Najlepsze ogrzewanie płaszczyznowe

Najlepsze ogrzewanie płaszczyznowe

Rozpoczął się okres budów i remontów czyli czas, w którym m.in. wybieramy rodzaj ogrzewania. Jednym z najlepszych, także z punktu widzenia ekonomicznego, jest ogrzewanie płaszczyznowe w podłodze, ścianie lub suficie.

 

Komfort cieplny odczuwalny jest tu przy temperaturze o 2-3°C niższej, niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Obniżając więc temperaturę w pomieszczeniu o 3°C, możemy oszczędzić nawet 18% energii cieplnej. Dzięki temu otrzymujemy redukcję kosztów eksploatacyjnych, nie mówiąc już o walorach zdrowotnych, czy estetycznych. 

 

Czytaj również: Rozdzielacze ogrzewania podłogowego

 

Producenci nowoczesnych systemów grzewczych starają się stale podnosić sprawność ich działania, redukować koszty eksploatacji oraz zmniejszać ewentualne, niekorzystne skutki wpływu takiego ogrzewania na zdrowie użytkowników. Dąży się do obniżania temperatury zasilania instalacji, a także podnoszenia komfortu cieplnego. Ogrzewanie płaszczyznowe w chwili obecnej spełnia wszystkie kryteria takiego niskotemperaturowego systemu.

 

Główną zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest jego ekonomiczność, wynikająca m.in. z faktu, iż systemy te pracują na niskich parametrach zasilania najczęściej stosowane parametry obliczeniowe to 35-45°C, ΔT=10 K, a temp. maks. to 50°C – wyjaśnia Marcin Stawiany, Product Manager systemu instalacyjnego Keller PEX, z Grupy SBS. W pomieszczeniach, gdzie zainstalowano ogrzewanie płaszczyznowe, można obniżyć temperaturę grzania o 2-3°C, nie tracą przy tym komfortu cieplnego.

 

Czytaj również: Grzejniki pasujące do każdego pomieszczenia

 

Co nas grzeje

W ogrzewaniu płaszczyznowym źródłem ciepła może być podłoga, ściana lub sufit. Systemy powinny działać tak, aby temperatura przy suficie nie była wyższa niż 50°C, przy ścianach 35°C, a na podłodze 24-28°C w tzw. strefie wewnętrznej (w zależności od rodzaju pokrycia posadzki). Przekroczenie tych wartości może spowodować pogorszenie się komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. Dopuszczalne jest odstępstwo od tych zasad w przypadku ogrzewania podłogowego w łazience, gdzie temp. max może wynosić 33°C, w czasie mrozów w pokojach mieszkalnych 29°C, a w strefach przyokiennych (tzw. brzegowych) 35°C.

 

Czytaj również: Seria grzejników dekoracyjnych

 

Ciepła podłoga

Najpopularniejszym systemem grzewczym spośród ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu mamy do czynienia z regułą: ciepłe nogi – zimna głowa. Grzejnikiem jest tu cała podłoga, przy której jest najcieplej, a temperatura maleje wraz ze wzrostem wysokości pomieszczenia. Odwrotnie jest w przypadku ogrzewania grzejnikowego, gdzie najwyższa temperatura jest przy suficie, bo ciepłe powietrze z grzejników unosi się do góry, a w nogi jest nam zimno. Podłoga pozostaje też dłużej ciepła niż grzejniki, po wyłączeniu ogrzewania. Ten pionowy, bardzo korzystny rozkład temperatury, jest w tym przypadku bliski idealnemu.

 

Ciepło ze ściany

Drugim, coraz bardziej popularnym ogrzewaniem płaszczyznowym jest ogrzewanie ścienne, które może być alternatywą podłogowego lub jego uzupełnieniem. Może również wspomagać ogrzewanie grzejnikowe, zwiększając komfort cieplny w pomieszczeniach. Ten typ ogrzewania, podobnie jak podłogowe, zapewnia równomierny rozkład temperatury.

 

Czytaj również: Jaki grzejnik do łazienki 

 

Dobre wykonanie, to przez lata działanie

Bardzo ważnym aspektem wykonania systemu jest wyizolowanie podłoża, na którym zakładane jest ogrzewanie np. specjalnym styropianem systemowym z folią aluminiową, pokrytą polietylenem dla ochrony przed korozją zasadową. Dodatkowo, bardzo ważnym elementem są rury, z których wykonuje się pętle grzewcze. Warto wybrać nowoczesne i trwałe rozwiązania odporne na korozję i osadzanie kamienia. Najnowocześniejsze na rynku są obecnie wielowarstwowe systemy rur z tworzywa, odporne na działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Mają one wzmocnioną strukturę polietylenu, poprzez sieciowanie metodą termiczną PERT, dzięki czemu są mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

 

Rdzeniem jest tu rura aluminiowa o grubości 2mm zgrzana wzdłużnie, ultradźwiękowo „na zakładkę”. Po dołożeniu na zewnątrz i od wewnątrz rury aluminiowej, warstw tworzywa (PERT), mocowanych do aluminium specjalnym spoiwem, uzyskujemy rurę mogącą pracować pod jednoczesnym wpływem ciśnienia i temperatury na poziomie odpowiednio 10 bar i 95°C. Taka specjalna technika produkcji rur, gwarantuje bezawaryjną pracę systemu przez wiele lat – mówi Marcin Stawiany, PM Keller PEX, z Grupy SBS.

 

Nie bez znaczenia jest wykonanie dylatacji powierzchni grzewczych, eliminujące przyrosty objętości jastrychu względem ścian i innych płaszczyzn. Wylewki na płaszczyznach grzewczych powinny zawierać dodatki napowietrzające i zwiększające elastyczność betonu, bez względu na technologię wykonania.

 

Czytaj również: Funkcjonalne i stylowe grzejniki łazienkowe

 

Ogrzewanie dla alergików i osób z chorobami krążenia

Ogrzewanie podłogowe i ścienne polecane jest szczególnie, gdy domownicy są alergikami. Nie generuje ono intensywnego ruchu powietrza, unoszącego przy tym kurz z firan czy rolet, ale dostarcza ciepło na całej powierzchni, bardzo powoli unosząc je do góry. Nie jest prawdą, że ogrzewanie podłogowe jest nieodpowiednie dla osób z chorobami naczyniowo-krążeniowymi. Prawidłowe wykonanie systemu grzewczego, nie spowoduje przegrzania podłogi powyżej 30°C i nie będzie powodowało np. puchnięcia stóp. Musimy jednak zwrócić uwagę na dobór sterowników oraz medium zasilającego ogrzewanie podłogowe, aby można było odpowiednio regulować temperaturę.

 

Dzieci na ciepłej podłodze

Ciepła podłoga to także komfort dla malucha i jego mamy. Ciągła zabawa na podłodze, bieganie bez kapci, to utrapienie mam, stale czuwających nad zdrowiem swoich pociech. Ciepła podłoga nie powoduje już takiego stresu, jak w przypadku grzejników, kiedy ciepło jest wysoko, a maluch ma ciągle zimne stópki i siedzi na nieogrzanej podłodze.

 

Większa estetyka wnętrz

Zaletą ogrzewanie płaszczyznowego może być także brak grzejników, na których gromadzi się kurz i bród. Wnętrze bez grzejników jest także bardziej estetyczne, a do tego wygląda przestrzennie i luksusowo. 

Źródło: Praktycy / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >