Narzynka do gwintowania i gratownik – co to takiego?

Narzynka do gwintowania i gratownik – co to takiego?

Obróbka elementów metalowych jest konieczna nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale także firmach produkcyjnych czy nawet warsztatach samochodowych. Z jakich akcesoriów mogą korzystać osoby zajmujące się na co dzień obróbką metali? W tym artykule przedstawiamy dwie odmiany narzędzi skrawających.

 

Profesjonalne narzędzia do skrawania to podstawowe wyposażenie osób zajmujących się produkcją i obróbką metalowych elementów. Jednym z niezbędnych akcesoriów w pracy mechanika lub pracownika produkcji zakładu przemysłowego jest narzynka. To element skrawający, który służy do przygotowywania gwintów zewnętrznych, np. na śrubach.

 

Narzynki – kiedy można ich użyć?

Akcesoria do obróbki metali takie, jak narzynki są przydatne zawsze wtedy, kiedy zachodzi konieczność naprawy uszkodzonego gwintu lub przygotowania zupełnie nowego nacięcia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju narzynki do gwintowania:

 

●      metryczne,

●      drobnozwojne,

●      lewoskrętne,

●      calowe,

●      rurowe.

 

Narzynka do gwintowania i gratownik – co to takiego?

 

Czytaj również: Jak skutecznie chronić głowę przed urazami podczas prac budowlanych?

 

Typ wybranej narzynki ma spore znaczenie, gdyż to od niej zależy wielkość i rozstaw wyciętego gwintu. Akcesoria tego typu idealnie nadają się do obróbki stali nierdzewnej, a także innych materiałów wykorzystywanych w przemyśle ciężkim, motoryzacji czy nawet stolarstwie.

 

Gratownik do metalu – czym jest to narzędzie?

Ostateczna obróbka metalu w miejscach, gdzie były przygotowywane gwinty lub wiercone otwory jest bardzo ważna. Z użyciem takich akcesoriów, jak gratownik możesz wygładzić powierzchnię, np. stali nierdzewnej. Taki sprzęt umożliwia pozbycie się ostrych krawędzi w celu zachowania wysokiego poziomu estetyki obrobionego materiału.

 

Gratowniki do metalu dostępne w sprzedaży to modele do krawędzi blachy, fazowania otworów wierconych, a także standardowe skrobaki.

 

Wszędzie tam, gdzie konieczna jest obróbka metalu, np. cięcie, wiercenie oraz frezowanie najczęściej pozostają ostre krawędzie lub pozostałości materiału. Aby je usunąć bez ryzyka uszkodzenia przygotowanych gwintów i otworów warto wykorzystać gratowniki do metalu. To precyzyjne narzędzia do skrawania, tępienia krawędzi, a także usuwania niepotrzebnych osadów z elementów stalowych.


Wyposażenie zakładu przemysłowego – gratowniki i narzynki to podstawa

Produkcja śrub, części do silników samochodowych, a także konstrukcji stalowych wymaga precyzyjnej obróbki metali. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogłyby skutkować tym, że stworzony element nie spełniałby swojej funkcji. Pracownicy firm przemysłowych powinni mieć dostęp do precyzyjnych narzędzi skrawających, np. narzynek i gratowników.

 

Inwestycja w sprawdzone narzędzia do odbudowy gwintów, a także do finalnej obróbki metali nie powinna nadmiernie obciążać firmowego budżetu.

 

Średnie ceny narzynek i gratowników do metalu nie są wyższe niż kilkadziesiąt złotych za pojedyncze narzędzie. To wieloletnia inwestycja, gdyż materiały wykonania takich narzędzi skrawających to m.in. kobalt, HSS i WS, czyli surowce o wysokim poziomie twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

 

Czytaj również: Do jakich prac narzędzia elektryczne i pneumatyczne są niezbędne?

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >