Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny

Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny

Dom Polny jest kolejnym projektem architektów z pracowni 81.waw.pl. Głównym założeniem realizacji i podstawowym wymogiem inwestora było oddzielenie budynku od ulicy oraz wkomponowanie go w otaczający polny krajobraz. Czytaj dalej

 

Dwie bryły

Dom Polny to dwie bryły - pierwsza została obłożona kamieniem polnym, natomiast drugą stanowi biały, parterowy pawilon. Obie tworzą dzięki temu jeden wyjątkowy dom. Kamienna część skrywa pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w białej zaś zlokalizowana jest część dzienna i pokoje. Budynek mieszkalny, od strony wejścia został zasłonięty przez bryłę garażu, którą pokrywa zieleń oraz przez długie kamienne mury, znajdujące się po obu jego stronach. Pozwala to mieszkańcom na dodatkowy komfort prywatności. Kamienna bryła Domu Polnego połączona została z pozostałą częścią długim korytarzem, który stanowi komunikację między budynkami. Dodatkowo korytarz na całej długości jest doświetlony przez świetlik. Dzięki temu widzimy, jak do środka przenika z zewnątrz kamienna elewacja, która staje się także istotnym materiałem wykończenia wnętrza.  


Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny


Kamienna elewacja

Nieruchomość usytuowana jest w centrum malowniczego pola. Stąd pomysł na to, by frontowa część zabudowy została obłożona kamieniem polnym w taki sposób, aby dom jak najbardziej wtopił się w otoczenie, a jednocześnie został oddzielony od ulicy.


Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny

 

Czytaj również: Jak wpuścić do wnętrz maksimum światła - projekt domu na planie litery Y


Wybór materiału na tę cześć elewacji był oczywisty. Z jednej strony ze względu na koszty, z drugiej jest to materiał naturalny, najbliższy otoczeniu – podkreśla współautorka projektu Anna Paszkowska-Grudziąż.


Niekonwencjonalny dach

W bardzo ciekawy sposób rozwiązano także kwestię nakrycia budynku z częścią dzienną. Dach został wysunięty względem okien salonu o 350 cm. Jego największa część znajduje się w narożniku, tuż nad salonem. Takie rozplanowanie zadaszenia umożliwia ustawienie stołu z krzesłami tak, aby podziwiać widok na rzekę nawet w deszczowe dni – podkreśla Rafał Grudziąż, współautor projektu z pracowni 81.WAW.PL.



Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny

 

Ukryty przed zgiełkiem

Wejście do domu, znajdujące się vis-a-vis garażu, ulokowano od strony podjazdu. Zarówno wejście, jak i wjazd do garażu podkreślono czarną ramką, delikatnie wystającą względem kamiennej elewacji. Dodatkowo elementy te zostały obłożone wielkogabarytowymi gładkimi płytami w kolorze czarnym, które kontrastują z mocną fakturą kamienia i dają wrażenie swoistego passe-partout.


Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny

 

Czytaj również: Dom nad jeziorem, zanurzony w mazurski krajobraz


Główne wejście jest nieco schowane i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Taki zabieg był możliwy dzięki zastosowaniu kamiennych murków, które „wyrastają” z ziemi po obu stronach budynku i oddzielają strefę wjazdową domu od otoczenia. Murki, oprócz dopełniania kształtu budynku, osłaniają strefę wejściową od wiatru, który na polach potrafi dać się we znaki i wiać z każdego kierunku. To sprawia, że strefa wejścia stała się cichą i prywatną enklawą dla domowników.


Przed głównym wejściem zlokalizowano okazały podjazd, który umożliwia łatwy wjazd do garażu, a także stanowi doskonałe miejsce parkingowe dla samochodów gości. Garaż wraz z kotłownią i pomieszczeniami technicznymi znajduje się w przedniej bryle budynku i został odseparowany od części dziennej domu.


Otwarty na polane

Od strony ogrodu dom ukazuje swoje drugie oblicze. Jest to główna część, a konkretnie strefa prywatna, w której mieszczą się salon, sypialnie, łazienki oraz garderoby. Tu, od strony południowej, zamiast ciężkiego kamiennego muru, mamy lekki przeszklony pawilon. Dzięki temu, że w pokojach jedna ściana jest w pełni przeszklona i otwarta na widok, mamy wrażenie przebywania i obcowania z otoczeniem. Pokoje w naturalny sposób stają się swego rodzaju ramą dla obrazu, jakim jest zmieniający się wokół krajobraz.


Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny

 

Dom Polny to nie tylko projekt formy budynku, ale i ukształtowania domu, który jest wtopiony w otoczenie. Dzięki zastosowaniu kamienia polnego dom stał się częścią naturalnego krajobrazu - nie atakuje go agresywną formą, ale staje się jego idealnym dopełnieniem. Zupełnie tak jak mur kamienny pośród pól.


Źródło: Core PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Stalowe hale Liczba postów: 536 Grupa: Innowacje w... Artykuł na temat projektowania hal stalowych może być bardzo przydatny dla przedsiębiorców, którzy planują budowę nowych obiektów przemysłowych. Dzięki niemu mo...
  • Dom energooszczędny Liczba postów: 174 Grupa: Innowacje w... Zastanawiasz się nad projektem domu? "Dom w lipiennikach 5" to propozycja, którą znajdziesz na stronie https://www.archon.pl/projekty-domow/pro jekt-dom-w-lipien...
  • PRAWO JAZDY Liczba postów: 33 Grupa: Innowacje w... Przepisy ruchu drogowego zmieniają się dość często, a nasza wiedza niestety nie zawsze jest na bieżąco. Dlatego też w Warszawie polecam wziąć pod uwagę Automobi...
  • Idealnie wkomponowany w krajobraz kościół w Knarvi... Liczba postów: 7 Grupa: Architektur... Liczby aniołów to most między światem materialnym a duchowym. Ich znaczenie przypomina nam o istnieniu wyższych energii, które prowadzą nas i wspierają w naszej...
  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na W... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur... Gratulacje dla autorów projektu! Dworzec Metropolitalny w Lublinie to prawdziwa perełka architektury, która łączy funkcjonalność z wyjątkowym designem. Nagroda....

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 434

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >