Niezależność energetyczna budynku

Niezależność energetyczna budynku

Koszty energii i ciepła oraz obawa o niezawodność dostaw to dwa czynniki, które nierzadko spędzają sen z powiek właścicielom firm i zarządcom obiektów użyteczności publicznej. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań przyniosło niedawno ideę niezależności energetycznej pojedynczych budynków.

 

Pozwala ona na znaczne oszczędności oraz zapewnienie dostaw energii i ciepła w sposób dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika obiektu. 

 

Uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii, koniec obaw o sprawność sieci przesyłowej, pełna kontrola i optymalizacja kosztów to marzenie administratorów wielu firm, zakładów produkcyjnych czy obiektów publicznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu takich źródeł energii jak kogeneracja i ogniwa fotowoltaiczne.

 

Czytaj również: Doskonała termoizolacja płyty balkonowej

 

Takie rozwiązanie wprowadza spółka CALESCO SA ze Szczecina – obiekty niezależne energetycznie są nowym produktem w ofercie firmy.

 

Spółka rozpoczęła od siebie: zaprojektowała własny biurowiec, w którym przewidziano zainstalowanie agregatu kogeneracyjnego i paneli  fotowoltaicznych. Obiekt ten będzie w pełni niezależny od dostaw ciepła i energii elektrycznej z sieci, a dodatkowo będzie produkował więcej energii elektrycznej niż jej zużywał.

 

Czytaj również: Ekologiczne i energooszczędne projektowanie domów

 

Z rozpoczęciem budowy CALESCO czeka na wejście w życie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, ale już dziś posiada pełną dokumentację i pozwolenie na budowę.

 

Inżynierowie spółki obliczyli, że agregat kogeneracyjny na paliwo gazowe przynosi około 30% oszczędności energii pierwotnej w porównaniu do konwencjonalnych urządzeń grzewczych. Tajemnica wysokich oszczędności w przypadku kogeneracji tkwi w jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej. Co więcej, zastosowanie kogeneracji jest przyjazne środowisku – proces ten ogranicza emisję CO 2, pyłów i innych szkodliwych substancji  nawet do 50% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

 

 

CALESCO podaje, że zwrot kosztów inwestycji w kogenerację przy prawidłowo dobranym agregacie wynosi  5  lat, a  przy wysokich odbiorach ciepła ten okres skraca się do czterech lat.

 

Czytaj również: Ekologiczne rozwiązania w mieście

 

W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi można uzyskać pełną niezależność energetyczną. Rozwiązania te ze względu na swoją autonomię są szczególnie interesujące dla szpitali, które muszą posiadać dodatkowe - niezależne od sieci - źródła zasilania w energię elektryczną na wypadek awarii. Ponadto, ze względów ekonomicznych i konkurencyjnych rozwiązanie oparte o model obiektu niezależnego energetycznie stworzony  przez spółkę Calesco powinien być stosowany w takich obiektach jak hotele, pływalnie czy zakłady przetwórcze.

 

Jak mówi Krzysztof Dokowski, prezes zarządu CALESCO SA: „Niezależność energetyczna będzie się upowszechniać wśród przedsiębiorców, ponieważ rozumiemy już, że oszczędności na poziomie inwestycji skutkują później wysokimi kosztami eksploatacji”.

 

Czytaj również: Nowe przepisy dotyczące dopłat do solarów

 

Sami zdecydowaliśmy się na wdrożenie tych rozwiązań pod wpływem rosnących rachunków za energię i ciepło. Chcemy pokazać na przykładzie własnego budynku, że niezależność energetyczna jest przyszłościowa. Prąd pozyskamy z zainstalowanych na całej powierzchni dachu paneli z ogniwami fotowoltaicznymi – tylko one dadzą 40 tys. kWh energii rocznie. Mały agregat kogeneracyjny na gaz wytworzy pozostałą potrzebną energię oraz ciepło” – dodaje Krzysztof Dokowski.

 

Unia Europejska w 8 Dyrektywie z 2004 roku nakazuje projektantom rozważyć zasadność zastosowania alternatywnych źródeł ciepła dla obiektów o powierzchni powyżej 1000 m2. CALESCO chce docierać do architektów z informacjami o słuszności stosowania agregatów kogeneracyjnych na przykład w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Spółka szacuje, że opóźnienie Polski w stosunku do Europy Zachodniej w zakresie alternatywnych źródeł ciepła wynosi 10-15 lat.

Źródło: Hype PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 312

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >