Niewidoczne instalacje

Niewidoczne instalacje

Systemy rur, zawory bezpieczeństwa, filtry, czujniki, odpowietrzniki, regulatory... Elementy domowych instalacji wodnych są zwykle niewidoczne dla oczu.

 

Mają jednak bardzo ważne zadanie: zapewniają bezpieczeństwo i kontrolowany przepływ wody. Na co zwracać uwagę na etapie planowania ich montażu? 

 

Niezbędne elementy

 Myjemy ręce nad umywalką, kąpiemy się w wannie lub pod prysznicem, regulujemy temperaturę ogrzewania, spłukujemy wodę w toalecie – to częste czynności domowników, które wiążą się z eksploatacją instalacji wodnych. Mało kto zastanawia się nad procesami, jakie zachodzą w tym czasie wewnątrz używanych urządzeń. Oceniamy natomiast wygląd grzejników, funkcjonalność baterii czy umiejscowienie pieca CO. Nie należy jednak zapominać o tym, że na system rozprowadzenia wody składa się wiele ważniejszych czynników. Od czego więc zacząć ich weryfikację? Najlepiej od dobrego planu i fachowego projektu. Na ogół są tam zawarte: spis i lokalizacja niezbędnych części instalacji (zaworów, regulatorów, filtrów itp.), informacja o rurach (rodzaj, materiał, średnica, położenie, trasa przebiegu) oraz zalecenia montażowe. Najczęściej za stworzenie projektu odpowiadają projektanci i architekci, a za wykonanie pełnej instalacji, fachowi instalatorzy. I to od nich zależy funkcjonalność naszych „wodnych” sprzętów. Jednak również my możemy i powinniśmy mieć wpływ na ostateczną listę niezbędników. Tylko czy wiemy, jakie mechanizmy zapewnią nam lepszy komfort użytkowania i wydłużą żywotność np. kotła?

 

 

Słów kilka o kotłach i grzejnikach

Sercem systemu wodnego w domach jednorodzinnych jest instalacja grzewcza, która zapewnia ciepło w pomieszczeniach i podgrzewa wodę użytkową. W większości przypadków spotyka się dwa jej typy: kotły na paliwo stałe w instalacji typu otwartego oraz instalacje typu zamkniętego, zasilane gazem lub olejem opałowym (w tym ogrzewanie podłogowe). Obie opcje mają swoje plusy i minusy, a wybór to kwestia indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników oraz kosztów inwestycji. Do względów wizualnych czy ekonomicznych dochodzą jeszcze kwestie o charakterze formalno-prawnym.

 

Czytaj również: Minimalizacja kosztów ponoszonych za wodę

 

Obowiązkowe elementy instalacji oraz wymagania dotyczące zabezpieczenia źródła ciepła warunkują właściwe Rozporządzenia oraz odpowiednie Normy branżowe, publikowane przez Polski Komitet Normalizacyjny – mówi Błażej Wojciechowski z firmy AFRISO, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych – Ale normy to nie wszystko. Producenci kotłów dołączają do instrukcji urządzeń istotne zalecenia, których zastosowanie przedłuża gwarancję, a przede wszystkim zapewnia wieloletnią sprawność produktów. Niestety te praktyczne wskazówki często bywają lekceważone, bo ich realizacja wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Pamiętajmy jednak, że drobna inwestycja np. zawór mieszający na starcie, pozwoli na ekonomiczną pracę kotła, a tym samym na więcej złotówek w portfelu w przyszłości.

 

Fachowy montaż = bezpieczna instalacja

 Co jest, a raczej co powinno się znaleźć na instalacji pomiędzy kotłem i grzejnikiem, najtrafniej określi instalator. I to jemu powinniśmy powierzyć prace wykonawcze. Mamy wtedy pewność, że montaż wykonano z należytą starannością i instalacja będzie bezpiecznie funkcjonować przez kolejne lata. Certyfikowani fachowcy mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu instalacji, przechodzą też cyklicznie rozmaite szkolenia. Dzięki temu są na bieżąco ze zmieniającą się ofertą rynkową. - Również użytkownicy powinni, choć w minimalnym stopniu wiedzieć, co zawiera wybrana przez nich instalacja. Czasem warto po prostu podpytać wykonawcę, jakie elementy zostały użyte do jej wykonania i do czego one służą – dodaje Błażej Wojciechowski z AFRISO.

 

Czytaj również: Nowoczesne instalacje łazienkowe

 

Zawór odcinający, 4-drogowy obrotowy zawór mieszający, siłownik elektryczny... nie wszystkie specjalistyczne nazwy muszą być nam znane. Poświęćmy chwilę na sprawdzenie informacji na portalach branżowych, forach czy bezpośrednio u źródła. Z fachową poradą przychodzą producenci kotłów czy armatury, umieszczając np. na swoich stronach internetowych zakładkę FAQ (ang. Frequently Asked Questions) czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. W każdej chwili możemy też najzwyczajniej w świecie zadzwonić do działu pomocy technicznej. Bo... warto wiedzieć.

 

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 426

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >