Nawiewniki okienne wszystko co powinieneś wiedzieć
W ostatnich latach nawiewniki okienne stają się coraz bardziej popularne, a wiele osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania w swoich domach, choć tak naprawdę niewiele z nich wie, że nawiewnik jest niezbędny jeżeli w danym domu lub mieszkaniu pojawiają się szczelne okna. Nawiewniki okienne służą do utrzymywania poprawnego i właściwego obiegu powietrza wewnątrz każdego pomieszczenia w danym budynku. Budowa tych urządzeń nie jest zbyt skomplikowana, ale korzyści, jakie niesie za sobą ich montaż, są naprawdę spore.
Czytaj dalej
W domach o starym budownictwie, gdzie nie były stosowane jeszcze szczelne okna PCV, nawiewniki nie były zbyt potrzebne, ponieważ nieszczelności, jakie występowały w oknach, tworzyły swoisty przepływ powietrza, co oczywiście nie było pożądane, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy temperatura spadała poniżej zera. Dlaczego nawiewniki okienne są tak istotnym elementem i w jaki sposób mogą pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza w Twoim domu, dowiesz się z naszego artykułu.
Zalety właściwej wentylacji
Produkowane okna posiadają bardzo duży stopień szczelności, co naturalnie jest spełnieniem obecnych wymogów izolacji cieplnej domów. Ma to oczywiście duże korzyści, gdyż jak wiadomo szczelne okna gwarantują oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń, ale równocześnie są być także przyczyną braku dostatecznej ilości powietrza z zewnątrz, wówczas niezbędny okazuje się montaż nawiewników okiennych. Wentylacja grawitacyjna pozwala na przepływ świeżego powietrza w pomieszczeniu, jednocześnie wypierając na zewnątrz "zużyte" powietrze i zanieczyszczenia. Dostarczenie powietrza o dobrej jakości oddziałuje również na nasze zdrowie. Jeśli w pomieszczeniu nie ma dostatecznego poziomu wentylacji, może stać się to odczuwalne dla naszego zdrowia, a za jakiś czas możemy spodziewać się dolegliwości w postaci bólów głowy, problemów z układem oddychania, czasem także zmian na skórze, a w oknach możemy dostrzec wówczas kropelki wody, na ścianach pojawi się grzyb i pleśń.
Decydując się na nawiewniki nIe należy jednak używać aby wdrażać świeże powietrze do kilku pomieszczeń, gdyż jeden nawiewnik nie będzie w stanie zapewnić sprawnego przepływu powietrza dla wszystkich wnętrz w budynku. Już wiemy jak ważny jest proces wentylacji, który umożliwiają nawiewniki, odpowiedzialne za właściwy obieg powietrza.
Jak dobrać odpowiednie nawiewniki?
Nawiewniki różnią się od siebie parametrami, a to właśnie od nich zależy rzeczywista wartość przepływu powietrza czyli ilość jaka ma być dostarczona przez nawiewnik.
- Każde pomieszczeń z uwagi na swoją specyfikację i przeznaczenie, będzie potrzebować odmiennej ilość napływającego powietrza, np. według normy, w kuchni, gdzie znajduje się kuchenka węglowa lub gazowa i okno zewnętrzne, wartość, jaką będzie stanowić świeże powietrze ma być równa 70 m3/h, a w przypadku kuchenki elektrycznej dla liczby np. 4 osób, musi być równa 40 m3/h, dla łazienki z samą toaletą jest to 30 m3/h.
- Jeśli mamy do czynienia z otwartymi wnętrzami i kuchnia lub aneks kuchenny łączy się z salonem, wówczas powinno się dodać obydwie liczby w celu uzyskania właściwej wentylacji.
- Zdarza się, że w konkretnym pomieszczeniu jest umieszczony piec, bądź inne gazowe urządzenie, należy pamiętać, aby zamontowane nawiewniki były wyposażone w ręczną regulacją przesłony.
- W przypadku różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz, norma, jaka obowiązuje w Polsce, wynosi 10 Pa, więc objętość powietrza, jakie powinno zostać przesłane, wynosi 15- 30 m3 (jeśli występuje mechaniczna, wywiewna wentylacja), a także 20- 50 m3 (jeśli jest ona grawitacyjna).
- Przy zamkniętym nawiewniku ilość powietrza, jakie może przepłynąć powinna być równa 20 -30% wydajności maksymalnej.
Czytaj również: Sprawdzamy szczelność okien przed zimą
okna w jadalni
Nawiewniki okienne - rodzaje
Nawiewniki mają swoją specyfikację i rodzaje, z którymi należy się zapoznać, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj. Ze względu na parametry i możliwości, możemy wyróżnić kilka typów nawiewników.
Ręczna regulacja
Jest to nieskomplikowany sposób regulacji, zależny od działań osób przebywających w pomieszczeniu, ponieważ przesłonę umieszczoną w nawiewniku można regulować na kilka sposóbów lub zamknąć, uniemożliwiając przepływ powietrza. Zobowiązani więc jesteśmy do systematycznego otwierania wlotu, czasem jednak tego świadomie nie robimy, szczególnie, kiedy temperatura na zewnątrz jest ujemna i jesteśmy tak bardzo spragnieni ciepłego powietrza, że zapominamy o otwarciu nawiewnika, co nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Nawiewniki ręczne cechują się bardzo prostym mechanizmem, ale nie posiadają regulacji ilości wpadającego powietrza, co zaburza komfort użytkowania, szczególnie gdy na zewnątrz jest mroźnie. Z uwagi na to najczęściej są stosowane w kotłowniach, miejscach gdzie znajdują się starsze modele pieców.
Ciśnieniowa opcja
Nawiewniki ciśnieniowe działają w oparciu o różnicę ciśnień pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku. Dzięki takiemu mechanizmowi, przepustnica otwiera się kiedy następuje spadek ciśnienia i zamyka w momencie gdy jest jego wzrost. System ten pozwala na zapobieganie nadmiernego przesyłu zimnego powietrza, a wpływa to na optymalny poziom wentylacji. Posiadacze takich nawiewników mogą sami zmniejszyć ilość cząsteczek powietrza, jaka wpłynie, ale system uniemożliwia jego całkowite zamknięcie, poprawiając warunki wentylacji. Do zmiany ciśnień może dojść np. poprzez wiatr.
Nawiewniki higrosterowane
Omawiając ciśnieniowe nawiewniki, dowiedzieliśmy się, że potrafią wyrównywać zmiany ciśnień, a w przypadku nawiewników higrosterowanych, mechanizm automatycznie dostosowuje się do poziomu wilgotności w danym pokoju. Jeśli więc wilgotność pojawia się w nadmiarze, nawiewnik uchyla osłonkę i pozwala aby z zewnątrz napłynęło powietrze, a kiedy wilgotność spada, osłonka przymyka się. Mechanizm ten funkcjonuje dzięki zastosowaniu taśmy poliamidowej. Wielkość wlotu ulega zmianom, mieszczącym się w granicach 30-70%. Nawiewniki higrosterowane nie reagują jednak na zmiany, jakie powoduje ciąg wentylacyjny, a dla osób przyzwyczajonych do ciepła wewnątrz, może przeszkadzać lekkie wychłodzenie, ale nie jest efekt mocno odczuwalny dla każdego.
Termostatyczny wariant
Nawiewniki termostatyczne opierają swoje działanie w oparciu o zmiany zewnętrznej temperatury. Poziom, kiedy przepustnica zostaje otwarta do maksymalnego poziomu, następuje wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie będzie powodować nadmiernego ochłodzenia wewnątrz budynku. Kiedy więc na zewnątrz ochładza się, osłonka przymyka się automatycznie. Istnieją również modele charakteryzujące się tym, że mechanizm uruchamia osłonkę w momencie, gdy temperatura jest ujemna.
Specyficzne rodzaje nawiewników
- Zdarza się, że zamontowanie nawiewników wpływa na akustykę okna, szczególnie kiedy budynek położony jest w okolicy, gdzie występuje narażenie na hałas. Wówczas warto pomyśleć o nawiewnikach posiadających, dodatkowy tłumik akustyczny, który która ma za zadanie podwyższenie izolacji akustycznej.
- Jeżeli mieszkamy w okolicy, gdzie problemem jest smog, przez nawiewnik powietrza mogą przedostawać się zanieczyszczenia powietrza. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w nawiewniki z filtrem antysmogowym, które mogą oczyścić powietrze, nawet w 98%!Te same filtry mogą pomóc w zatrzymaniu alergicznych pyłków roślin i są doskonałą opcją dla osób zmagających się z alergią.
Montaż nawiewników okiennych przynosi sporą korzyść jeśli chodzi o poprawną wentylację i nasze zdrowie dzięki zaletom jakie daje dopływ świeżego powietrza. Wybór stosownego modelu zależy jednak od typu pomieszczenia i Twoich preferencji, abyś mógł cieszyć się komfortem, jaki daje stosowanie nawiewników. Są to urządzenia proste, ale mimo tego mają wiele zalet, o czym już wiesz, zapoznając się z artykułem.
Czytaj również: Dlaczego wybierając okna warto również zwrócić uwagę na parametr wodoszczelności?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Wózki widłowe idealnym pomocnikiem w magazynie Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Słyszałam wiele dobrego o urządzeniach Ecobalers https://ecobalers.com/, ale wolę się tutaj upewnić. Czy są wśród Was eksperci, którzy mogliby podzielić się swo...