Najpiękniejsze kwiaty, które kojarzą się z polskim ogrodem
Wiele roślin, szczególnie tych przepięknie kwitnących, to rośliny charakterystyczne dla polskich ogrodów. Rosły przy dworach i wiejskich chałupach. Stąd trudno dziś wyobrazić sobie bez nich nasz ogród.
Czytaj dalej
Jeśli chcemy urządzić sobie przy domu tradycyjny polski ogród, to musimy pamiętać, by nie było w nim nadmiaru gatunków. Stylowy ogród to przecież nie kolekcja botaniczna. Zaczerpnijmy z tradycyjnych, wypróbowanych rozwiązań, a powstanie elegancka, prosta i spójna stylistycznie całość. Oto kilka roślin, które można zasadzić w naszym polskim ogrodzie.
Malwa (Alcea L.)
To symbol wiejskiego ogrodu. Do łask ogrodników wróciły wraz z nastaniem mody na naturę w ogrodzie. Należą obecnie do podstawowych gatunków sadzonych w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym bądź romantycznym. Nasze prababki je uwielbiały, bo pięknie prezentowały się na tle jasnych ścian domu albo drewnianego ogrodzenia.
Malwa jest uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia, chociaż bywają również odmiany jednoroczne. Zakwitnie dopiero w drugim roku od wysiewu. Jeśli decydujemy się na samodzielną uprawę malwy, musimy wybrać dla niej ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Najlepiej będzie nam rosnąć na żyznej glebie, zasobnej w składniki pokarmowe. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przesuszenie może doprowadzić do pojawienia się groźnej choroby u malwy, jaką jest rdza. Nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie malw i rozwój innych chorób grzybowych.
Dziewanna (Verbascum L.)
Znana jest wśród zielarzy również pod innymi nazwami, takimi jak dziewanna lekarska czy dziewanna polna. Jest rośliną dwuletnią. Była znana już już w starożytności, a w Polsce równie jest ceniona w lecznictwie od niepamiętnych czasów. Dziś spotykamy ją praktycznie wszędzie, bo wyrośnie nawet na piaszczystej, jałowej glebie. Uprawiana jest też chętnie na grządkach.
Dziewanny uprawiane z nasion zakwitają w drugim roku po wysiewie. W pierwszym tworzą tylko rozetę liści. Kwiaty kwitną w lipcu i sierpniu. Każdy z kwiatów kwitnie tylko przez kilka godzin. Ze względu na wrażliwy system korzeniowy warto siać je od razu na miejsca stałe, a jeśli konieczne jest przesadzanie, to tylko z największą ostrożnością.
Dziewanna działa leczniczo przede wszystkim na układ oddechowy. Zalegający w nim śluz rozrzedza i ułatwia jego odksztuszanie. Leczy chore gardło, stany zapalne oskrzeli, suchy, męczący kaszel, działa łagodząco w przypadku ataków astmy. Warto wówczas pić napar z suszonych kwiatów dziewanny.
Floks (Phlox)
O popularności floksów decyduje z pewnością łatwość uprawy i rozmnażania, ale także bogata kolorystyka i imponujące kwiatostany. Floksy wracają do naszych ogrodów za sprawą nowych, bardziej atrakcyjnych odmian. Pasują prawie do każdej aranżacji, nie wymagają wiele, są idealne na kwiaty cięte, przyciągają motyle i pięknie pachną.
Czytaj również: Petunie najpopularniejsze kwiaty balkonowe jak o nie dbać?
Wśród dostępnych odmian znajdziemy zarówno rośliny niskie, niespełna 40 centymetrowe miniaturki, jak i dorastające do 120 centymetrów dorodne okazy. Pod względem koloru możemy wybierać od czerwieni przez odcienie różu i fioletu, aż do czystej bieli.
Floksy sadzimy na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Najlepiej rosną na glebie żyznej, przewiewnej i głęboko uprawionej. Wtedy najszybciej się rozrastają i wykazują największą odporność na choroby i niskie temperatury. Floksy są podatne na mączniaka i plamistość liści. Chroni je przed nimi przewiewne miejsce.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus L.)
Pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Europy. W Polsce uprawia się go jako roślinę dwuletnią. Nazwa goździka pochodzi z połączenia dwóch greckich słów: "dios" i "anthos", co oznaczało "kwiat Zeusa", najważniejszego z bogów olimpijskich.
Kwiaty występują w kolorach różnych kolorach, od białego, kremowego, poprzez różne odcienie różu i czerwieni, aż do ciemnego bordo. Kwitnie dość długo, bo od czerwca do sierpnia. Polecany jest na rabaty kwiatowe, nadaje się na kwiat cięty. W wazonie długo potrafi utrzymać świeżość. Jest dodatkowo rośliną mrozoodporną.
Czytaj również: Allelopatia roślin. Co to jest?
Goździki lubią płynne nawozy, a także wilgotną glebę. Dobrze czują się na stanowiskach słonecznych, o przepuszczalnej glebie. Kwiaty wyhodowane jednego roku kwitną w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Poza tym wydzielają piękny zapach, tak charakterystyczny dla roślin z rodziny goździkowatych.
Nasturcja (Tropaeolum L.)
Jednoroczne pnącze o długich pędach. Okrągłe jasnozielone liście i pięknie pomarańczowe kwiaty mogą być dekoracją każdego ogrodu. Nasturcja wymaga słońca oraz lekko wilgotnej i przepuszczalnej ziemi.
Kwitnie od czerwca do września.
Z rośliny usuwamy pojawiające się owoce oraz żerujące na nim często gosienice bielika.
Groszek pachnący Lathyrus odoratus
Pnącze jednoroczne, które mozna kupić o kwiatch jednobarwnych i wielobarwnych. Odmiany groszku różnią się nie tylko kolorem ale również wysokością. Pnącze najlepiej rośnie na żyznej glebie, w nasłonecznionym miejscu. Kwitnie od VI- IX. Systematyczne usuwanie pojawiających się strąków przedłuża czas kwitnienia.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...