Niwelatory laserowe. Krok w stronę precyzji

Niwelatory laserowe. Krok w stronę precyzji

Wszędzie tam, gdzie na placu budowy czy podczas prowadzenia prac ziemnych trzeba wyznaczyć poziom, niezbędne są niwelatory. Na rynku dostępne są trzy rodzaje takich urządzeń: niwelatory optyczne, laserowe oraz cyfrowe (kodowe). Każdy z nich pracuje w inny sposób, charakteryzuje się innymi funkcjami oraz ceną. Jakie urządzenie wybrać? Które najlepiej sprawdzi się przy planowanych pracach?

 

Podstawową grupą są niwelatory optyczne  – to najtańsze rozwiązania, jednak sprawdzają się raczej przy wykonywaniu prostych prac, niewymagających dużego zasięgu układu optycznego. Pewne utrudnienia wiążą się również z ich obsługą – wymagana jest tu współpraca dwóch osób. Bardziej zaawansowanym, wszechstronnym i nowoczesnym urządzeniem jest niwelator laserowy.

 

Jak działa niwelator laserowy?

Urządzenia te mają całkowicie inną konstrukcję niż niwelatory optyczne. Za ich pomocą można wyznaczyć nie tylko poziom, ale również płaszczyzny pochylone w jednym lub dwóch kierunkach. Dużym ułatwieniem jest jednoosobowa obsługa - to znacznie ułatwia pracę. Pomiar niwelatorem laserowym wspomaga odbiornik, który pozwala precyzyjnie wykryć wiązkę lasera. To droższe rozwiązanie od niwelatora optycznego, jednak okazuje się niezastąpione przy prowadzeniu niektórych rodzajów prac. Urządzenia te są szczególnie przydatne w przypadku przeprowadzania wszelkich prac ziemnych, wyrównywania terenu czy regulacji wysokości szalunków. Niektóre niwelatory wyposażone są w opcję wyznaczania płaszczyzny pionowej lub linii pionowej oraz umożliwiają pracę z laserem czerwonym lub zielonym.

 

Niwelatory laserowe. Krok w stronę precyzji

 

Czytaj również: Niwelator optyczny – budowa i sposób działania

 

Jedną z nowości na rynku profesjonalnych niwelatorów laserowych jest Leica Rugby CLA. Szczególnie ważną i praktyczną funkcją tego niwelatora jest możliwość rozbudowy i dopasowania funkcji do potrzeb użytkownika. Przy zakupie wystarczy zadeklarować, jakie cechy nas interesują; do oprogramowania kupowanego instrumentu zostaną wgrane tylko wybrane funkcje. W ten sposób klient płaci tylko za te opcje, które będzie rzeczywiście wykorzystywać.

 

Najdroższe są niwelatory cyfrowe. Ich zasada działania jest taka sama, jak w przypadku niwelatorów optycznych, jednak odczyt wykonywany jest automatycznie ze specjalnej łaty z naniesionym kodem kreskowym. W związku z tym praca z niwelatorem kodowym wymaga udziału dwóch osób. Dodatkowo urządzenie to automatycznie poprawia błędy, gdy przekroczony zostanie zakres kompensatora. Część niwelatorów cyfrowych ma wbudowaną pamięć – pozwala to uniknąć konieczności zapisywania wyników na kartkach. Instrumenty te cieszą się dużą popularnością u geodetów oraz inspektorów budowlanych i są przeznaczone zarówno do realizowania podstawowych prac budowlanych czy automatycznego obliczania wysokości, jak i do zaawansowanych prac niwelacyjnych. Warto zapoznać się z ofertą niwelatorów cyfrowych Leica Sprinter, które dzięki bardzo dokładnej optyce zapewniają precyzyjną pracę, a pomiar wykonywany jest w prosty sposób (wystarczy nacisnąć jeden przycisk).

 

Czytaj również: Czy w ubraniu roboczym można czuć się jak w drugiej skórze?

 

Niwelatory znacząco ułatwiają profesjonalistom pracę ograniczając ryzyko błędów pomiarowych. Oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana, dlatego przed zakupem warto skonsultować się z doświadczonymi doradcami. Pozwoli to z jednej strony na wybór najbardziej właściwego sprzętu, z drugiej – umożliwi optymalizację kosztów. Warto zdecydować się na zakup urządzenia sprawdzonej marki, zapewniającej precyzję, niezawodność, dobre warunki gwarancyjne oraz dostęp do szkoleń. Zapraszamy do warszawskiego salonu Profi Partner przy ul. Posag 7 Panien 6. Nasi eksperci zaprezentują i omówią specyfikację i praktyczne zastosowanie wybranych urządzeń.

 

Niwelatory laserowe. Krok w stronę precyzji

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >