Niewidzialna kontrola
Automatyczna brama wjazdowa to coraz częstszy widok na polskich podjazdach. Trudno się temu dziwić – wygoda, bezpieczeństwo, a także dostępność i konkurencyjność rozwiązań automatycznych to walory trudne do przecenienia. Choć korzyści można mnożyć, to każda brama jest inna i wymaga przez to innego podejścia. W dostosowaniu wjazdu do własnych, indywidualnych preferencji pomagają liczne akcesoria, które współpracują z domową automatyką. Na jakie rozwiązania szczególnie warto zwrócić uwagę?
Czytaj dalej
Diabeł tkwi w szczegółach. Akcesoria dla automatyki wjazdowej, które zwiększą kontrolę nad bramą
Choć automatyczną bramą wjazdową można sterować na wiele sposobów – m.in. przyciskiem, kluczykiem elektromagnetycznym lub zamkiem kodowym – to dość oczywistym i najczęstszym wyborem pozostaje droga radiowa. Jako że dzisiejsze urządzenia standardowo korzystają z tzw. kodowania zmiennego, nie musimy obawiać się ewentualnego skopiowania sygnału przez osobę niepowołaną – praktyki spotykanej w przypadku starszych generacji pilotów. Obecnie przy doborze odpowiedniego dla siebie urządzenia sterującego, pod uwagę brać możemy przede wszystkim częstotliwość, na jakiej operuje, a także ilość obsługiwanych kanałów. Jeśli chodzi o częstotliwość, w grę wchodzą dziś głównie piloty operujące w standardzie 433 MHz lub nowocześniejszym 868 MHz. Piloty pracujące na częstotliwości 868 MHz cechuje większa odporność na ewentualne zakłócenia elektromagnetyczne, wynikające m.in. z pracy innych urządzeń, chociażby tych zainstalowanych u sąsiada. – Inteligentne modele XT2 czy XT4, które oferujemy właścicielom bram automatycznych, najpierw zbierają informacje na temat otoczenia, po czym wzmacniają i wysyłają sygnał w optymalnym kierunku, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowej anteny zwiększającej zasięg. Piloty te obsługują 2 lub 4 kanały, dlatego sterować nimi można nie tylko bramą wjazdową, ale też bramą garażową, systemem alarmowym lub oświetleniem ogrodowym. To spore ułatwienie – tłumaczy Sławomir Baran, ekspert firmy FAAC, pioniera automatyki wjazdowej.
Czytaj również: Inteligentny system sterowania roletami
Rozwiązania bezawaryjne
Myli się ten, kto uważa, że w momencie awarii zasilania napęd automatyczny przestaje chronić bramę przed niepożądanym otwarciem. Wręcz przeciwnie – siłowniki wyposaża się najczęściej w specjalny zamek, który pozwala na awaryjne odblokowanie napędu. Ale to nie koniec możliwości. W przypadku wielu obecnych na rynku modeli zasilanych napięciem 24 V istnieje możliwość instalacji dodatkowych akumulatorów lub baterii zasilania awaryjnego, które można zastosować w przypadku uszkodzenia lub przerwy w dostawie prądu. Zainstalowane w obudowie napędu raz, stanowią alternatywne i – przede wszystkim – niezawodne źródło energii w razie nieprzyjemnej niespodzianki.
Czytaj również: Szybkie otwieranie
Logika znaczy funkcjonalność
Sposób, w jaki brama będzie reagować na pracę pilota, zależy od centrali sterującej mieszczącej się w obudowie napędu. Najczęściej możemy spotkać się z trzema podstawowymi trybami. W pierwszym brama pracuje tylko wtedy, gdy mamy wciśnięty przycisk pilota. W drugim wariancie pierwsze wciśnięcie przycisku otwiera bramę, drugie ją zatrzymuje, a trzecie zamyka. Alternatywnie brama może zamknąć się po określonym, ustalonym wcześniej czasie. Nowoczesne centrale sterujące pozwalają na cały szereg programowalnych logik pracy, dzięki czemu pozwalają w większym stopniu dostosować instalację do warunków zabudowy oraz indywidualnych preferencji domowników. –Programowanie pozwala na ręczne lub automatyczne określenie położeń krańcowych czy regulację czułości systemów przeciwzgnieceniowych. I tak, napęd do bramy przesuwnej C720 możemy np. łatwo skonfigurować dzięki intuicyjnej regulacji poszczególnych parametrów, a także poprzez 10 gotowych logik pracy. Korzystając z wbudowanego wyświetlacza LCD, możemy zaprogramować np. funkcję furtki, czyli jedynie częściowe otwarcie bramy dla pieszych – dodaje Sławomir Baran.
Opiekuńcze skrzydła bramy
Dobra brama automatyczna dba o bezpieczeństwo nie tylko strzeżonego przez nią wjazdu, ale też użytkowników oraz pojazdów. Najczęstszym problemem w tym przypadku jest oczywiście przycięcie przez zamykające się skrzydło osób lub przedmiotów znajdujących się w danej chwili w świetle bramy. Zapobiec temu może cały szereg urządzeń. W przypadku bram skrzydłowych szczególnie przydają się urządzenia proste, lecz stosunkowo niezawodne – fotokomórki. Choć zwykle wystarczy pojedynczy zestaw złożony z nadajnika i odbiornika, to producenci automatyki często zalecają montaż dodatkowej pary w okolicach czoła skrzydeł bramy znajdującej się w pozycji otwartej. Rozwiązaniem alternatywnym dla bram przesuwnych są listwy optyczne. – Urządzenia te służą jako zabezpieczenie głównej krawędzi ruchomego skrzydła. W przypadku nawet najdelikatniejszego kontaktu czułego profilu gumowego z przejeżdżającym samochodem lub przechodniem wysyłają one do centrali sygnał zatrzymania i odwrócenia ruchu bramy. Nowoczesnym modelom, takim jak np. MSE 110W, zajmuje to niecałe 30 milisekund, co w połączeniu z elastycznym materiałem pozwala na w pełni bezpieczny przejazd – tłumaczy ekspert FAAC.
Nowoczesne rozwiązania z dziedziny automatyki wjazdowej nie ograniczają się już dziś do prostych komend otwórz/zamknij. Zastosowane technologie oraz odpowiednie akcesoria to klucz nie tylko do samej bramy, ale szerzej: do funkcjonalnego, inteligentnego i dopasowanego do indywidualnych preferencji podjazdu domowego. Mnogość rozwiązań sprawia, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Wózki widłowe idealnym pomocnikiem w magazynie Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Słyszałam wiele dobrego o urządzeniach Ecobalers https://ecobalers.com/, ale wolę się tutaj upewnić. Czy są wśród Was eksperci, którzy mogliby podzielić się swo...
- Wybór drewnianych schodów do wnętrza - dobór odpo... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 383 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o transport - na przykład na lawecie - to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także pomoc drogowa, auto holowanie w Poznaniu: https://www.pomocdrogow...