Nie będzie już użytkowania wieczystego gruntów dla właścicieli mieszkań.
Od przyszłego roku zniesione ma zostać użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielorodzinnymi. Dzięki temu właściciele mieszkań w blokach i kamienicach mogą stać się z dnia na dzień właścicielami gruntu, na którym stoi budynek.
Czytaj dalej
Brak jest dokładnych danych na temat liczby osób, których zmiany będą dotyczyć. Szacuje się jednak, że jest to ok. 1 milion mieszkańców. Całkowite i natychmiastowe zniesienie opłat za użytkowanie wieczyste oznaczałoby zatem likwidację dużego źródła dochodów dla samorządów. Stąd pomysł, aby właściciele mieszkań, które znajdują się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, uiszczali opłaty roczne aż do momentu wygaśnięcia obecnej umowy.
Celem ustawy jest zapobiegnięcie drastycznym podwyżkom opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu. Zazwyczaj były spowodowane one zbyt rzadkim aktualizowaniem wartości nieruchomości. Po zmianach w ustawie, opłata ma zostać na stałym poziomie z dnia wprowadzenia jej w życie, i być jedynie waloryzowana odpowiednim wskaźnikiem GUS aż do momentu wygaśnięcia umowy.
Wciąż nie ustalono czy za przekształcenie użytkowania we własność, właściciele mieszkań będą musieli zapłacić, a jeśli tak jaka będzie wysokość tej opłaty. Dotychczas ustalona w ustawie opłata była równa różnicy pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego. Z reguły jest to 30-40% wartości nieruchomości.
Poniżej przedstawiamy zestawienie kilku wybranych ofert sprzedaży mieszkań, w budynkach znajdujących się zarówno na gruncie prywatnym, jak i należącym do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Jak widać, opłaty za użytkowanie są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od wartości gruntu, ale także od tego jak dużo mieszkań znajduje się w budynku (im więcej tym opłata jest mniejsza). Przedstawione mieszkania, które zostały wybudowane na prywatnym gruncie są droższe od tych pod którymi grunt znajduje się w użytkowaniu wieczystym. Nie zawsze jednak jest to regułą. Podczas zakupu warto jednak wziąć pod uwagę dodatkowy koszt, jakim jest opłata za użytkowanie wieczyste.
Wybrane oferty sprzedaży mieszkań, serwis Otodom.pl, czerwiec 2016
Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl
Czytaj również: Jak prawnie zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta?
Obecnie przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, w przypadku budynków wielorodzinnych jest bardzo trudne. Niezbędna jest zgoda co najmniej połowy właścicieli mieszkań w budynku, jednak sprzeciw już jednego z nich może spowodować zatrzymanie całej procedury. Taka procedura może trwać bardzo długo, jednak dzięki udzielanym bonifikatom (nawet do 90%) może także być bardzo opłacalna.
W kontekście wprowadzenia ustawy w życie toczy się jeszcze jedna dyskusja – czy projekt jest zgodny z konstytucją? Chodzi o ewentualne naruszenie zasady równości, ze względu na objęcie przepisami wyłącznie budynków wielorodzinnych, a pominięcie chociażby domów jednorodzinnych.
Bardzo możliwe, że ustawa zmieni jeszcze swój ostateczny kształt, warto jednak już teraz przygotować się na nadchodzące zmiany.
Czytaj również: Nowa ustawa o lasach i jej konsekwencje dla prywatnych właścicieli
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Pozaksięgowa Ewidencja Wspólnot Mieszkaniowych e-w... Liczba postów: 10 Grupa: Wspólnoty m... Ja polecam CredoTax - http://credotax.pl, przemiłe księgowe, prowadzą mi firmę odkąd ją mam, pomogły mi też w założeniu i doborze odpowiedniej formy prowadzonej...
- W trakcie procedowania jest projekt nowelizacji us... Liczba postów: 0 Grupa: Prawo
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 474 Grupa: Prawo
- Porady Prawne Liczba postów: 159 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 33 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...