Nowa fabryka w Czarnej Wodzie

Nowa fabryka w Czarnej Wodzie

W środę 16 lipca, uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nową fabrykę w Czarnej Wodzie. W maju teren inwestycji objęty został Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W zakładzie, który jako pierwszy w Polsce produkować będzie drewno fornirowe LVL, bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 100 osób. Czytaj dalej

 

- Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że Mirosław Klose, grający wówczas w III lidze, zostanie królem strzelców, nikt by w to nie uwierzył. Ale są ludzie, którzy wierzą w marzenia i nie boją się ryzyka - tak o właścicielu firmy STEICO Udo Schramku mówił prezes zarządu polskiej spółki STEICO Steffen Zimny.

 

Udo Schramek, właściciel firmy STEICO SE, notowanej na frankfurckiej giełdzie, przez ostatnie 15 lat bardzo dużo ryzykował decydując się na inwestycje w Polsce, najpierw kupując zakład w Czarnkowie, potem dzierżawiąc od syndyka zakład w Czarnej Wodzie . Obecnie w dwóch fabrykach w Polsce zatrudnia ponad 800 osób. Firma jest największym producentem płyt porowatych w Europie, a także drugim największym producentem belek dwuteowych, do których produkcji wykorzystuje właśnie LVL. 20% domów w Anglii i Skandynawii jest budowanych z belek z polskiej fabryki STEICO.

 

- Marzenia i determinacja sprawiły, że doprowadził STEICO do takiego poziomu, że dziś możemy inwestować w tym miejscu 250 mln zł, i utworzyć kolejne 125 miejsc pracy - mówił Steffen Zimny podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę w Czarnej Wodzie. - Dzisiejszy dzień to nie jest finał mistrzostw świata, ale wyszliśmy zwycięsko z etapu kwalifikacji i teraz trzeba nam wsparcia nowych członków naszej drużyny, czyli partnerów, którzy będą tu budować 20 000 m2 hali produkcyjnej, wyposażać ją w nowoczesne maszyny i instalacje.

 

 

Czytaj również: Rozszerzona działalność w Strykowie

 

 

Pierwsza płyta z fornirów klejonych warstwowo LVL ma opuścić linię do konca przyszłego roku

 - Drewno fornirowe LVL jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych budowlanych produktów drzewnych na świecie. Stawiając nowa fabrykę, mamy już wypracowane rynki zbytu dla tych produktów - mówi Piotr Łysiak, kierownik nowej linii LVL. - Do tej pory kupowaliśmy LVL z Finlandii i Rosji, już za rok będziemy produkować go w Polsce.

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, na której obecnych było 300 gości, w tym władze wojewódzkie, samorządowe, przedstawiciele lasów państwowych, stowarzyszeń branżowych, klubów biznesu i uczelni wyższych, padło wiele wyrazów uznania i deklaracji wsparcia dla nowej inwestycji.

- Czarna Woda nie miała szczęścia do dużych poważnych inwestycji, i w końcu znalazł się dobry prywatny inwestor i inwestycja oparta zdrowym rachunku ekonomicznym. Chciałbym podkreślić, że szczególną determinacją w przyciągnięciu tej inwestycji do Czarnej Wody wykazał się burmistrz Arkadiusz Gliniecki - mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

 

 

 

Czytaj również: Nowa inwestycja na warszawskich Bielanach


 

- Świetny zespół współpracowników, jakich dobrał sobie dyrektor generalny Udo Schramek i ich zaangazowanie w realizację tej inwestycji, to najlepszy prognosta tego, że ta inwestycja powstanie w szybkim tempie, powstaną nowe miejsca pracy i wzrośnie jakość życia w naszym mieście - dodał Arkadiusz Gliniecki, burmistrz miasta Czarna Woda.

Dla firmy i utrzymania stworzonych miejsc pracy, niezwykle ważny jest stały dostęp do wysokiej jakości surowca jest o z pomorskich lasów. Jak zapewnił Jan Szramka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, ich zasobność z i pozyskanie z roku na rok wzrasta i dla tak ważnej inwestycji na pewno go nie zabraknie. O tym jak ważnym aspektem dla firmy STEICO jest zrównoważony rozwój, ekologia i efektywne wykorzystanie zasobów leśnych świadczył symboliczny gest posadzenia drzewa - sadzonki sosny czarnej, przez właściciela firmy Udo Schramka.

- Nasiona można zasiać wszędzie, ale nie na każdej glebie wyrośnie z nich drzewo - mówiła Katarzyna Schramek. - Taką inwestycję jak nasza, w budowę fabryki LVL, również można by zlokalizować wszędzie, np w krajach gdzie jest tańszy surowiec, niższe koszty pracy, gdzie nie trzeba przestrzegać zasad zrównoważonego leśnictwa i praw człowieka. Ale Steico to fabryka o europejskich korzeniach, o europejskich standardach i europejskiej kulturze zarządzania. Dlatego jestem przekonana, że wybierając Polskę i Czarną Wodą, wybraliśmy odpowiednią glebę pod naszą inwestycję.

 



autor zdjęć: Agata Iwańska



LICZBY


przerób drewna okrągłego: 180 000 m3

 

wydajność produkcji LVL: 80 000 m3

 

zatrudnieni bezpośrednie - około 100 osób

 

zatrudnienie pośrednie (outsourcing) - około 25 osób

 

powierzchnia hal produkcyjnych - 20 000 m2

 







Źródło: forestor / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >