Najpiękniejsze kwiaty w kolorze czerwonym

Najpiękniejsze kwiaty w kolorze czerwonym

Z całej palety barw czerwony budzi chyba najwięcej emocji. Jest to kolor, który działa pobudzająco na przysłowiowego byka, i w podobny sposób porusza inne żywe stworzenia, zachęcając je do akcji. Czerwień jest bezpośrednio związana ze wszystkimi dynamicznymi przejawami życia. Czytaj dalej

Malwa ogrodowa (Alcea rosea L.)

 Nieodłączny element wiejskich ogródków i jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych.   Uprawiana najczęściej jako roślina dwuletnia, gdyż właśnie w drugim roku kwitnie najobficiej. Kwiaty malwy pojawiają się od końca czerwca do października.  W zależności od gatunku mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne i przybierać wszelkie brawy, od białej, kremowej, żółtej, po czerwoną i bordową. Malwa ma niewielkie wymagania glebowe i będzie dobrze rosnąć praktycznie na każdej ziemi ogrodowej poza piaskami oraz zbita gliną. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze będzie sobie razić także w lekkim półcieniu. Miejsce musi być zaciszne i osłonięte przed silnymi wiatrami, gdyż mogłyby one połamać długie pędy malw. 

 

 

Różanecznik (Rhododendron L.)

 Zasiedlają stanowiska zacienione, o dużej wilgotności powietrza. Kwitnie zazwyczaj od maja do końca czerwca, ale bardzo łatwo można doprowadzić do powtórnego kwitnienia.Najlepszą porą do sadzenia jest wiosna. Powodzenie uprawy różanecznika w ogrodzie w dużej mierze zależy od wyboru właściwego dla niego stanowiska, na którym będziemy mogli zapewnić mu warunki zbliżone do naturalnych. Ważne jest w tym okresie ich intensywne podlewanie.  Powinniśmy zatem wybrać miejsce półcieniste, osłonięte przed wiatrem, o dużej wilgotności powietrza. Różanecznik wymaga gleb średnio zwięzłych lub lekkich, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i kwaśnych. 

 

 

Czytaj również: Najpiękniejsze kwiaty w kolorze białym

 

Dalia ogrodowa  (Dahlia x cultorum)

 Znane są też jako georginie, to przepięknie kwitnące rośliny bulwiaste. Dalia pochodzi z górzystego regionu Meksyku i Gwatemali. Do Europy sprowadzono ją już w XVIII wieku. Ceniona jest za swoje wspaniałe kwiatostany, u niektórych odmian w postaci ogromnych, soczyście wybarwionych kul, oraz długi termin kwitnienia - od początku lata aż do jesieni. Posiadając liczne walory ozdobne przy jednocześnie niezbyt wygórowanych wymaganiach uprawowych. Stanowisko w ogrodzie, na które posadzimy dalię, powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Rośliny poradzą sobie też w lekkim półcieniu ale ich kwiaty będą mniej okazałe. Najlepsze są gleby przepuszczalne, próchnicze, dobrze uprawione. W czasie wegetacji roślinie musimy zapewnić regularne nawadnianie oraz nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. W późniejszym okresie należy pamiętać o usuwaniu przewkitłych kwiatów, aby nie hamowały rozwoju kolejnych. Dzięki tym zabiegom dalie powinny pięknie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Kiedy przychodzą pierwsze przymorozki, kwiaty należy przesadzić i przezimować w skrzyneczkach w przewiewnym pomieszczeniu. 

 

 

Lilia (Lilium)

 Mają opinię trudnych w uprawie, ale mogą stać się największą ozdobą naszych rabat, jeżeli poznamy zasady ich pielęgnacji. Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych. Istnieje wiele gatunków i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce. Ważną cechą jest zdolność do przystosowania się do róznych warunków glebowych i klimatycznych.  Bardzo niebezpieczne są dla nich nagłe spadki temperatury podczas bezśnieżnych zim, ponieważ może dojść do zamarzania i zniszczenia cebulek.Podłoże musi zapewnić kwiatom warunki do rozwoju systemu korzeniowego. Zbyt mokra i zimna gleba może doprowadzić do gnicia cebulek, z kolei zbyt lekka i nadmiernie piaszysta powoduje że lilie głodują. Glebę, w której rosną lilie należy zdrenować najlepiej porowatym materiałem, wzbogacić w próchnicę a ziemie zbyt piaszczyste i przepuszczalne uzupełnić torfem nieodkwaszonym.Lilie to rośliny, które zużywają dość dużo wody, ale nie przez cały okres wegetacji. Największe ich zapotrzebowanie na wodę przypada na wiosnę i wczesnym latem, kiedy to rośliny się rozwijają. Z chwilą przekwitnięcia automatycznie powinniśmy zmniejszyć ich nawadnianie.

 

 

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

 Pochodzi z Brazylii, gdzie jest byliną lub półkrzewem osiągającym wysokość 50-150 centymetrów. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Szałwia błyszcząca  jest bardzo popularna w naszych ogrodach ze względu na długie i obfite kwitnienie, od czerwca do października.  Wymaga gleby żyznej, dobrze uprawionej, próchniczej, średniowilgotnej oraz słoneczne i osłoniętego stanowiska. Najczęściej sadzi się ją na kwietnikach oraz w skrzynkach balkonowych i misach. Od wieków jest symbolem długowieczności i zdrowia. Powtarzano: ''u kogo szałwia w ogrodzie, tego śmierć nie ubodzie''. Jeszcze w średniowieczu we Francji uznawano ją za roślinę świętą, co zdarzało się nieczęsto, gdyż rośliny cenione w starożytności, w wiekach średnich popadały w niełaskę. Swoje właściwości  szałwia zawdzięcza obecności związków czynnych, którymi są składniki olejku działające bakteriobójczo, oraz garbnikom o działaniu ściągającym i antyseptycznym.

 

Czytaj również: Kamelia (Camellia L)

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 166

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >