Nowa pompa ciepła - sprawdź co powinieneś wiedzieć przed zakupem
Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązania grzewcze, które wobec postępującego ocieplenia klimatu, stają się niezbędnym elementem w nowobudowanych, jak i modernizowanych domach. Urządzenia te mogą także pod pewnymi względami zastępować tradycyjne i nieefektywne kotły na paliwa stałe, pozytywnie wpływając przy tym na środowisko naturalne. Jednak, żeby mieć pewność dobrej inwestycji podczas wyboru konkretnego rozwiązania, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.
Czytaj dalej
Z gruntu, wody czy z powietrza – wybierz odpowiednie miejsce
Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje pomp ciepła – pompy gruntowe, powietrzne oraz wodne. Te ostatnie są najrzadziej spotykanymi w polskich warunkach z racji wysokich kosztów eksploatacji oraz trudności w montażu (konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca, stworzenia studni i sprawdzenie obecnych warunków wodno-gruntowych w okolicy). Do najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych rozwiązań należy powietrzna pompa ciepła. Jest stosunkowo łatwa w instalacji, co przekłada się na znacznie mniejsze koszty inwestycyjne.
Czytaj również: Wielkość domu, potrzeby domowników - co jeszcze należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła
Powietrzna pompa ciepła przy zachowaniu odpowiednich, zewnętrznych temperatur jest również ekonomiczna (przy temperaturze nie niższej niż -15°C nie potrzebuje wsparcia zasilaniem elektrycznym) i w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia wysokiego poziomu efektywności energetycznej budynku. Kolejnym rodzajem jest gruntowa pompa ciepła, która energię czerpie z niewyczerpalnych zasobów ciepła znajdujących się w ziemi. Jest ona najbardziej stabilnym rozwiązaniem, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych.
Pompa ciepła dostarczy ciepło, chłód i wodę
Odpowiednio dobrana do potrzeb realizacji i zamontowana pompa ciepła nie tylko zwróci się już po kilku latach użytkowania, ale także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów inwestycyjnych. – Pompa ciepła to uniwersalne urządzenie, które nie tylko dostarcza ciepło, ale również chłód w upalne dni. Ponadto pompa ciepła może także podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Jest również w pełni samodzielnym rozwiązaniem, a w połączeniu z wentylacją mechaniczną pozwala uniknąć budowy kominów, co przekłada się na znaczne oszczędności – wyjaśnia Dawid Kozyra, prezes z firmy CentroClima, zajmującej się montażem i serwisowaniem instalacji HVAC. Pompa ciepła sprawdzi się przede wszystkim w nowych, energooszczędnych domach, gdzie będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. W ocieplonych, modernizowanych budynkach może także zasilać grzejniki, jednak takie rozwiązanie uważane jest za mniej efektywne energetycznie.
Skorzystaj z dofinansowania
Celem programu „Czyste Powietrze”, który od dwóch lat wspiera inwestorów przy modernizacji przestarzałych źródeł ciepła, jest zmniejszenie niskiej emisji, czyli uwalniania do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają właśnie m.in. na skutek nieefektywnego ogrzewania domów jednorodzinnych. – W 2020 roku zmieniły się zasady pozyskiwania dofinansowania z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Najważniejsza dotyczy osób, które budują domy – niestety w 2020 roku nie skorzystają oni już z dodatkowych dotacji. Obecnie program obejmuje jedynie obiekty istniejące, w których właściciele zdecydują się na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację. Mogą oni liczyć na dodatkowe środki rzędu nawet 53 tys. zł. W zakresie programu znajduje się m.in. dotacja na wykonanie instalacji mechanicznej, instalacja odnawialnych źródeł energii czy montaż lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – tłumaczy Dawid Kozyra. Projekt „Czyste Powietrze” potrwa do 2029 roku, a nabór wniosków prowadzony jest przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Czytaj również: Termomodernizacja budynku z pompą ciepła – dlaczego warto?
Pomimo wysokich kosztów zakupu i instalacji pompy ciepła należą do najbardziej przyjaznych środowisku, a sama inwestycja zwraca się średnio w przeciągu 10 lat. Żywotność urządzenia szacuje się na około 20-25 lat.
Źródło: Wills / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...