Nadzór nad budową domu jednorodzinnego
Budując dom jednorodzinny, prędzej czy później trafimy do Nadzoru budowlanego. Kiedy mamy już pozwolenie na budowę, musimy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych. O czym informować wydział nadzoru podczas budowy, aby budować zgodnie z prawem?
Czytaj dalej
Do Powiatowego nadzoru budowlanego (PINB) należy udać się, kiedy mamy prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Na 7 dni przed rozpoczęciem robót należy złożyć w urzędzie „zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych”.
Do zawiadomienia należy dołączyć następujące dokumenty:
- oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków kierownika budowy
- oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego – o ile inwestycja tego wymaga
Do oświadczenia kierownika budowy należy dołączyć:
- uprawnienia budowlane
- zaświadczenie o przynależności do odpowiedniej izby samorządowej, np. Izby Inżynierów Budownictwa
Nie zawiadomienie urzędu o rozpoczęciu robót jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny. Rozpoczęcie prac budowlanych bez powiadamiania odpowiedniego organu może być uznane jako samowola budowlana, która nie ulega przedawnieniu. Organem uprawnionym do przeprowadzenia legalizacji samowoli jest Nadzór Budowlany.
Czytaj również: Budowa i przebudowa obiektu gospodarczego - kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy konieczne jest pozwolenie na przebudowę?
Podczas budowy domu jednorodzinnego organy nadzoru budowlanego mają prawo wstępu na teren budowy w celu przeprowadzenia kontroli. Nadzór może sprawdzić, czy realizowana budowa jest zgodna z projektem , który został zatwierdzony przez urząd i czy nie doszło do samowoli budowlanej. Jeżeli nadzór stwierdzi, że wykonywane roboty w istotnych elementach różnią się tymi z projektu, nadzór ma prawo wstrzymać budowę. Jeżeli kontrola wykaże, że zachodzi zagrożenie bezpieczeństwa mienia i ludzi, to urzędnik ma obowiązek wstrzymać prace.
Ustawa nie definiuje określenia „istotne odstępstwa”, dlatego daje to swobodę oceny urzędnikowi, co jest istotne a co nie. Zazwyczaj istotne są elementy, które mają wpływ na konstrukcję budynku jak i usytuowanie budynku. Nie wolno zmieniać posadowienia budynku na działce, nie wolno powiększać a nie pomniejszać wymiarów zewnętrznych budynku ani wymiarów oraz usytuowania okien.
Dlatego, jeżeli dokonaliśmy istotnych zmian, to najlepiej na etapie projektowania poinformować nadzór budowlany. Czasami takie zmiany wymagają przeprowadzenia procedury „zmian do projektu” w wydziale budownictwa, gdzie uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Jednak lepiej to zrobić zawczasu niż czekać na wizytę nadzoru budowlanego na naszym placu budowy.
Jeżeli zmiany podczas budowy należą do nieistotnych, to wystarczy je zgłosić w nadzorze budowlanym w momencie zawiadamiania o zakończeniu budowy.
Do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego należy dołączyć:
- oryginał dziennika budowy
- oświadczenie kierownika budowy, że projekt został wykonany zgodnie z projektem, warunkami oraz , że teren jest uporządkowany
- inwentaryzację powykonawczą – wykonaną przez uprawnionego geodetę
- jeżeli podczas budowy dokonano nieistotnych zmian , to należy dołączyć kopie rysunków zatwierdzonej dokumentacji wraz z naniesionymi zmianami wraz z opisem i oświadczeniem kierownika budowy o poprawnym wykonaniu prac.
Od dnia złożenia zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych, nadzór budowlany ma 21 dni na pojawienie się na budowie, sprawdzenie poprawności wykonania prac i ewentualne zgłoszenie sprzeciwu. Jeżeli przez 21 dni nadzór nie wniesie sprzeciwu, to możemy uznac,że budynek został odebrany pozytywnie.
Pamiętajmy, że nadzór budowlany ma prawo skontrolować nawet istniejący i użytkowany dom.
"Artykuł przygotowała firma Zarzycki Konstrukcje z Wrocławia"
Czytaj również: Prawa i obowiązki właściciela gruntu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 468 Grupa: Prawo
- Porady Prawne Liczba postów: 159 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 33 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
- Nielegalny zapis w umowie z developerem Liczba postów: 4 Grupa: Przepisy pr... Jeżeli ktoś z was szuka zaufanej firmy do takich działań jak : odwodnienie wykopów, zabezpieczenie i roboty budowlane to polecam z całą pewnością firmę http:/...
- Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców Liczba postów: 3 Grupa: Prawo Całkiem realna praktyka. Jeśli nieruchomości są naprawdę drogie, to takie inwestycje są w ogóle akceptowalne w polskiej gospodarce. Więc niech to kupią. Mogą na...