Naczynia do rozmnażania i dalszej uprawy roślin w ogrodzie

Naczynia do rozmnażania i dalszej uprawy roślin w ogrodzie

Wiosną, kiedy ogród zaczyna budzić się do życia, zaczynamy dokonywać pierwszych "napraw" po zimie. Zastanawiamy się również jak go udoskonalić,aby uzyskać wymarzony efekt końcowy. Aby to zrealizować niezbędne są nam odpowiednie narzędzia, m.in. wybranie ziemi, substratu, czy też naczyń do rozmnażania i dalszej uprawy roślin.

 

Higiena wysiewu roślin

Podczas wysiewu, sadzenia, pikowania i przesadzania do doniczek, ważną rolę odgrywa higiena wykorzystywanych naczyń. Materiały, z których zostały wykonane, nie powinny stanowić pożywki dla chorób grzybowych i innych szkodników roślinnych. Z tego powodu tworzywa sztuczne zastąpiły niegdyś często stosowane naczynia z drewna i gliny. Aby utrzymywać koszty na jak najniższym poziomie, do rozmnażania można również użyć często spotykanych w domu opakowań, takich jak np. pojemniczki po jogurtach. Oczywiście należy pamiętać o ich wcześniejszym gruntownym oczyszczeniu.

 

Kuwety i skrzynki do wysiewu

W sprzedaży oferowane są przeznaczone specjalnie do wysiewów, wykonane ze styropianu kuwety w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykane wymiary to 20 X 15 X 5 cm i 30 X 20 X 5 cm. Kuwety te, wykonane z pianek polistyrenowych zatrzymują ciepło i na powierzchniach niewyposażonych w ogrzewanie podłogowe zapobiegają tzw. efektowi zimnej stopy. W sprzedaży znajdują się także wykonane z innych tworzyw sztucznych kuwety do wysiewu w przeróżnych rozmiarach.

 

Skrzynki, doniczki i inne pojemniki

Istnieje wiele dostępnych na rynku naczyń o wszechstronnym zastosowaniu. Można je wykorzystywać do wysiewu, pikowania, jako naczynia na sadzonki lub do transportu roślin. Najbardziej przydatne wymiary to 50 X 32 cm i 60 X 40 cm. Kupując skrzynki, powinniśmy zwrócić uwagę, aby były wykonane z PCV – tworzywa sztucznego charakteryzującego się dużą wytrzymałością i utrzymującego kształt. Takie skrzynki są odporne na działanie mrozu i światła. Poza tym łatwo dają się czyścić, więc są bardzo higieniczne. Dostępne w sprzedaży skrzynki z polistyrenu mają jednak ograniczoną trwałość.

 

Czytaj również: Jak rozpocząć prawidłowe siewy w ogrodzie?

 

Multiplaty, tace wielokomórkowe

Tace wielokomórkowe lub multiplaty to służące do rozmnażania naczynia w formie tac, które składają się z takich samych połączonych ze sobą doniczek, zwanych komórkami. Każda roślina otrzymuje ograniczoną przestrzeń, którą może przerosnąć korzeniami. W ten sposób nie trzeba rozrywać korzeni i szok przesadzanych roślin ograniczany jest do minimum.

 

Wymiary tac, jak również wielkość i kształt poszczególnych komórek różnią się w zależności od producenta. We wszystkich modelach wszystkie komórki mają na dnie mały otworek, który pozwala korzeniowi głównemu na wyjście z komórki i obumarcie. Ta metoda to tzw. air pruning, co dosłownie oznacza „przycinanie powietrzem”. Dzięki temu naturalnemu przycinaniu wzmacnia się rozgałęzianie systemu korzeniowego wewnątrz komórki. W ogrodnictwie hobbystycznym szeroko rozpowszechnione są tace wielokomórkowe z doniczkami o średnicy 3,5 i 7 cm. Wszystkie te produkty mają wiele zastosowań: służą jako naczynia do pikowania i wysadzania, ale również do siewu bezpośredniego.

 

Doniczki jednorazowe

Doniczek takich można użyć tylko raz i wsadza się je razem z rośliną do ziemi. Najpopularniejsze są doniczki torfowe, które stosuje się do pikowania, rozsady i doniczkowania roślin ozdobnych, drzewiastych i warzywnych. Pod nazwą doniczek Jiffy (nazwa norweskiej firmy, która opracowała taką metodę) dostępne są doniczki torfowe o kształcie kwadratu lub okrągłe w rozmiarach 5 – 11 cm. W sprzedaży pod nazwą Jiffy-Strip, dostępne są dwurzędowe tace doniczek torfowych o 6 – 12 doniczkach (średnica 4 – 8 cm).

 

 

Ze względu na to, że z czasem korzenie wielokrotnie przebijają ścianę doniczki, system korzeniowy coraz bardziej się rozrasta, w związku z tym otrzymujemy bez przesadzania i dodatkowego szoku przesadzanych roślin, zwartą bryłę korzeniową. Różnokolorowe plamy, które mogą występować na zewnętrznych ściankach doniczek Jiffy, wskazują na działalność rozkładających celulozę grzybów. Nie są szkodliwe dla roślin.  Dobrze jest stale utrzymywać doniczki Jiffy wilgotne, aby korzenie bez większego wysiłku mogły przenikać przez ścianki. Kiedy ten proces dobiegnie końca, rośliny z doniczką Jiffy jako stałym elementem bryły korzeniowej należy wysadzić do gruntu lub przesadzić do większej doniczki.

 

Pojedyncze doniczki

Do dalszej uprawy rozsady, aż stanie się dojrzałą rośliną, niezbędne są pojedyncze doniczki. W gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy wybierzemy pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, czy z gliny, pod warunkiem że weźmiemy pod uwagę właściwości tych materiałów. Główna różnica to przepuszczalność wody: wypalona glina jest przepuszczalna, a plastik nie. Rośliny w plastikowych doniczkach potrzebują więc mniej wody niż te w glinianych.

 

Do uprawy roślin ozdobnych i warzywnych zazwyczaj używa się okrągłych doniczek, które dostępne są w różnych rozmiarach. Natomiast do uprawy pojemnikowej bylin i roślin drzewiastych zaleca się oszczędzające miejsce doniczki kwadratowe, które dostępne są w wymiarach od 7 X 7 X 6,5 cm do 18 X 18 X 18 cm. Kupując je, należy zwrócić uwagę, czy mają boczne dziurki odprowadzające wodę lub podniesione dno. W odróżnieniu od nich, dziurki odpływowe w doniczkach o płaskim dnie łatwo się zatykają. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Daria Wnykowska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 634

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >