Najczęstsze choroby roślin. Jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze choroby roślin. Jak sobie z nimi radzić?

Bywa tak, że roślina, która do tej pory cieszyła nasze oczy, ostatnio wygląda nieco mniej efektownie. Stwierdzamy nawet, że z każdym dniem wygląda coraz gorzej. Opadają jej liście, ciemnieje łodyga...Co jej jest? Czytaj dalej

 Często to my odpowiadamy za chorobę roślin, nie pielęgnując ich we właściwy sposób. Choroby i ochrona roślin to dość trudna tematyka. Jednak jej znajomość  jest kluczem do pięknego i zdrowego ogrodu.

 

Szara pleśń


 Bardzo częsta choroba roślin balkonowych. Najbardziej narażone są na nią begonie, paprocie, fikusy czy cyklameny. Zazwyczaj choroba poraża roślinki o miękkich liściach. Zainfekowane i pozostawione same sobie rośliny obumierają. Poza tym, jeśli odpowiednio nie zareagujemy, szara pleśń może się przenieść na pozostałe rośliny. 

 Najlepszym sposobem, by uniknąć choroby, jest rozstawienie kwiatów na balkonie tak, aby miały dostęp do powietrza i światła. Dobrze jest również nie podlewać ich zbyt często. Pojawieniu się objawów szarej pleśni sprzyjają właśnie nagłe wzrosty temperatury i wilgotności. 

 Jednak jeśli już choroba zaatakowała nasze rośliny, należy potraktować ją opryskami, które zawierają grzyba Pythium oligandrum. Jest on pasożytem Botrytis cinerea, który jest głównym sprawcą szarej pleśni. 

 

Czytaj również: Uciążliwy pasożyt roślin doniczkowych: tarcznik. Jak się go pozbyć?

 

Rdza 


 Jej objawy również są bardzo charakterystyczne. Na górnej stronie liście zaczynają występować okrągłe lub owale plamy o żółtym zabarwieniu. Mają zazwyczaj średnicę kilku milimetrów. Za to na dolnej stronie liścia, w miejscu plam, pojawią się brązowe lub pomarańczowe, pylące skupienia zarodnikowania grzyba. 

 Zarodniki są przenoszone na sąsiadnie rośliny, powodując tym samym ich infekcję. Najczęściej rdza dotyka fuksji, pelargonii i chryzantemy. Zainfekowane liście roślin należy jak najszybciej usunąć i spalić, a na resztę zastosować preparaty grzybobójcze, opryskując roślinę od góry i od spodu. Jeśli nie chcemy stosować chemicznych środków, może również wypróbować wyciąg z czosnku, którym również możemy spryskać roślinę.

 

 

Mączniak rzekomy


 Choroba jest wywoływana przez grzyb z rodzaju Perenospora. Bardzo szybko rozprzestrzenia się i doprowadza do całkowitego porażenia zainfekowanej rośliny. Dotyka zarówno rośliny uprawne, jak i ozdobne. 

 Mączniak rzekomy najczęściej atakuje liście. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej pojawiają się okrągłe lub nieregularne plamy, lekko przeźroczyste, brązowe lub lekko czerwone. Na spodzie liścia, w miejscu plam pojawia się białawy, mączysty nalot. Atakuje, gdy w dzień jest wilgotno i gorąco, a nocą następuje ochłodzenie. Porażeniu sprzyja duże zagęszczenie roślin oraz przenawożenie azotem. Rośliny słabiej kwitną i owocują, ich liście i pędy są zniekształcone, wzrost zostaje zahamowany.

 Jeśli zauważymy chorobę w jej wczesnym stadium, możemy z powodzeniem zastosować preparaty naturalne. Jeżeli jednak mączniak jest w fazie bardziej zaawansowanej, musimy sięgnąć po chemiczne fungicydy. Poza tym należy izolować chore rośliny i zniszczyć ich porażone części. 

 

 

Fytoftoroza


 W czołówce najgroźniejszych chorób spotykanych w ogrodach znajduje się także fytoftoroza. Zwykle atakuje rośliny iglaste, przede wszystkim cyprysiki i żywotniki, ale może również wystąpić na krzewach i bylinach ozdobnych, takich jak  różanecznik, azalie, wrzosy, lawenda i róże. Choroba początkowo atakuje system korzeniowy, utrudniając roślinie pobieranie wody i składników pokarmowych. W konsekwencji następuje zahamowanie wzrostu oraz żółknięcie, zasychanie i więdnięcie liści oraz pędów. W przypadku bylin na tkankach liści, łodyg i pędów znajdujących się u podstawy rośliny pojawiają się wodniste smugi i nekrozy, po czym następuje ich żółknięcie, więdnięcie i zamieranie. W każdym przypadku po wykopaniu rośliny z ziemi, na korzeniach wyraźnie widoczna jest zgnilizna. 

 Choroba rozprzestrzenia się dość szybko, przechodząc na sąsiednie rośliny. Po zauważeniu i zidentyfikowaniu pierwszych objawów należy zareagować bardzo szybko. Silnie porażone rośliny najlepiej jest wykopać i usunąć z ogrodu, a pozostałe spryskać preparatem polecanym do walki z grzybami Phytophthora. 

 Należy pamiętać również o odkażeniu podłoża, gdyż patogen zostaje w glebie, pomimo usunięcia rośliny, i każdy inny krzew czy bylina posadzone w tym miejscu są narażone na atak choroby. 

 

Czytaj również: Mączniak prawdziwy - białe plamy na liściach. Jak z nimi walczyć?

 

Podsumowanie 


 Pamiętajmy, że nie doprowadzimy do powstania i rozprzestrzeniania się chorób roślin, jeśli będziemy potrafili odpowiednio o nie zadbać. Każdy gatunek aby prawidłowo, czyli zdrowo, się rozwijać potrzebuje spełnienia swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli już przyszło nam ratować zainfekowaną chorobą roślinę to wiemy, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Poza tym nie każdą roślinę, już po tym jak porazi ją choroba, da się uratować. Dlatego warto jest codziennie, albo chociaż co kilka dni, poświęcić parę chwil na doglądaniu naszych roślin zarówno w mieszkaniu, jak i tych w ogrodzie czy na balkonie. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >