Najbliższe lata przyniosą rewolucyjne zmiany na rynku pracy - czy pracodawcy są na nie gotowi?

Najbliższe lata przyniosą rewolucyjne zmiany na rynku pracy - czy pracodawcy są na nie gotowi?

Intensywne prace Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad przepisami dotyczącymi 4-dniowego tygodnia pracy, wydłużenie urlopów oraz rosnące zainteresowanie pracowników nawet nielimitowanymi okresami urlopowymi sprawiają, że pracodawcy stają dziś przed problemem efektywnościowego przewartościowania tych rozwiązań. W świetle rosnących kosztów pracy najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest korzystanie z wynajętych zewnętrznych wysoko wykwalifikowanych managerów.

 

 

Najbliższe lata przyniosą rewolucyjne zmiany na rynku pracy. Z jednej strony rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy bez zmiany wynagrodzenia oraz wydłużeniem okresu urlopowego i wpisaniem do kodeksu pracy listy dodatkowych dni wolnych. Korzystając z okazji, pracownicy idą nawet dalej w swoich oczekiwaniach i podczas rozmów z pracodawcą pytają o nielimitowany okres urlopowy. Szczególnie młode pokolenie chce mieć dłuższą przerwę w pracy, którą to planują wykorzystać na realizację celów osobistych, podróże czy rozwój innych zainteresowań. W takiej sytuacji należy zadać sobie pytanie, czy tacy pracownicy są „mocno” związani z celami firmy czy może traktują pracę tylko jako źródło dochodów? Czy w oparciu o taką kadrę firma jest w stanie wdrażać innowacyjne i wymagające projekty? Czy tacy pracownicy będą w stanie poprowadzić całościowe projekty „od A do Z”, czy może w kulminacyjnym momencie mogą zawieść? Pracodawcy, którzy będą zmuszeni do ponoszenia coraz wyższych kosztów, powinni sobie zadać pytanie, czy będzie to dla nich optymalny i efektywny model biznesowy. A może powinni poszukać jeszcze innego rozwiązania?

 

Pracodawcy muszą się przygotować na zmiany na rynku pracy

Poszukując wartościowych pracowników, pracodawcy chcący zatrudnić ich na umowę o pracę, będą musieli godzić się z rosnącymi kosztami płacowymi i socjalnymi. Muszą też być przygotowani na wydłużenie czasu trwania projektów i przestoje w ich realizacji z uwagi na skrócony tydzień pracy oraz przerwy urlopowe. Muszą też liczyć się z tym, że wdrażane przedsięwzięcie w wyniku odkładania jego realizacji w czasie może w ostateczności przestać być innowacyjne i okazać się przestarzałym, co będzie oznaczać, że poniesione na jego opracowanie koszty będą bezpowrotnie utracone. Najbliższe lata będą oznaczać dla firm nieustanną kontrolę kosztową polityki kadrowej w świetle ciągle podnoszonej płacy minimalnej oraz rosnącej konkurencyjności w pozyskiwaniu wartościowych pracowników. Już dziś standardem na ryku są otwarte rekrutacje na wypadek pojawienia się intersujących kandydatów oraz ciągłe monitorowanie rynku na wypadek zmiany lub uzupełnienia zespołów wewnątrz organizacji. Dodatkowo przewiduje się, że kolejne lata znów mogą przebiegać pod znakiem rynku pracownika z uwagi na napływ funduszy unijnych, które znacząco ożywią gospodarkę. Problem rosnących kosztów oraz trudności z zabezpieczeniem odpowiednich i stabilnych kadr sprawia, że pracodawcy muszą wypracowywać hybrydowe i prosocjalne warunki zatrudnienia. Tylko czy to jest najlepsze rozwiązanie? Cały czas pojawiają się wątpliwości związane z efektywnością tych działań, gdyż podnoszenie stawek, skracanie czasu pracy i dostosowywanie się do oczekiwań pracownika musi odbić się niekorzystnie na opłacalności biznesu.

 

Najbliższe lata przyniosą rewolucyjne zmiany na rynku pracy - czy pracodawcy są na nie gotowi?Foto:Canva

Czytaj również: Prognozy na nowy sezon konferencyjny w branży hotelarskiej?

 

- Rozmawiamy z pracodawcami i słyszymy, że są oni skłonni zatrudnić wartościowych i dobrze opłacanych managerów, licząc na ich stabilność i zaangażowanie. Pracodawcy oczekują, że dołączający do zespołu pracownicy wyższego i średniego szczebla są nastawieni na osiąganie celów, które będą posuwać organizację do przodu, czynić ją mocniejsza i bardziej konkurencyjną. W dzisiejszych czas jest to bardzo trudne w klimacie rosnących oczekiwań pracowników i ich ograniczonego zaangażowania. Dlatego z pomocą przychodzi portal Redegate.com, na którym w 72 godziny pracodawca może nawiązać współpracę z wysoko wykwalifikowanym kandydatem z bogatym doświadczeniem, ustalić z nim warunki oraz wynagrodzenie w zależności od postępu prac i zakładanych efektów, bez ponoszenia kosztów dodatkowych czy socjalnych, jak to jest w przypadku umowy o pracę. Redegate chce być godnym zaufania partnerem dla firm i dostarczać im najlepsze rozwiązania pod względem kosztowym i efektywnościowym. – mówi Grzegorz Gawroński, CEO Redegate.com

 

- Uważam, że duch przedsiębiorczości Redegate manifestujący się koncentracją na wartości dla klienta (m.in. dopasowanie kompetencji ekspertów do projektów, szybkość działania, a także dynamiczna adaptacja do zmian) oraz utrzymaniem przejrzystej komunikacji z ekspertami jest istotnym czynnikiem ich sukcesu. Z pewnością jego źródłem jest fakt, że Redegate jest zarządzany przez zespół osób z dużym doświadczeniem i sukcesami w obszarze Interim Management oraz Konsultingu, a czuję się uprawniony do takiego stwierdzenia, ponieważ miałem przyjemność osobiście współpracować w projektach z ekspertami Redegate -  mówi Paweł Wroński, Doświadczony Ekspert Zarządzania Projektami Operacyjnymi i Transformacją. 

 

Pracownicy poszukują „work-life balance”

Aby pozyskać odpowiedniego kandydata do firmy trzeba sprostać nie tylko warunkom finansowym, ale przede wszystkim jego oczekiwaniom związanym z „work-life balance”. Niektórzy pracodawcy wręcz nazywają ten model „life-work balance”, gdyż obserwują, że kandydaci na pierwszym miejscu stawiają swój rozwój i komfort osobisty. W efekcie od działów HR wymaga się indywidualnie konstruowanych ofert pracy, a od managerów zarządzających kadrami zatrudnionych na nowych warunkach wymaga się zaawansowanych umiejętności „miękkich” w kompletowaniu elastycznych i różnorodnych zespołów oraz umiejętności wyznaczania celów i egzekwowania efektów. Patrząc na te wszystkie wyzwania, łatwiejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem, które również pozostaje w zgodzie z oczekiwaniami pracowników wyższego szczebla, pozostaje praca projektowa. Wchodząc do firmy, ci zewnętrzni managerowie posiadający praktyczną i sprawdzoną wiedzę w różnych branżach przynoszą gotowe „know-how”, układają harmonogram pracy, realizują go w założonym czasie i z przewidzianymi z góry efektami. Kończąc projekt, firma otrzymuje określoną wartość, a manager w oczekiwaniu na kolejny projekt może zrobić sobie przerwę od pracy i spożytkować ją na własne zainteresowania czy podróże. W obecnej sytuacji taki model pracy staje się najlepszym zarówno dla firm, jak i zmotywowanych oraz doświadczonych specjalistów. Pracodawca z kolei może również w praktyce przekonać się o skuteczności działania managera i po zakończonym projekcie zadecydować o przedłużeniu współpracy.

 

Czytaj również: Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas rozmowy rekrutacyjnej, i jak ich uniknąć?

 

- Model współpracy projektowej realizowany przez zewnętrznych managerów do niedawna nie był stosowany w Polsce. Tego typu praktyki natomiast były już powszechne na rynkach Europy Zachodniej. Z roku na rok obserwujemy lawinowo rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem, które jest dla pracodawcy bardzo bezpieczne i przewidywalne kosztowo. Na naszej platformie Redegate.com posiadamy zarejestrowanych ponad 2000 Interim Managerów wyższego szczebla z obszarów: zarządzanie strategiczne, zarządzanie operacyjne, transformacja cyfrowa, zasoby ludzkie, sprzedaż i marketing oraz finanse, z udokumentowanym bardzo bogatym doświadczeniem, z którego firmy mogą  w dogodnym dla nich czasie skorzystać – mów Kacper Pupin, współwłaściciel  Redegate.com

 

- Na Redegate trafiłem przypadkiem, ale cóż to był za przypadek! Dzięki nim znalazłem pracę, w której mogę się rozwijać i prowadzić najciekawszy projekt, jaki mogłem sobie wymarzyć. Świetne doświadczenie, doskonała współpraca i komunikacja!  - mówi Mateusz Biegała, Ekspert Redegate, a dziś Plant General Manager w Valmet Jelenia Góra 

 

---

Redegate.com to 1. w Polsce portal łączący ekspertów najwyższego szczebla

2024-09-10
Źródło: Echo PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19346 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >