Na co zwrócić uwagę wybierając bity?

Na co zwrócić uwagę wybierając bity?

Bit to inaczej grot - końcówka robocza, która służy do wkręcania i wykręcania i jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów podczas prowadzenia prac budowalnych czy remontowych. Mocowana jest w narzędziu ręcznym lub urządzeniu z napędem elektrycznym. Nazwa „bit” pochodzi z języka angielskiego - przyjęła się ona również w Polsce.

Bit - czym się charakteryzuje? 

Bit wykonany jest z sześciokątnego profilu stalowego, który jest odpowiednio wyprofilowany i ustandaryzowany, co umożliwia montaż grota we wkrętarce lub wkrętaku. Końcówka ta nazywana jest napędem. Druga część bita, tzw. grot, to element bezpośrednio współpracujący z łbem łącznika gwintowego. Jego kształt odpowiada zróżnicowanym kształtom nacięć łbów wkrętów. Najbardziej popularne są bity z grotami:

 

  • płaskimi
  • krzyżowymi (Phillips, Pozidriv, Torq-Set)
  • gwiazdkowymi Torx
  • trójkątnymi Tri-Wing
  • kwadratowymi
  • sześciokątnymi (imbusowymi)

 

Konstrukcja bitów

Narzędzia te wytwarza się z prętów wykonanych ze stali wanadowej, wanadowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowo-molibdenowej. Pierwszą fazą ich produkcji jest podział prętów, kolejno następuje obróbka skrawaniem oraz obróbka cieplna. W przypadku produkcji bitów specjalnych nanosi się na nie powłoki, które zwiększają ich trwałość oraz przyczepność do łbów łączników gwintowych.

 

Dobór odpowiednich bitów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bitów – przed dokonaniem ich zakupu należy dobrać końcówkę roboczą do profilu gniazda wkrętu ,np. płaskiego, profilu krzyżowego PZ lub PH czy Torx. Zapraszamy do zapoznania się z piktogramami poszczególnych rodzajów bitów – znacząco ułatwia to ich właściwe dopasowanie do wkrętów. Napęd bita musi być kompatybilny z narzędziem, którego będziemy używać.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając bity?

 

Czytaj również: Używane maszyny przemysłowe – korzyści dla firmy i środowiska

 

Dopasowanie końcówek do profilu wkrętu to nie wszystko - trzeba również określić warunki pracy bita. Ich wybór może się różnić w zależności od doboru narzędzi lub urządzeń oraz materiału, z którym będzie pracował. Ważny jest również planowany czas eksploatacji takiego bita. Należy również wziąć pod uwagę jego przeznaczenie – czy ma on służyć do pracy seryjnej, czy też jednostkowej, okazjonalnej.

 

W przypadku miękkich materiałów, takich jak np. drewno, należy stosować bity bardzo twarde, natomiast przy pracy z materiałami metalowymi - bity elastyczne. Podczas wkręcania elementu w drewno wartość momentu wzrasta równomiernie. Gdy praca odbywa się w materiale twardym, np. metalu, wartość ta rośnie bardzo szybko, w dodatku w krótkim przedziale czasowym. Zastosowanie grota o odpowiednich właściwościach materiałowych ma istotny wpływ na zachowanie się końcówki bitu w gnieździe lub - inaczej mówiąc – profilu wkrętu. Dzięki zastosowaniu właściwego grota eliminujemy ryzyko złamania bita oraz wyrabiania się gniazd wkrętów. Podczas procesu wkręcania w końcówce wkrętakowej pojawiają się naprężenia skręcające, które powodują, że bit się odkształca. Niektóre produkty, m.in. oferowane przez hurtownię Profi Partner bity firmy Whirlpower, wyposażone są w końcówki z tzw. strefą skrętną.

 

Zachęcamy do skorzystania z fachowej wiedzy doświadczonych ekspertów Profi Partner, którzy pomogą w wyborze bitów dostosowanych do specyfiki prowadzonych prac. Dzięki właściwemu ich doborowi można znacząco zwiększyć efektywność i skrócić czas pracy. Zapraszamy na prezentację szerokiej oferty bitów do naszego warszawskiego salonu przy ul Posag 7 Panien 6.

 

Czytaj również: Pięć narzędzi, które warto podarować złotej rączce. Co dodałbyś do listy?

 

Na co zwrócić uwagę wybierając bity?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 335

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >