Niezawodni pomocnicy – opryskiwacze

Niezawodni pomocnicy – opryskiwacze

Wakacje kojarzą się z okresem błogiego lenistwa, jednak dla sadowników jest to bardzo pracowity czas. Wiąże się bowiem ze zbiorami, a także przygotowaniami do nich. Drzewa owocowe narażone są na liczne zagrożenia, takie jak susza, ptaki, owady, choroby i pasożyty. Choć staranna pielęgnacja jest istotna przez cały rok, jednak to właśnie latem jest najważniejsza. Co należy zrobić, żeby zbiory były udane?

 

Sadowe zagrożenia

Wszyscy zajmujący się roślinami (zarówno kwiatami, jak i warzywami, czy owocami) wiedzą, że kluczowa jest obserwacja pogody. Od niej zależy, czy zbiory będą udane, czy też nie. Mimo, że nie mamy wpływu na klimat, możemy podjąć działania minimalizujące jego negatywne skutki. Podczas suszy rozwiązanie jest bardzo proste – podlewanie. Jednak należy zwrócić uwagę na to, aby robić to umiejętnie, w zależności od gatunku drzewa czy krzewu. W czasie suszy należy nawadniać drzewa świeżo posadzone i młode - starsze tego nie potrzebują. Rośliny lepiej podlewać rzadziej, ale dużą ilością wody. Żeby zapobiec szybkiemu przesychaniu gleby, jej powierzchnię warto przykryć ściółką. Wiadomo, że rośliny potrzebują wody, jednak deszczowe lata także mogą im zaszkodzić. Wilgotny klimat może sprzyjać moniliozie, czyli brunatnej zgniliźnie. W wyniku tej choroby kwiaty gwałtownie brązowieją i zamierają. Niezależnie od pogody, w sadzie mogą pojawić się także inne zagrożenia, takie jak choroby, czy pasożyty (np. mszyce, przędziorki, kwieciak pestkowiec, rak bakteryjny).

 

 Czytaj również: Letni sezon w ogrodzie

 

Przepis na udane zbiory

Każdy sadownik przed zbiorami powinien pamiętać o kilku istotnych zabiegach. Po pierwsze, ważne jest usunięcie części gałęzi i pędów, wówczas do wnętrza korony dociera więcej światła. Ma to wpływ na wielkość i jakość owoców – te, które dojrzewają na słońcu są smaczniejsze i lepiej wybarwione. Po drugie, trzeba pamiętać o ściółkowaniu gleby pod drzewami i krzewami owocowymi. Możemy do tego wykorzystać np. skoszoną trawę. Po trzecie, nie można zapomnieć o przyrządzeniu podparcia dla zbyt obciążonych owocami gałęzi.  Po czwarte, jeśli na drzewach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić. Po piąte, nie możemy zapomnieć o środkach chroniących drzewa przed chorobami i pasożytami. Opryskiwanie należy zakończyć co najmniej 10 dni przed zbiorami!

 

 Czytaj również: Inteligentne koszenie

 

Niezawodni pomocnicy – opryskiwacze

Dobry sprzęt znacznie ułatwi nam wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.

 

 

Opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l  jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m. 

  


Orion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny  opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m.

Źródło: bestimage / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 691

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >