Nawierzchnie, ścieżki ogrodowe – lista artykułów
Jak zabezpieczyć podjazd z kostki brukowej przed zimą?
Ostatnie pogodne dni jesieni to doskonały czas na porządki w ogrodzie i wokół domu. Warto nieco energii poświęcić naszej kostce brukowej. Odpowiednia pielęgnacja podjazdu o tej porze roku pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek wiosną.
Projektowanie nawierzchni ogrodowych - układanie krawężników po łuku
Wytyczenie i prawidłowe wytyczenie i wykonanie linii ograniczającej brzegi wijącej się przez ogród ścieżki nie jest trudne. Wymaga jednak precyzji i cierpliwości.
Jak znaleźć dobrego wykonawcę nawierzchni brukowanych?
Solidnie przeprowadzone prace brukarskie, które pozwolą cieszyć się wymarzoną nawierzchnią przez długie lata, wymagają nie tylko użycia wysokiej jakości materiałów, ale również zatrudnienia odpowiednich fachowców. Znalezienie profesjonalnej ekipy to często najtrudniejsze zadanie dla inwestorów. Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze brukarza, aby wykonywana usługa gwarantowała satysfakcję, a współpraca przebiegała bezproblemowo.
Jak zabezpieczyć taras i nawierzchnie ogrodowe przed zimą
To ostatni dzwonek by zadbać o taras, podjazd i ogród przed nadchodzącym załamaniem pogody. Sprawdź co możesz zrobić, by wiosną śnieg odsłonił betonowe elementy w nienaruszonym stanie.
Obrzeża - estetyczne wykończenie ogrodowych ścieżek i nawierzchni
Wykończenie brukowanych nawierzchni wymaga zastosowania materiałów, które zapewnią całej aranżacji trwałość, funkcjonalność i niezbędne walory estetyczne. Nie bez znaczenia jest tu odpowiedne zwieńczenie krawędzi stref, w których układamy kostkę. W tej roli znakomicie sprawdzają się nowe, wielofunkcyjne obrzeża.
Dlaczego na kostce brukowej powstają białe wykwity?
Powstawanie wykwitów wapiennych na kostce i innych wyrobach betonowych to naturalny proces związany z dojrzewaniem betonu. Chociaż ze względów estetycznych efekt białego nalotu może się nie podobać, warto podkreślić, że nie ma on wpływu na jakość i wytrzymałość kostki, a także – ma charakter czasowy.
Co to są produkty splitowane w małej architekturze ogrodowej?
Wykorzystywanie materiałów o spójnej stylistyce to prosty sposób na stworzenie harmonijnej kompozycji ogrodowej. Niemałą popularnością cieszą się więc kompleksowe kolekcje rozwiązań wykończeniowych, posiadających wspólny wyróżnik, np. charakterystyczną fakturę z efektem splitowania. Znaleźć ją można na elementach ogrodzenia, palisady, cegły i stopnia schodowego. Split nadaje wyrobom efekt ręcznie wykonanej cegły lub naturalnego kamienia, co daje olbrzymie możliwości kreacyjne, szczególnie w ramach klasycznych lub rustykalnych aranżacji.
Jakich błędów unikać, aranżując przestrzeń z kostki brukowej?
Wykonanie podjazdu, tarasu czy ścieżek warto zostawić osobom, które znają się na tym najlepiej – fachowcom z firmy brukarskiej. Niektóre decyzje należy jednak podjąć we własnym zakresie lub we współpracy z profesjonalnym projektantem. Poznajmy błędy, jakich powinniśmy wystrzegać się na etapie projektu.
Jak prawidłowo wykonać drenaż nawierzchni wokół domu?
Zawilgocenie piwnic lub fundamentów domu – takie nieprzyjemne (i kosztowne!) konsekwencje może przynieść zignorowanie wysokiego poziomu wody gruntowej lub wody znajdującej się na powierzchni. Istnieją sposoby, by temu zaradzić – możesz zdecydować się na drenaż opaskowy lub odwodnienie liniowe. W jakich przypadkach te rozwiązania się sprawdzą i jak je przeprowadzić?
Czy beton w ogrodzie jest odporny na zabrudzenia?
Alejki ogrodowe, elementy małej architektury, podjazdy, schody w ogrodzie… Beton w takich miejscach jest mile widziany. Odporny na zmienną temperaturę, trudne warunki atmosferyczne, łatwy do umycia np. za pomocą myjki ciśnieniowej, dobrze zdaje egzamin w ogrodzie. Zabezpieczony warstwą ochronną będzie jeszcze odporniejszy na zabrudzenia.