Nie ma funkcji bez designu?
Pralka automatyczna w ponad 90% polskich domów, zmywarka w już co 5 gospodarstwie domowym, dwa smartfony na osobę w Polsce – takie informacje jeszcze kilkanaście lat temu uznalibyśmy za science-fiction.
Czytaj dalej
Z okazji wrześniowej premiery najnowszej toalety myjącej Geberit AquaClean Mera odbyła się dyskusja na temat zmian w przestrzeni domowej i łazienkowej w ostatnich latach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele mediów oraz eksperci Grupy Geberit. Dyskusję prowadziła polska architektka i dekoratorka wnętrz, Dominika Rostocka.
Łazienka wczoraj i dziś
Przestrzeń łazienkowa w polskich domach oraz obiektach użyteczności publicznej podlega intensywnym zmianom od ponad 20 lat. Od tego czasu do głosu dochodzą również architekci i dekoratorzy wnętrz, którzy nadają jej kierunki i wyznaczają standardy. Coraz większa jest świadomość, że przestrzeń łazienkowa to coś więcej niż sfera codziennej higieny, ale także miejsce komfortu i odpoczynku. Dowodem na to są obecne projekty architektoniczne przestrzeni mieszkalnych, które rozgraniczają, na potrzeby użytkowników, strefę gościnną od strefy intymnej, aranżując dodatkową łazienkę, np. przy sypialniach. W domach o większej powierzchni, obok dodatkowych łazienek, aranżowane są pokoje kąpielowe, które stanowią jedną z najważniejszych stref relaksu.
„Przestrzeń domowa podlega stałym modyfikacjom. Stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększa komfort użytkowania i podnosi walory estetyczne pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu nowych technologii przestrzeń do życia staje się coraz bardziej przyjazna, wygodna i łatwa w obsłudze, wręcz intuicyjna. Zmierzamy w kierunku rozwiązań, które będą same dostosowywać się do potrzeb użytkownika i korzystanie z nich stanie się naturalne” – komentuje Dominika J. Rostocka, architekt.
Eksperci podkreślali jednak, że większość polskich łazienek to pomieszczenia o niewielkich rozmiarach. Tym bardziej znaczenie mają w nich rozwiązania oszczędzające miejsce. Jako przykład omówiono zmiany w obrębie prysznica: od wysokiego brodzika do eleganckiego odpływu liniowego na poziomie podłogi. Wspólne rozważano czy wkrótce toaleta myjąca, która łączy w sobie funkcje zwykłej miski ustępowej i bidetu, zyska świadomość urządzenia, pozwalającego na racjonalizację przestrzeni łazienkowej. Patrząc na tempo wprowadzania nowoczesnych technologii do naszych domów, tego typu urządzania mają duże szanse na powtórzenie sukcesu zmywarki, pralki automatycznej czy wanny z hydromasażem. Według badań przeprowadzonych przez Geberit 55% Polaków wierzy, że toalety myjące są lub staną się niezbędne w polskich domach nie dalej niż w ciągu kilku najbliższych lat[i].
Czytaj również: Wanna, umywalka retro: jaką dobrać baterię i odpływ?
Czytaj również: Jak usunąć czarny nalot z fug łazienkowych?
Estetyka czy użyteczność?
Jak podkreślała architekt Dominika Rostocka, zmianę w estetyce aranżacji wnętrz, zauważyć można na przykładzie płytek ceramicznych, których design ewoluował na przestrzeni lat. Konsumenci obecnie nie boją się stawiać na oryginalne i wyraziste rozwiązania – niewielkie kwadratowe płytki zamieniają na duże prostokątne płyty o długości boku przekraczającej nierzadko 1 m. Co inspiruje Polaków? Eksperci zauważyli, że chętnie podpatrujemy rozwiązania stosowane w hotelach, w których coraz częściej bywamy. To dobry kierunek, bowiem zazwyczaj wnętrza hotelowe są ergonomiczne i przemyślane, choć czasem brakuje im kreatywności.
Podczas dyskusji zastanawiano się również nad pojęciami „style” i „design” i próbowano odpowiedzieć na pytanie co jest ważniejsze przy aranżowaniu codziennej przestrzeni domowej. Z obserwacji architektów wynika, że Polacy zwracają uwagę przede wszystkim na to, co ładne, nie zwracając uwagi czy jest praktyczne i funkcjonalne. Tym różnimy się od mieszkańców krajów Europy Zachodniej czy Japonii.
„Nie sztuką jest stworzenie unikatowego, designerskiego produktu w liczbie trzech egzemplarzy. Sztuką jest stworzyć urządzenie, które będzie produkowane i sprzedawane w setkach tysięcy sztuk, tak, jak to robi Geberit. To jest sztuka” – powiedział Przemysław Powalacz.
Mówiąc o funkcjonalności poruszono temat starzejącego się, polskiego społeczeństwa, dla którego praktyczne i wygodne rozwiązania w przestrzeni domowej są niezwykle istotne. Z myślą o nich obecnie stosuje się nowoczesne, funkcjonalne i wygodne rozwiązania usprawniające codzienne czynności. Coraz częściej Polacy interesują się rozwiązaniami, które pozwalają oszczędzać energię i wodę. Zdaniem ekspertów tego typu produkty zyskują jednak uznanie konsumentów zazwyczaj z pobudek ekonomicznych, a nie ekologicznych.
[i] Raport „Sprzęty technologiczne jutra”. Badanie zrealizowane przez agencję Zymetria techniką CAWI na osobach w wieku 18-50 lat. N=301. Realizacja badania: 21– 24.08.2015 roku.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 251 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 70 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Pomysł na wakacje Liczba postów: 622 Grupa: Ciekawe pom... Jeżeli macie w planach odwiedzić Augustów lub ciekawią Was lokalne informacje, to warto wejść na portal https://augustow.net/. To miejsce, w którym wyszukacie n...
- Szafa pod zabudowę Liczba postów: 150 Grupa: Porady i op... Ja zrobiłam szafę w zabudowie przy sypialni i jestem zadowolona. Nie kosztowała sporo bo robił znajomy i teraz mam fajne miejsce na [url]https://perypetiekobiet...
- Podłoga Liczba postów: 118 Grupa: Najnowsze t... Myślę, że warto postawić na podłogę drewnianą. Pięknie wygląda, jest bardzo trwała i można bez problemy ją odnowić. Poszukując dobrej jakości podłogi koniecznie...