Na europejskim rynku giełdowym dobre nastroje

Na europejskim rynku giełdowym dobre nastroje

Nastroje na światowym rynku finansowym, w tym także na polskim cały czas pozostają dość dobre i to pomimo widocznej obecnie lekkiej przeceny na warszawskim parkiecie oraz na polskim forexie. Czytaj dalej

 

Świadczyć o tym może zarówno wczorajsze wejście globalnego rynku akcji w fazę hossy – indeks MSCI AC World zwyżkował o ponad 20% od dołka w dniu 4 października -, jak i ustalane na przestrzeni ostatnich trzech dni - w tym także dziś - coraz to nowe maksima ceny euro względem dolara od grudnia ub.r. Podobnie rzecz się ma z ostatnimi kilkumiesięcznymi rekordami mocy na GPW i słabości na kursie EUR/PLN. Trudno nie donieść jednak wrażenia, że chętnych do zawierania większych transakcji jest niewielu tylko inwestorów.

 

Uczestnicy rynków oczekują bowiem ciągle na finalne już informacje z Grecji dotyczące udzielania jej drugiej rundy pomocowej oraz połączonego z tym porozumienia się tego kraju z prywatnymi wierzycielami. Pomimo tego, że mają oni nadzieję, że rozmowy te zakończą się w końcu sukcesem, to na w razie czego zdają się dmuchać na zimne. Na pełne zatwierdzenie tych kwestii już dziś, podczas wieczornego, a rozpoczynającego się o godz. 18:00 spotkania Eurogrupy, szans raczej nie ma, bo i negocjacje nie zastały nadal zakończone. Znacznym zakupom ryzykownych aktywów nie sprzyja także fakt zwiększonego jak nie patrzeć obecnie ryzyka korekty spadkowej, po ostatnich ich silnych wzrostach.

 

Czytaj również: Aktywność wynajmu magazynów

 

Decyzja BoE i ECB

W czwartek o godz. 13:00 swoją decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii. Rynek oczekuje, że główna pozostanie  na dotychczasowym 0,5% poziomie, ale wyklucza też tego, że może dojść do zwiększenia programu luzowania ilościowego. 45 minut później analogiczna informacja o utrzymaniu kosztu pieniądza na dotychczasowym poziomie powinna też napłynąć z Europejskiego Banku Centralnego. W tym akurat przypadku, z punktu widzenia rynku o wiele ważniejsze będą jednak informacje, które napłyną z ECB dopiero podczas rozpoczynającej się o godz. 14:30 konferencji prasowej towarzszącej temu wydarzeniu, w tym głównie te dotyczące oceny pierwszej rundy 3-letniej operacji LTRO i prognoz odnośnie tej drugiej rozpoczynjącej się wraz z końcem lutego. 

 

Po stronie makro

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne jest praktycznie puste. Z ważniejszych informacji, to jedynie o godz. 14:30 napłyną te ze Stanów Zjednoczonych o liczbie nowych bezrobotnych za ubiegły tydzień. Średnia prognoz wskakuje na to, że wzrosła ona o 3 tys. do poziomu 370 tys.

 

Czytaj również: Rekordowy popyt na biura

 

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 12:16 indeks WIG20 szedł w dół o 0,12% do 2373,78 pkt, a złoty tracił na wartości: 0,58% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1976) i 0,52% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,1616). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,19% do 263,51 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował o 0,20% do 1,3277.

 

2012-02-10
Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 293

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >