Najnowsze trendy w użyciu czynnika chłodniczego w klimatyzacji samochodowej

Najnowsze trendy w użyciu czynnika chłodniczego w klimatyzacji samochodowej

Unia Europejska stale weryfikuje i aktualizuje zasady dotyczące uzupełniania systemów klimatyzacji czynnikami chłodniczymi. Oprócz ograniczeń co do ilości wykorzystywanej substancji, zmieniają się również wytyczne co do rodzaju czynników używanych do konkretnych układów chłodzących. Obecnie w klimatyzacjach samochodowych najczęściej stosuje się czynnik R1234f. Dlaczego i jakie są alternatywne opcje? Przejrzyj poradnik, a dowiesz się więcej. Czytaj dalej

 

Dlaczego czynnik chłodniczy jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji a aucie?

Każdy system klimatyzacji samochodowej potrzebuje odpowiedniej dawki czynnika chłodniczego do prawidłowego funkcjonowania. To medium odpowiedzialne za wymianę ciepła w układzie. W praktyce odpowiedni poziom czynnika chłodniczego R1234yf lub R134a pozwala na:

 

  • skuteczne obniżenie temperatury powietrza w kabinie samochodu;
  • utrzymanie wysokiej efektywności pracy systemu chłodzenia;
  • ochronę układu klimatyzacji przed usterkami – brak czynnika może prowadzić do poważniejszych usterek, np. zatarcia sprężarki.

     

Najnowsze trendy w użyciu czynnika chłodniczego w klimatyzacji samochodowejadobestock

Czytaj również: Jak wybrać idealną klimatyzację dla Twojego domu: porady eksperta

 

Aby system klimatyzacji w samochodzie działał prawidłowo, konieczny jest regularny serwis całego systemu i kontrolowanie stanu uzupełnienia czynnika chłodzącego. Jakiekolwiek nieszczelności należy jak najszybciej naprawiać, a po serwisie uzupełniać czynnik do wartości zalecanych przez producenta auta.

 

A może zajmujesz się serwisem klimatyzacji samochodowej i potrzebujesz dostawcy certyfikowanych czynników? W takim razie sprawdź ofertę baltykgaz.pl.


Jakie są powszechnie stosowane czynniki w klimatyzacjach samochodowych?

Obecnie w układach klimatyzacji stosuje się trzy rodzaje czynników:


  1. R134a – wykorzystywany do uzupełniania układu klimatyzacji w autach wyprodukowanych do 2017 roku.
  2. R1234yf (HFO-1324y) – używany wyłącznie w najnowszych samochodach z zaawansowanymi układami chłodzenia.

 

Najnowsze trendy w użyciu czynnika chłodniczego w klimatyzacji samochodowej

 

Warto też wspomnieć o czynniku R744. To najtańsza składowa do układów klimatyzacji, która mimo ekologicznych aspektów nie jest polecana do stosowania w popularnych systemach klimatyzacji samochodowej. Stosowanie tego czynnika wymaga przystosowania obecnych układów klimatyzacji do zupełnie innych warunków pracy – według producentów to nieopłacalne posunięcie.


Zobacz certyfikowane i bezpiecznie składowane czynniki chłodnicze - baltykgaz.pl. To dobry wybór, jeśli szukasz substancji wysokiej jakości, które korzystnie wpłyną na sprawność samochodowych układów klimatyzacji.


Na rynku jest też wiele innych czynników, np. czynnik chłodniczy R407 wykorzystywany w domowych i komercyjnych systemach klimatyzacji. Alternatywa to czynnik chłodniczy R410A lub R32. W przypadku tego ostatniego zastosowanie to głównie przemysłowe systemy chłodnicze oraz klasyczne układy klimatyzacji do domu i biura.

 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o czynnikach chłodniczych, możesz skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych doradców dostępnych na: https://baltykgaz.pl/doradcy.


Bezpieczne czynniki do klimatyzacji samochodowej, czyli jakie?

Do klimatyzacji samochodowej stosuje się trzy główne czynniki: R-134a, R-1234yf. 


R-134a, mimo swojej popularności i dobrych właściwości chłodniczych, posiada wysoki potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP), co skłoniło do wprowadzenia bardziej ekologicznego R-1234yf. Charakteryzujesię on bardzo niskim GWP – wskaźnik 4 (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) i zgodnością z nowymi regulacjami UE.


Co ciekawe, czynniki chłodnicze mogą kupować wyłącznie osoby i firmy posiadające odpowiednie certyfikaty, zgodnie z przepisami UE, takimi jak Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego F-Gaz (517/2014). Regulacje mają na celu kontrolę emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie ich wpływu na środowisko.

 

Czytaj również: System wentylacyjny czy klimatyzacja – co warto wybrać?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19465 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >