Nie lekceważ żelaza i manganu w wodzie

Nie lekceważ żelaza i manganu w wodzie

Żelazo i mangan dostają się do wody w wyniku jej kontaktu ze skałami i minerałami, a czasem również sztucznymi elementami, np. rurami z żelaza albo ze stali. Woda pochodząca z ujęć gruntowych może wymagać uzdatniania z powodu wysokiego poziomu żelaza i manganu. Czytaj dalej

 

Żelazo wywołuje czerwono-brązowe plamy na pranej odzieży, naczyniach, przyrządach kuchennych i szkle. Mangan działa w podobny sposób, jednak plamy powstające z jego powodu są brązowawo-czarne. Plam tych nie można usunąć przy pomocy mydeł i środków myjących, a chlorowe wybielacze i związki zasadowe (takie jak węglan sodu) tak naprawdę tylko nasilają zabarwienia.

 

Osady z żelaza i manganu gromadzą się w rurociągach, zbiornikach ciśnieniowych, podgrzewaczach wody i zmiękczaczach, zmniejszając dostępną ilość i ciśnienie wody. Gdy konieczna jest wymiana ujęcia wody albo zmiękczacza, odkładanie się żelaza i manganu staje się również problemem finansowym. Także pompowanie wody przez zwężone rury i podgrzewanie jej przy pomocy grzałek z osadem żelazowym czy manganowym staje się bardziej kosztowne.

 

       Pomożemy Ci pozbyć się żelaza i manganu w wodzie. Napisz do nas http://www.krainawody.pl/kontakt. 

 

Bakterie żelazowe i manganowe

bakterie w wodzie

Niektóre rodzaje bakterii czerpią energię z reakcji zachodzących z rozpuszczalnym żelazem i manganem. Organizmy te często żyją w wodzie o wysokim stężeniu tych pierwiastków. W wyniku reakcji żelazo i mangan zmieniają się z postaci rozpuszczonej w postać mniej rozpuszczalną, powodując wytrącanie się cząstek i akumulację czarnej albo czerwonawo-brązowej galaretowatej substancji (szlamu).

 

Śluz zawierający żelazo i mangan może zatykać instalację i urządzenia uzdatniające wodę. Może też zbijać się w grudki pozostawiające plamy na ubraniu. Reakcje bakterii z żelazem albo manganem nie zwiększają poziomu wytrącania w porównaniu z normalną ekspozycją na tlen. Jednak wytrącanie wywołane przez bakterie zachodzi szybciej i częściej prowadzi do powstania plam, dlatego jest bardziej widoczne. Obecność bakterii często powoduje problem z zapachem, ponieważ następuje redukcja siarki do siarkowodoru.

 

Skrót o metodach odżelaziania i odmanganiania wody


  • Najczęściej stosowanym rozwiązaniem do usunięcia z wody żelaza i manganu jest montaż butli zasypanej złożem Klarsanit (lub Klarsanit + Defeman). Odżelaziacze na złożu Klarsanit wymagają napowietrzania wody. Pierwszy etap wytrącania się żelaza z wody, zachodzi w zbiorniku hydroforowym bezprzeponowym.
  • Filtry ze złożem Greensand można używać bez napowietrzania oraz bez zbiornika bezprzeponowego. Wymagają użycia substancji chemicznych do regeneracji. Nie można stosować tych filtrów w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli pH wody jest niższe 6,8, filtr ze złożem Greensand nie będzie w pełni wydajny.

 

Co ciekawe, większość zmiękczaczy wody* opartych o złoże jonowymienne radzi sobie z usunięciem niskiego stężenia żelaza i manganu. Rzadziej stosowanym sposobem redukcji żelaza i manganu z wody jest chlorowanie. Ta metoda jest skuteczna w przypadku wszystkich poziomów rozpuszczonego żelaza, jednak zaleca się ją tylko dla stężeń poniżej 10 mg/l.

 

Należy pamiętać, że różne metody uzdatniania wody mają różną wydajność w odniesieniu do określonych zanieczyszczeń. Urządzenia uzdatniające należy wybierać po określeniu problemu związanego z wodą.

 

W ramach instalacji należy sprawdzić wydajność urządzenia, przeprowadzając badanie wody. Zalecane jest przeprowadzanie okresowych badań wody w celu kontrolowania wydajności urządzenia.

 

* Badanie empiryczne wykonane na zmiękczaczach wody dostępnych w sklepie http://www.krainawody.pl/8-zmiekczacze

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY 

Źródło: krainawody.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 575

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >