Najlepsze ekologiczne środki ochrony roślin
Któż nas nie marzy o tym, aby w swoim ogrodzie używać tylko ekologicznych, naturalnych środków ochrony roślin. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, że środki, które stosujemy w celu sztucznego wspomagania wzrostu roślin, zwalczania szkodników i chwastów, szkodzą nam samym i środowisku naturalnemu.
Czytaj dalej
Są efektywne, to prawda, ale czy nie lepiej i zdrowiej będzie wybrać ekologiczne środki dla naszych kwiatów? Wiele roślin na działkach, w tym również powszechnie występujące chwasty, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy skrzyp polny, możemy wykorzystać do samodzielnego przygotowania gnojówek i wywarów roślinnych, przydatnych do nawożenia i ochrony roślin. Wszystkie wyciągi z roślin można stosować w ciągu 24h od ich przygotowania, natomiast wywary bez trudu możemy przechować nawet do czterech miesięcy bez obaw, że stracą swoje unikalne możliwości.
Magia ziół
Pewnie gatunki ziół dość często spotykanych w ogrodach, są w stanie chronić nasze uprawy przed działaniem niepożądanych szkodników. Potrafią też przyciągnąć te owady, które mogą zdziałać dla naszych roślin wiele dobrego. Dzięki temu, że zdecydujemy się je zasadzić w ogrodzie, wprowadzimy w nim stan równowagi biologicznej, czyli damy mu tym samym szansę, by natura w nim się broniła i samoistnie rozwijała.
Czytaj również: Zioła w naszym ogrodzie
Takie działanie ma między innymi krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.). Chociaż niepozorny, a rosnący powszechnie na łąkach i terenach przydrożnych, w naszym ogrodzie powinien sąsiadować z warzywnikiem. Przyspiesza on bowiem wzrost warzyw. Wzmacnia również ich odporność. Równie dobre jest jego działanie, gdy zasadzimy go w pobliżu ogródka zielarskiego. Wzmocni aromat rosnących w nim ziół.
Podobnie jak krwawnik pospolity działania mniszek lekarski (Taraxacum officinale). Dodatkowo przyciąga on dżdżownice spulchniające glebę, a jego długi system korzeniowy pozwalają mu wydobyć z głębszych warstw ziemi użyteczne składniki pokarmowe, by podzielić się ich wartościami z otoczeniem. Poza tym mniszek, wydzielający etylen, przyspiesza kwitnienie i owocowanie roślin.
Czytaj również: Pnącza światłolubne
Czosnek dobry na wszystko
To jedno z popularniejszych warzyw cebulowych, niezwykle cenione za swój smak i wartości odżywcze, a także właściwości lecznicze. Ogrodnikowi przydaje się też do przygotowywania naturalnych preparatów przeciw chorobom i szkodnikom roślin. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób chce uprawiać czosnek na działce.
Ludzie nie bez powodu nazywają go ''naturalnym antybiotykiem''. W pielęgnowaniu naszego ogrodu również okazuje się być trudny do zastąpienia. Stosując wyciąg z czosnku wiosną i latem możemy w naturalny sposób zwalczać szkodniki, które niszczą rośliny. Mszyce, połyśnica marchwianka, wielkopąkowiec porzeczkowy czy przędziorki nie mają szans przeżycia w walce z nim. Także większość chorób bakteryjnych i grzybowych nie oprze się jego mocy. Warto stosować wyciąg z czosnku nie tylko już przy porażeniu rośliny chorobą, ale także zapobiegawczo.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...