Nawierzchnie, ścieżki ogrodowe – lista artykułów
Aranżacja kostki brukowej przy projektowaniu domu
Piękny ogród wokół domu to nie tylko powód do dumy, ale też wymarzone miejsce odpoczynku i relaksu dla domowników i gości. Aranżacja posesji spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi działki. W jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń? Jak rozplanować ogrodowe alejki i podjazdy?
Nawierzchnie z płyt kamiennych i kostek brukowych
Nawierzchnie z płyt kamiennych i kostek brukowych już na dobre zagościły na działkach i w ogrodach. Pozwalają na efektowną i elegancką aranżację posesji wokół domu. Warto jednak pamiętać o tym, aby przy wyborze kostki zwrócić uwagę na jej jakość. Kupując kostkę renomowanych producentów mamy pewność, że przeszła wszystkie niezbędne testy i bez problemu przetrwa nawet najbardziej mroźną zimę.
Dopełnienie kompozycji ogrodowej za pomocą kostki brukowej
Długie jesienne wieczory to dla właścicieli domów i posesji czas na planowanie aranżacji ogrodu. Kiedy dokonujemy wyboru roślin czy zastanawiamy się nad stylem, według którego urządzimy swój ogród, nie zapominajmy o małej architekturze.
Co trzeba wiedziec o kostce brukowej?
Dostępne na rynku materiały do aranżacji nawierzchni, pozwalają uzyskać eleganckie i efektowne otoczenie domu. Jednak projektując nawierzchnię często zadajemy sobie pytanie, jak długo będzie ona spełniała swoje funkcje dekoracyjne i użytkowe? Zastanawiamy się czy jakość wybranych materiałów pozwoli na korzystanie z niej przez lata, czy tylko jeden sezon? Oto kilka praktycznych porad w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru.
Czy podgrzewane powierzchnie to dobry sposób na oblodzone nawierzchnie?
Ataki zimy i opady śniegu sprawiają, że właściciele posesji muszą walczyć ze zjawiskami atmosferycznymi o czysty i suchy chodnik, oraz podjazd do garażu. Zdarza się, że zamiast po tradycyjną szuflę do odgarniania śniegu, zmęczeni sięgamy po sól kuchenną. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób niszczymy środowisko.
Sposób skandynawski
Czy klinkier jest odpowiednim materiałem na nawierzchnię?
Ceramiczne tworzywo o właściwościach zbliżonych do kamionki, charakteryzujące się bardzo mocnym spiekiem. Dzięki temu klinkier jest materiałem mało nasiąkliwym, odpornym na ścieranie, twardym i wytrzymałym na obciążenia. Poddany intensywnemu ścieraniu (chodnik, parking, podjazd), zawsze ma taką samą barwę, gdyż jest ona identyczna w całym przekroju.
Nawierzchnie przeplatane zielenią
Rośliny wyrastające między kamieniami lub kostkami betonowymi mogą być dla właścicieli utrapieniem, albo stanowić ciekawy obrazek. Zdarza się, że zamiast wypowiadać wojnę przyrodzie, pomagamy jej. Soczysta zieleń cieszy oko. Między elementami nawierzchni w ogrodzie, można posiać trawę- najlepiej odporną na deptanie. W mniej uczęszczanych miejscach zamiast trawy można posadzić niskie rośliny ozdobne.
Kamień naturalny jako nawierzchnia w ogrodzie
Ułożenie kamiennej nawierzchni jest bardzo skomplikowane i może być nie lada wyzwaniem, mimo iż praca ta nie wymaga szczególnej wiedzy i zasada jest prosta. Nawierzchnie z kamienia naturalnego są trwałe i piękne. Efekty mogą być niezwykłe. Do ich budowy używa się płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki. Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu, sjenitu i serpentynitu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki?
Nawierzchnie z kostek betonowych są trwałe, łatwe do ułożenia i w przystępnej cenie. Dlatego właśnie są one tak popularne. Do tego obecnie wybór wzorów jest ogromny. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Czy kostka betonowa będzie się sprawdzać jako nawierzchnia ogrodowa?
Nawierzchnie z kostek betonowych są trwałe, łatwe do ułożenia i stosunkowo niedrogie. Stały się bardzo popularne w Polsce. Odkąd kostka brukowa stała się bardzo popularna, wypełniając przestrzeń wokół domów jednorodzinnych, jej wygląd bardzo się zmienił. Mamy do wyboru o wiele więcej kolorów i wzorów.