Na jakiej zasadzie działają szyby samoczyszczące w oknach?

Na jakiej zasadzie działają szyby samoczyszczące w oknach?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym szyby wyjątkowo mocno narażone są na zabrudzenia oraz smugi, których przyczyną bardzo często są regularne opady deszczu i śniegu. Jak można wykorzystać siły natury do utrzymania szyb w czystości? Z pomocą przychodzą samoczyszczące szyby.

 

Utrzymanie w czystości trudno dostępnych przeszkleń, takich jak okna dachowe, świetliki, ściany i dachy oranżerii to kłopotliwa i pracochłonna czynność. Z kolei częste mycie dużych przeszklonych powierzchni generuje znaczne koszty związane ze zużyciem wody i środków czystości. Tymczasem szkło samoczyszczące pozwala zachować okna w czystości na bardzo długo, wykorzystując do tego siły natury tj. światło dzienne i deszcz.

 

Na jakiej zasadzie działają szyby samoczyszczące w oknach?

 

Czytaj również: Czym jest alpinistyczne mycie okien i na czym polega?

 

Szyby Pilkington Activ™, dzięki swojej rewolucyjnej powłoce samoczynnie usuwają zabrudzenia ze swojej powierzchni. Dzięki temu bez konieczności dodatkowych działań utrzymują one wyjątkową widoczność przez cały rok.

 

Jak to działa?

Samoczyszczenie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpoczyna się w momencie, kiedy powłoka szyby wejdzie w reakcję z promieniami UV. Zachodzący proces sprawia, że rozkładane są zanieczyszczenia organiczne. Drugi etap następuje w trakcie opadów atmosferycznych. Woda spływając po szybie zmywa uwolnione wcześniej zanieczyszczenia dzięki jej właściwościom hydrofilowym. Należy pamiętać, że w przypadku braku opadów możemy spłukać szyby wodą z węża ogrodowego.

 

Dobra widoczność

Dodatkową zaletą stosowania szkła samoczyszczącego w przeszkleniach jest poprawa widoczności dzięki ograniczeniu kondensacji pary wodnej. Powłoka sprawia, że zbierająca się na szklanej powierzchni para wodna przybiera formę „filmu wodnego” a nie pojedynczych kropli wody. Dzięki temu, załamanie i rozproszenie światła zostaje ograniczone, dając w efekcie lepszą widoczność. Skroplona para wodna znacznie szybciej znika z powierzchni samoczyszczącej, niż z powierzchni szkła niepowlekanego.

 

Wiele możliwości

Współcześnie architektura często zaskakuje wdrażanymi innowacjami, a nowo powstające budynki imponują w kontekście ich rozmachu konstrukcyjnego. Jednocześnie często zdarza się, że szyby w takich obiektach znajdują się w trudno dostępnych miejscach, a przez to ich czyszczenie staje się trudne oraz kosztowne. Dzięki zastosowaniu szyb Pilkington Activ™ można zredukować czas poświęcony na mycie szyb, a jednocześnie wyeliminować ryzyko wypadku podczas czyszczenia w trudno dostępnych miejscach oraz szyb ulokowanych na dużej wysokości. Co więcej, rzadsze czyszczenie okien to również mniejsze zużycie detergentów i wody, a co za tym idzie wzrost oszczędności w budżecie.

 

Na jakiej zasadzie działają szyby samoczyszczące w oknach?

 

Czytaj również: Jakie zabezpieczenia mają nowoczesne okna przed owadami?

 

Warto pamiętać, że produkty należące do grupy Pilkington Activ™ umożliwiają łączenie funkcji samoczyszczenia z innymi funkcjonalnościami, takimi jak np. ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem czy ochroną przed hałasem. Dlatego sukces szkła Pilkington Activ™ możemy obserwować w różnorodnych zastosowaniach na całym świecie.

Źródło: EXACTO / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 382

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >