Na czym polega konserwacja ekspresu do kawy? Wyjaśniamy!
Zakup wymarzonego ekspresu do kawy nierzadko wiąże się z wydaniem niemałej sumy pieniędzy, a wszystko to w imię picia Dobrej Kawy. Jeśli planujesz kupić ekspres, masz już jeden lub właśnie stałeś się jego szczęśliwym posiadaczem – warto dowiedzieć się, na czym polega konserwacja ekspresu? Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie zapewni naszemu ekspresowi dłuższą żywotność, lepsze działanie i uchroni nas od wizyt w serwisie.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Pierwszą zasadą konserwacji ekspresów są zachowania prewencyjne. Najlepiej zrobić tak, żeby do awarii po prostu nie dopuścić. W jaki sposób? Najprostszym krokiem jest filtrowanie wody, której używamy do parzenia i regularne odkamienianie. O odkamienianiu ekspresu do kawy znajdziesz więcej informacji np. na blogu Coffeedesk.pl.
Czytaj również: Jak można ułatwić sobie ręczne zmywanie naczyń?
Używanie filtra do wody jest bardzo rozsądne, dzięki temu zminimalizujemy działanie minerałów w wodzie, które osadzają się na sprzęcie do kawy, powodując utrudnienie przepływu, co w efekcie może spowalniać ekspres lub nawet doprowadzić do poważniejszej awarii.
Czyszczenie po dniu pracy z ekspresem ciśnieniowym
Jeśli masz gastronomię, to koniecznie czyść ekspres po każdym dniu pracy. Wieczorny rytuałem zamknięcia powinno być czyszczenie ekspresu środkiem przeznaczonym do czyszczenia ekspresów np. Cafiza. Kawa ma w sobie sporo tłuszczu, który osiada na grupach zaparzających, na kolbach, filtrach, generalnie wszędzie tam, gdzie przepływa kawa. Zaniedbanie czyszczenia tych miejsc może doprowadzić do zabrudzeń, które będą nie do wyczyszczenia. Kawa będzie mogła zaparzać się wolno i nierówno, powodując pogorszone efekty smakowe. To samo tyczy się dysz spieniających na mleko – jeśli nie przetrzemy ich w porę (najlepiej po każdym użyciu dyszy, a dokładniej na koniec dnia), możemy spodziewać się nieprzyjemnego zapachu i zatykającej się dyszy. Jeśli masz ekspres w domu i nie używasz go z intensywnością kawiarni, to na koniec dnia po użytkowaniu ekspresu możesz przemyć go cafizą, uwzględniając te elementy, które uczestniczą w parzeniu kawy.
Dbanie o ekspres przelewowy
Ekspresy przelewowe mają mniej skomplikowaną konstrukcję niż ekspresy ciśnieniowe, co przekłada się na prostotę ich konserwacji. Najważniejsze, aby używać do parzenia kawy przefiltrowanej wody i co jakiś czas (najlepiej co zużycie paczki filtrów) przepuścić ekspres z detergentem do odkamieniania ekspresów.
Dlaczego dbanie o ekspres jest ważne?
Proste prewencyjne działania, które jesteśmy w stanie z łatwością wprowadzić do naszej rutyny, mogą zapobiec awariom i pogorszeniu wydajności ekspresu. Zadbany ekspres odwdzięczy się nam dobrą kawą i długimi latami współpracy.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak ułatwić sobie sprzątanie w domu, kiedy mamy zw... Liczba postów: 60 Grupa: Wnętrza W takim przypadku trzeba dbać zarówno o zwierzaki jak i dom. Jeśli chodzi o pupile, to wszystko co ważne znajdziecie na stronie hubun.pl. Ja sama tutaj: https:/...
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza