Nawierzchnia wkomponowana w nowoczesną estetykę domu

Nawierzchnia wkomponowana w nowoczesną estetykę domu

Nawierzchnia wokół domu powinna być przede wszystkim solidna, funkcjonalna i trwała. Nie należy jednak zapominać, że pełni ona również rolę reprezentacyjną, dlatego też musi harmonijnie współgrać z bryłą budynku. Czytaj dalej

 

W przypadku nowoczesnej architektury należy zaprojektować nawierzchnię w taki sposób, aby była ona ozdobą posesji, a zarazem wpisywała się w ogólną, minimalistyczną koncepcję zagospodarowania przestrzeni. Sposobem na spójny wizerunek nowoczesnej kompozycji jest wykorzystanie stonowanych odcieni szarości kostki Polbruk Avanti. Nowoczesne domy mieszkalne zazwyczaj cechują się prostą, geometryczną bryłą i dużymi przeszkleniami.

 

Czytaj również: Kostka brukowa dobrej jakości

 

 

Pozbawione są także nadmiaru dodatkowych dekoracji,  a rolę ozdób przejmują podstawowe elementy budowlane. Ta sama zasada dotyczy również otoczenia budynku –nawierzchni czy roślinności. Na jakie rozwiązanie aranżacyjne warto się zdecydować, by ciekawie skomponować przestrzeń o minimalistycznym charakterze? Przede wszystkim należy wybrać kostkę o prostym, geometrycznym kształcie, a subtelny efekt dekoracyjny uzyskać poprzez połączenie ze sobą elementów w różnych, choć utrzymanych w tej samej tonacji, kolorach.

 

 

Z prostym, inspirowanym modernizmem, projektem architektonicznym najlepiej współgrać będzie nawierzchnia skomponowana w odcieniach szarości, np. wykonana z płukanej kostki brukowej Polbruk Avanti w kolorze grafitowym  i szarym.  W skład tej kolekcji wchodzi aż sześć trapezowych elementów, spójnych pod względem jednego z wymiarów (9,1 centymetra) oraz ozdobnej faktury. Dzięki temu można je dowolnie zestawiać i tym samym uzyskać jeszcze ciekawszy efekt dekoracyjny.  

 

Czytaj również: Elegancka nawierzchnia wokół domu


 

 

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas układania dwukolorowego bruku wokół nowoczesnego budynku jest zachowanie symetrii i prostych linii. Ciekawym pomysłem dekoracyjnym może okazać się ułożenie na przemian pasów z szarej i grafitowej kostki lub też przełamanie jednolitej nawierzchni geometrycznym wzorem wykonanym z kostki w innym odcieniu. Przy użyciu trapezowych elementów z łatwością wykonać będzie można zarówno linie proste, jak i koła. Elementem dopełniającym projekt nawierzchni są stopnie z bloczków Grando. Pojawiają się też elementy wysokościowe z tyłu budynku wokół tarasu, które świetnie sprawdzają się, jako stała donica na roślinność. Można je z powodzeniem wkomponować w skarpę w postaci murka oporowego.

 

 

Warto zaznaczyć, że wykorzystanie dwóch odcieni tej samej kostki, poza walorem czysto ozdobnym i dekoracyjnym, może mieć również podłoże praktyczne. Pozwoli bowiem na wyraźne wyodrębnienie ciągów komunikacyjnych na terenie posesji. Na podjeździe, czyli w miejscu narażonym na zabrudzenia, doskonale sprawdzi się bruk płukany Polbruk Avanti w kolorze ciemnego grafitu. Na obrzeżach podjazdu, a także ścieżkach i ogrodowych alejkach, czyli traktach przeznaczonych głównie do ruchu pieszego, można położyć kostkę w jaśniejszym szarym kolorze. Jaśniejsze elementy można również wykorzystać jako brzegowe akcenty lub też pasy rozdzielające poszczególne strefy posesji. Taka kompozycja prezentować się będzie spójnie, a zarazem pozwoli wyraźnie rozgraniczyć ciągi przeznaczone dla pieszych i pojazdów. 

 

Czytaj również: Drewno w aranżacji ogrodu - powrót do natury


 

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >