Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?

 

Inteligentne zegarki i opaski sportowe stają się codziennymi towarzyszami Polaków. Już teraz ponad 1/3 z nas (36%) posiada te urządzenia, w tym co piąta osoba (20%) ma smartwatch, 12% opaskę, a 4% jedno i drugie. Smartwatche największą popularnością cieszą się wśród badanych w wieku 25-34 lat - aż 30% z nich posiada takie urządzenie. Kolejne 19% pytanych planuje zakup smart zegarka, a 16% - opaski. Tylko 29% nie rozważa zakupu żadnego z tych sprzętów.

 

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

 

Urządzenia te najczęściej wykorzystuje się do monitorowania tętna (60% użytkowników), jakości snu (47%), saturacji krwi i poziomu stresu (po 26%). Warto zauważyć, że są to jedne z ważniejszych parametrów, które należy regularnie mierzyć.

 

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

 

Mimo potencjału, lekarze wciąż podchodzą z rezerwą do danych z urządzeń ubieralnych. W 21% przypadków uznają je za niewiarygodne, choć 38% analizuje dostarczone informacje, a 27% dołącza je do dokumentacji pacjenta. Najczęściej parametry zebrane przez urządzenia pacjenci przedstawiają lekarzom rodzinnym (43%), kardiologom (33%) oraz internistom (18%).

 

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

 

Czytaj również: Longines – klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody

 

„Smart zegarki i opaski dostarczają cennych danych zdrowotnych w czasie rzeczywistym, takich jak tętno, poziom aktywności na podstawie stref tętna wyliczonych indywidualnie, jakość snu, zmienność rytmu serca czy poziom stresu. Niektóre z nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych urządzeń mają także certyfikację medyczną, która oznacza, że urządzenia te w sposób wiarygodny pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości takich jak arytmie serca” - mówi profesor dr hab. n. med. Marek Postuła, wiceprezes PTPM Medycyna XXI.

 

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

 

Badanie wskazuje, że urządzenia te odgrywają także rolę w profilaktyce. Wśród użytkowników 22% zostało zaalarmowanych przez smartwatch o problemach ze snem, 15% o podwyższonym tętnie, a 9% o wzmożonym stresie. Dane te mogą skłaniać do podjęcia badań profilaktycznych, co może przełożyć się na poprawę zdrowia.

 

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

 

Kluczowym wyzwaniem pozostaje przełamanie barier w wykorzystaniu danych z urządzeń ubieralnych w diagnostyce oraz zwiększenie zaufania zarówno użytkowników, jak i lekarzy do tych technologii.

 

„Smart zegarki i opaski dostarczają cennych danych zdrowotnych w czasie rzeczywistym, takich jak tętno, poziom aktywności na podstawie stref tętna wyliczonych indywidualnie, jakość snu, zmienność rytmu serca czy poziom stresu. Niektóre z nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych urządzeń mają także certyfikację medyczną, która oznacza, że urządzenia te w sposób wiarygodny pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości takich jak arytmie serca” - mówi prof. Marek Postuła.

 

Nasze dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi podczas wizyty

 

Czytaj również: Aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu - kolejna odsłona kampanii społecznej #ZnamTeNumery pomaga seniorom rozpoznać nowe rodzaje oszustw w sieci

 


 

[1] Badanie Huawei CBG Polska przeprowadzone przez SW Research na reprezentatywnej próbie 1006 Polaków w listopadzie 2024r.

2025-01-02
Źródło: Huawei / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pożyczki pozabankowe - co radzicie ? Liczba postów: 125 Grupa: Trudne tema... Głównie zastanawiam się nad skorzystaniem z pomocy pośrednika kredytowego z Warszawy co sądzicie? Czy komuś z Was pomógł? Wybór odpowiedniego kredytu to jedna z...
  • Spacerówka Cavoe Ideo Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam opinii o wózku Cavoe Ideo. Zastanawiam się czy wózek ten będzie wystarczająco wygodny i jak poradzi sobie w ewentualnej podróży?
  • Dom — system audio. Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Cześć! Od pewnego czasu interesuję się wzmacniaczami lampowymi i zastanawiam się, czy rzeczywiście dają one tak ciepłe i naturalne brzmienie, jak mówią ich zwol...
  • Szczoteczka elektryczna, czy tradycyjna? Liczba postów: 181 Grupa: Trudne tema... Ja zdecydowanie od siebie polecam szczoteczkę elektryczną. Dużo lepiej myje się nią zęby, a raczej bardziej dokładnie jest w stanie usunąć zgromadzone się reszt...
  • Dobry sklep stomatologiczny Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Mamy może tutaj kogoś zorientowanego na rynku dentystów w Rudzie Śląskiej? Przydałaby mi się pomoc osoby, która przerobiła już trochę takich specjalistów. Sam m...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19490 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >