Nawierzchnie, ścieżki ogrodowe – lista artykułów
Kostka brukowa w mieście
Liczne place, trasy spacerowe, podwórka, podjazdy, parkowe alejki i wiele innych elementów zagospodarowania przestrzeni miejskiej wymaga uniwersalnego i solidnego budulca. Ciekawą alternatywą dla sztampowych, prostych modeli może stać się kostka brukowa otwierająca szerokie możliwości aranżacji krajobrazu.
Jak ułożyć kostkę brukową?
Brukowanie dróg, ulic i placów kostką kamienną stanowi jedną z najstarszych metod wykonywania utwardzonych nawierzchni. Na przestrzeni lat ulegała ona znaczącym zmianom. Większe niż dawniej obciążenia ruchem drogowym, nowoczesne metody czyszczenia ulic i zwiększone wymagania inwestorów wymuszają na producentach i wykonawcach ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Porównujemy tradycyjną, elastyczną metodę układania bruku do tych, które są stosowane obecnie.
Układanie nawierzchni brukowych- montaż obrzeży
Prace przy układaniu nawierzchni brukowanych podzielone są na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wyznaczenie przebiegu ścieżek. Następnie korytowanie, czyli wykonanie w gruncie zagłębienia o kształcie odpowiadającym geometrii przyszłej ścieżki lub tarasu. Później (o ile to konieczne) wykonuje się odwodnienie. Kolejnym etapem jest montaż obrzeży. Nad tym etapem prac warto się chwilę zastanowić.
Inspiracje w przydomowym ogrodzie
Bogactwo lokalnej roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku – któż nie życzyłby sobie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a stworzyć je można przy pomocy kostek brukowych.
Niebanalne nawierzchnie
Osiedle w Szczecinie jest znakomitym przykładem realizacji, gdzie umiejętnie połączono walory funkcjonalne i estetyczne, nie zapominając przy tym otoczeniu. Sposób, w jaki udało się wpisać ten niewielki kompleks mieszkaniowy w zastany krajobraz zasługuje na uznanie.
Płyta ażurowa - nawierzchnia biologicznie czynna
Troszcząc się o środowisko naturalne oszczędzamy wodę i prąd, segregujemy śmieci, a na zakupy chodzimy z płócienną torbą. Jednak o ekologii możemy pomyśleć również wtedy, gdy planujemy nową nawierzchnię na naszej posesji.
Alternatywne płyty tarasowe
Taras jest sferą łącząca dom z otoczeniem, miejscem gdzie spotykają się wnętrze mieszkania z przestrzenią na zewnątrz. Inspiracja nowoczesnym, prostym minimalizmem oraz surowym stylem industrialnym pozwoli osiągnąć imponujący efekt.
Wszechstronne użytkowanie kostki brukowej
Kolorystyka i styl użytego materiału bez wątpienia mają ogromny wpływ na wygląd nawierzchni. Jednak tak, jak w przypadku eleganckiego stroju, ładna barwa i ciekawa faktura nie wystarczą. Ubranie powinno być jeszcze odpowiednio skrojone i dopasowane rozmiarowo do figury. Nie inaczej jest w kwestii nawierzchni – wykorzystane do jej wykonania elementy muszą spełniać również parametry użytkowe dostosowane do danego miejsca.
Wybieramy kostkę brukową
Szlachetna kostka brukowa to materiał najchętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż bogaty wybór kształtów i kolorów daje ogromne możliwości zagospodarowania nawierzchni ścieżek, tarasów i podjazdów.
Jak założyć płytki ceramiczne na balkonie?
Płytki ceramiczne to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań na balkonach. Swoją popularność zawdzięczają szeregowi zalet: są eleganckie i funkcjonalne, łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości, a także trwałe i estetyczne.Jedyny warunek, który należy spełnić, żeby nic nie zepsuło nam przyjemności korzystania z ceramicznej nawierzchni na balkonie jest właściwe ułożenie płytek. Przedstawiamy najważniejsze etapy tego procesu i ostrzegamy przed najczęstszymi pułapkami.