytkach nie jest spękane, czy brzegi płytek nie mają uszczerbień, a te same elementy z różnych kartonów mają identyczną wielkość i odcień. Płytki jednego rodzaju należy dobierać z tej samej partii produkcyjnej. Jeśli nie ma powodów do niepokoju, ekipa może rozpocząć pracę. Warto zwrócić uwagę, czy fachowcy pamiętają o przygotowaniu powierzchni do kładzenia płytek: umyciu jej, zagruntowaniu i ewentualnym wyrównaniu.

 

Czytaj również: Zasady malowania ścian 


Prace rozpoczęte – co dalej?

Gdy podłoże jest przygotowane, ekipa może zabierać się za kładzenie płytek. Podstawową zasadą jest układanie płytek od środka pomieszczenia. Jeżeli na podłogach lub ścianach będzie kładziony gres polerowany, należy pamiętać o zaimpregnowaniu go przed fugowaniem. Gdy płytki są gotowe, fachowcy przystępują do wypełniania szczelin fugą.

 

„Wybierając fugi, należy korzystać z produktów dobrego producenta, które posiadają odpowiednie atesty, jak np. chemia budowlana marki Rotberg. Ponadto, jeśli klient zdecyduje się na płytki Ceramstic i produkty Rotberg, może liczyć na 6-letnią gwarancję – jedyną taką na naszym rynku” – podpowiada Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg. „Warto pamiętać, że dobrze dobrana fuga znacząco wpływa na wygląd i trwałość podłogi” – dodaje.   

 

Czytaj również: Remont garażu i piwnicy 

 

Są dwie podstawowe metody wyboru fug – podobnych do koloru płytek i kontrastowych. Obecnie częstym zabiegiem jest wypełnianie szczelin między nowoczesnymi płytkami kolorowymi fugami, co podkreśla ich kolor, kształt i sposób ułożenia. Decydując się na nie, należy sprawdzić na małej powierzchni, czy fuga nie przebarwia lub nie rysuje ceramiki. W przypadku płytek o naturalnym wzorze, najlepsze będą fugi w kolorze do nich zbliżonym. Pozwoli to na uzyskanie efektu jednolitej, optycznie większej powierzchni i nie będzie odwracać uwagi od urody wzoru. W płytkach rektyfikowanych wystarczy minimalna fuga – chyba że w pomieszczeniu będzie ogrzewanie podłogowe, wówczas fuga powinna mieć około 4 mm. Cementowe fugi między płytkami podłogowymi ciemnieją z czasem, dlatego ważne jest, by wybierając je zdecydować się na odcień jaśniejszy niż ten, który docelowo chcemy uzyskać.

 

 


Po skończonej pracy

Po wyschnięciu fugi porządna ekipa powinna umyć płytki i posprzątać po swojej pracy. Uwaga, niektóre rodzaje płytek wymagają specjalnych zabezpieczeń, np. gresy polerowane – impregnacji. „By w pełni cieszyć się z efektu, należy impregnować płytki regularnie, w zależności od intensywności i miejsca użytkowania okładziny. Użycia specjalnych środków wymagają nie tylko gresy polerowane czy kamień naturalny, ale również elementy z kamienia (np. mozaiki kamienne). Zadbane płytki będą bardziej odporne na zabrudzenia, co pozwoli zaoszczędzić czas i energię potrzebne na ich czyszczenie” – radzi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg.

Źródło: Triple PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 325

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >