Na jaki model  wymienić stary kocioł grzewczy?

Na jaki model wymienić stary kocioł grzewczy?

Zanim rozpocznie się sezon grzewczy, warto rozważyć wymianę starego kotła grzewczego na urządzenie nowej generacji – kocioł kondensacyjny. Co możemy dzięki temu zyskać? Niższe koszty eksploatacji, efektywniejsze wykorzystanie paliwa i bardziej ekologiczne pozyskiwanie energii. Na jakiej zasadzie działa tego typu kocioł i jak to możliwe, że może on uzyskać sprawność znormalizowaną nawet na poziomie 109%? Czytaj dalej

 

Tradycyjne (konwencjonalne) kotły grzewcze są wypierane przez kotły kondensacyjne. Główną zaletą urządzeń starszego typu była niższa cena. Wyższą cenę kotłów kondensacyjnych rekompensuje jednak ich wysoka wydajność. Porównując koszty eksploatacji, zakup kotła kondensacyjnego zwraca się już po 4-5 latach użytkowania.


na jaki model wymienić stary kocioł grzewczy?


W dobie walki ze smogiem konwencjonalne źródła energii powinny być wykorzystywane jak najbardziej efektywnie. Na przykład w Wielkiej Brytanii kotły inne niż kondensacyjne nie są już dopuszczone do sprzedaży, a w Polsce kotły niekondensacyjne mogą być montowane tylko w specyficznych warunkach.


Z czego wynika efektywność działania kotłów kondensacyjnych?

Działanie kotła kondensacyjnego

Kotły kondensacyjne różnią się od tradycyjnych urządzeń budową wymiennika ciepła, który w nowoczesnych kotłach jest dwustrefowy. Po spaleniu paliwa w obrębie palnika, wydzielają się spaliny, które w pierwszej części wymiennika są wstępnie schładzane i oddają w ten sposób część energii. To proces, który zachodzi również w konwencjonalnych kotłach – tam jednak już na tym etapie kończy się pozyskiwanie energii z paliwa.

W kotłach kondensacyjnych spaliny trafiają do drugiej części wymiennika, gdzie zostają jeszcze bardziej schłodzone. Dzięki obniżeniu ich temperatury dochodzi do skroplenia pary zawartej w spalinach i oddania prawie całej energii – tzw. ciepła skraplania – do instalacji.

 

na jaki model wymienić stary kocioł grzewczy?

 

Czytaj również: Kotły z podajnikiem - charakterystyka i zastosowanie


Dla konwencjonalnego kotła taki proces byłby niebezpieczny, ponieważ kwaśny odczyn kondensatu powstającego w wyniku schładzania się spalin mógłby doprowadzić do korozji wymiennika ciepła i w rezultacie do zniszczenia urządzenia. W kotłach kondensacyjnych wymiennik jest wykonany z materiałów odpornych na działanie kondensatu. W ten sposób paliwo jest niemal w pełni wykorzystywane, a sprawność znormalizowana urządzenia przekracza 100%.


Zalety kotłów nowej generacji

Co można zyskać, gdy wymienisz tradycyjne urządzenie na kocioł kondensacyjny?


  • Oszczędność – dzięki pozyskiwaniu większej ilości energii z gazu potrzebna jest mniejsza ilość paliwa. Szacuje się, że dzięki pracy kotła kondensacyjnego zużywa się o 30% mniej gazu niż w starych urządzeniach. Nie tylko dlatego wymiana kotła na urządzenie nowej generacji to opłacalna inwestycja. Regulatory temperatury do sterowania pracą instalacji grzewczej, z którymi można skonfigurować kocioł, pozwalają na bardzo precyzyjne dostosowanie pracy urządzenia do potrzeb domowników. Dzięki takiej optymalizacji możesz płacić mniejsze rachunki. Kotły kondensacyjne cechują się też większą trwałością niż urządzenia starego typu.    

 

  • Bardziej ekologiczne ogrzewanie – choć do pracy kotła jest potrzebny gaz, czyli konwencjonalne źródło energii, wykorzystuje się go efektywniej niż w tradycyjnych kotłach. Praca kotła kondensacyjnego charakteryzuje się też mniejszą emisją CO2.

 

  • Bezpieczeństwo i komfort użytkowania – zamknięta komora spalania pobiera powietrze potrzebne do zużycia gazu z zewnątrz za pomocą oddzielnego przewodu,
    a nie z pomieszczenia, w którym stoi kocioł. Właśnie dlatego przestrzeń nie wychładza się. To rozwiązanie uniemożliwia przedostawanie się spalin do pomieszczenia, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia domowników. Dodatkowo kotły kondensacyjne łączą się z regulatorami, pompami ciepła oraz kolektorami słonecznymi.

 

  • Łatwy montaż i możliwość aranżacji – instalacja kotła kondensacyjnego nie wymaga budowy komina – spaliny mogą być odprowadzane przez prostszy i dużo tańszy w montażu poziomy wyrzut spalin. Kondensat jest zaś usuwany bezpośrednio do kanalizacji. Kocioł kondensacyjny nie musi więc być montowany w oddzielnej kotłowni – to ciche urządzenie, które nie wychładza pomieszczenia, w którym jest zainstalowane. Potrzebny jest jedynie dostęp do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Co więcej, możemy wybierać spośród różnego typu urządzeń – wiszących lub stojących – dzięki czemu łatwiej zaaranżować przestrzeń, w której ma być zamontowany kocioł.

 

na jaki model wymienić stary kocioł grzewczy?

 

Czytaj również: Czym palić w kotłach uniwersalnych: drewnem czy węglem?

 

Wymiana kotła starego typu na kocioł kondensacyjny nie jest skomplikowana – warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, który szybko dokona montażu i ewentualnych drobnych zmian w budowie instalacji grzewczej. Oceni też jej stan techniczny, by wszystko było gotowe na nadchodzący sezon grzewczy.


Ponieważ instalacja kotła kondensacyjnego to inwestycja na wiele lat, warto zaufać specjalistom, którzy dobiorą produkt odpowiedni do potrzeb użytkownika. Francuska marka Saunier Duval specjalizuje się w produkcji kotłów kondensacyjnych. Posiada 110 lat doświadczenia, szeroką gamę produktów i ponad 1000 autoryzowanych instalatorów w całej Polsce. 

Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 367

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >