Nieszczelny, przeciekający dach konieczna naprawa przed zimą
Nastał najlepszy czas na sprawdzenie stanu pokrycia dachowego z papy i wykonanie potrzebnych prac naprawczych. Dowiedz się, w jaki sposób i przy użyciu jakich środków naprawić uszkodzenia, wykonać renowację, a tym samym przedłużyć żywotność pokrycia z papy.
Czytaj dalej
Jeszcze zanim termometry zasygnalizują nadchodzącą zimę, warto sprawdzić stan pokrycia dachowego i wykonać potrzebne prace naprawcze. Od czego należy zacząć? Jak radzi Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament: - W pierwszej kolejności trzeba oczyścić podłoże z zanieczyszczeń, aby zdiagnozować problemy, tj.: pęknięcia, dziury (ubytki) oraz inne nieszczelności w papie, jak i miejsca odparzeń, czyli takie, gdzie fragmenty papy odklejają się od podłoża. Następnie można wykonać prace naprawcze, których rodzaj powinno się dobrać przede wszystkim do skali uszkodzenia.
Po pierwsze - duże uszkodzenia
Przy większych uszkodzeniach najlepiej jest wymienić zniszczony obszar papy. Aby to zrobić, wystarczy odpowiedni fragment papy bitumicznej przeznaczonej do wierzchniego krycia oraz lepik do papy, czyli uniwersalny klej na zimno, który można stosować na podłożach betonowych, drewnianych czy starych powłokach bitumicznych.
-
Uszkodzoną część papy odcinamy nożykiem i zrywamy (usuwamy). Podłoże oczyszczamy z brudu i innych zanieczyszczeń, usuwając luźne, niezwiązane resztki lepiku czy papy. Następnie osuszamy.
UWAGA! Nierówności lub ubytki na powierzchni, na której przykleimy nowy fragment papy, można wypełnić zaprawą mineralną.
-
Następnie z arkusza papy wycinamy odpowiedni format, pamiętając o naddaniu kilku centymetrów potrzebnych na zrobienie zakładki.
-
Na odkrytą część dachu szpachelką nakładamy lepik, starając się zaaplikować trochę produktu także pod starą papę.
-
Wsuwamy docięty kawałek tak, aby powstała zakładka i uzupełniamy lepik w miejscach, które tego wymagają. Całość dociskamy przy użyciu np. małego wałka – tak, aby usunąć ewentualne pęcherze powietrza.
WARTO WIEDZIEĆ!
W przypadku chłonnych podłoży, takich jak mur czy tynk, dla zmniejszenia chłonności i zwiększenia przyczepności lepiku, warto wcześniej zagruntować powierzchnię przy użyciu gruntu bitumicznego.
Po drugie - małe uszkodzenia
Mniejsze uszkodzenia można naprawić przy użyciu kitu dekarskiego. To plastyczna masa naprawcza z wypełniaczem z tworzyw sztucznych, która po wyschnięciu wygląda identycznie jak papa, tworząc wytrzymałą powłokę, nieprzepuszczalną dla wody oraz odporną na wpływ czynników atmosferycznych.
-
Uszkodzoną powierzchnię oczyszczamy z zanieczyszczeń i wyrównujemy.
-
Przy pomocy szpachelki nakładamy warstwę kitu, wyrównujemy i pozostawiamy do wyschnięcia.
WARTO WIEDZIEĆ!
Alternatywą dla kitu dekarskiego jest silnie klejąca masa bitumiczna (tzw. Profi), której przewagą jest możliwość stosowania na wilgotne i mokre podłoża, w niskich temperaturach (od 0 st. C) i w czasie deszczu. - Taki produkt pozwala na natychmiastową reakcję, czyli naprawę przeciekającego dachu, nawet w momencie, gdy wystąpi nieszczelność okładziny dachowej, a na zewnątrz pada deszcz – dodaje Maciej Szymański.
Po trzecie – problemy na łączeniach
Mowa o nieszczelnościach w miejscach łączeń papy z blachą czy murami, a także uszkodzonych obróbkach blacharskich.
Do wykonania takich napraw przyda się uszczelniacz do dachów w tubie, który nakłada się na wcześniej oczyszczone i osuszone powierzchnie za pomocą pistoletu do kartuszy.
Po czwarte – na mikropęknięcia
Aby mieć pewność, że pokrycie z dachu jest szczelne, warto wymalować je renowatorem, który nie tylko wypełni mikropęknięcia, ale dodatkowo przedłuży żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą. Przy okazji przywróci papie estetycznie wyglądający, jednolity, czarny kolor.
Jak widać, prace naprawcze na pokryciu dachowym z papy wcale nie muszą być trudne. Z odrobiną wiedzy i dobrymi produktami, można wykonać je samodzielnie, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Czytaj również: Jak zadbać o szczelność i skuteczną wentylację dachu?
Co na rynku? Produkty do naprawy i renowacji dachów od Ultrament
Lepik do papy – klej bitumiczny, służący do klejenia pap na beton, drewno i stare powłoki bitumiczne. Produkt można używać na powierzchniach o kącie nachylenia do 5%. Alternatywą jest Lepik do papy Plus, dwukomponentowy, szybkowiążący lepik bitumiczny, który stosuje się na duże powierzchnie i w przypadku większych nachyleń połaci dachów.
Kit dekarski – czarna, odporna na działanie warunków atmosferycznych masa naprawcza do stosowania na podłożach bitumicznych, zawierających bitumy, jastrychach, tynkach, murach i metalach. Alternatywą jest Masa naprawcza Profi – szybkoschnąca, wzmocniona włókniną, nieprzepuszczająca wody masa bitumiczna, którą można stosować nawet na wilgotne i mokre powierzchnie, w temperaturze od 0 st. C i w czasie deszczu.
Renowator do dachów – czarna, cienkowarstwowa powłoka bitumiczna do uszczelniania i renowacji powierzchni papowych, betonu i płyt włóknisto-cementowych. Przedłuża żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą.
Czytaj również: Jak naprawić przeciekający dach z papy?
Wszystkie produkty Ultrament dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...