Najważniejsze wzory umów na rynku nieruchomości
Sprzedaż, wynajem, dzierżawa czy darowizna nieruchomości – to najczęstsze sytuacje, gdy wzór umowy stanowi niezastąpioną pomoc. Gdzie znaleźć zarówno te najpopularniejsze, jak i rzadziej wykorzystywane wzory umów dotyczących nieruchomości? Na co zwrócić uwagę, pobierając wzór umowy? Poznaj odpowiedzi na często zadawane pytania.
Czytaj dalej
Gdzie szukać wzorów umów dotyczących rynku nieruchomości?
Wzory umów są dostępne na różnych portalach związanych z nieruchomościami. Nie zawsze jednak są one na bieżąco aktualizowane, zdarza się też, że w ich treści znajdują się błędy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby pobrać potrzebny wzór umowy ze sprawdzonego serwisu – takiego, który dba o to, aby udostępniane wzory umów na rynku nieruchomości były zgodne z obowiązującymi przepisami i jednocześnie uniwersalne.
Czytaj również: Uprawnienia budowlane - jak je zdobyć?
Czy wiesz, że teraz na GH pobierzesz bezpłatnie wzory najważniejszych umów na rynku nieruchomości? Znajdziesz tam m.in. następujące wzory umów:
- wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania,
- wzór umowy najmu mieszkania,
- wzór umowy najmu okazjonalnego mieszkania,
- wzór umowy dożywocia,
- wzór umowy użyczenia nieruchomości,
- wzór umowy dzierżawy gruntu,
- wzór umowy darowizny nieruchomości.
Aby pobrać wzór umowy, nie musisz zakładać konta – wystarczy, że klikniesz pole „Pobierz wzór”. Dokument zostanie zapisany na pulpicie lub we wskazanym przez Ciebie folderze. Ponieważ wzory są zapisane w edytowalnych formatach, możesz od razu przystąpić do ich wypełniania.
Jakie informacje zmodyfikować we wzorze umowy?
Dla wzorów umów charakterystyczne jest to, że zawierają one puste pola, które należy wypełnić. Najczęściej są one zarezerwowane na dane osobowe, dane dotyczące nieruchomości i informacje charakterystyczne dla danego typu umowy. Przykładowo w przypadku umowy najmu będzie to kwota, jaką wynajmujący otrzyma tytułem czynszu, a w umowie sprzedaży wskazać trzeba będzie kwotę, za którą nieruchomość zostanie sprzedana. W każdy wzór umowy można jednak ingerować mocniej.
Wzory umów wykorzystywane na rynku nieruchomości są sporządzane w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom jak najszerszej grupy użytkowników – właśnie dlatego są one uniwersalne. Stąd też nie można w nich spotkać m.in. zapisów, których celem jest dodatkowe zabezpieczenie interesów jednej ze stron umowy. Nie ma jednak przeszkód, aby umieścić je w dokumencie samemu. Przeciwnie, celem umowy zawsze jest doprecyzowanie warunków oraz zabezpieczenie stron. Pobrany wzór należy zatem uzupełnić o niezbędne informacje i jednocześnie zmodyfikować, dopisując lub usuwając np.:
- informacje o możliwości trzymania w mieszkaniu zwierząt – w przypadku umowy najmu lokalu mieszkalnego,
- informacje o pozostawieniu wszystkich lub wybranych sprzętów w sprzedawanym mieszkaniu – w przypadku umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości,
- informacje o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu – ten zapis również dotyczy wzoru umowy najmu.
Kiedy wzór umowy z rynku nieruchomości to za mało?
Obowiązujące przepisy dopuszczają zawarcie umowy w formie ustnej. Mimo że taka umowa jest ważna, to w razie sporu każdej ze stron trudno będzie udowodnić swoje racje. Właśnie dlatego tak popularne są wzory umów wykorzystywanych na rynku nieruchomości. Z drugiej strony należy pamiętać, że niektóre umowy wymagają formy notarialnej – tylko wówczas będą wiążące. Do takich umów należą m.in. umowa sprzedaży czy darowizny nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wzoru umowy darowizny nie można znaleźć w internecie. Przeciwnie.
Wzór umowy darowizny może przydać się zarówno potencjalnemu darczyńcy, jak i obdarowanemu. Lektura tego dokumentu pozwala zorientować się, jakie postanowienia najczęściej można znaleźć w umowie darowizny. Najczęściej, bo w przypadku tej czynności prawnej – podobnie jak w przypadku wszystkich innych – strony umowy mają pewną dowolność w kształtowaniu swoich praw i obowiązków.
Jeżeli dla danej czynności zastrzeżona jest forma aktu notarialnego, to umowę sporządza notariusz (po przekazaniu danych przez strony). W rezultacie poszczególne postanowienia mogą brzmieć trochę inaczej niż w pobranym wzorze umowy, który w tym przypadku pełni funkcję informacyjną.
Czytaj również: Wniosek o wymeldowanie
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- No co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Liczba postów: 34 Grupa: Prawo Jeśli ktoś z Was szuka rzetelnej i profesjonalnej agencji nieruchomości, to serdecznie polecam Kenig (agencja nieruchomości bielsko-biała). Miałam okazję współp...
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 328 Grupa: Prawo
- profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
- kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
- Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...