Nowe Centrum Łodzi i Brama Miasta

Nowe Centrum Łodzi i Brama Miasta

Już dawno Łódź nie przeżywała takiego zainteresowania biznesu. Dziś jest faworytem w walce o organizację Expo 2022 i prowadzi największy projekt urbanistyczny w Europie Środkowej. Skanska, kończąc właśnie budowę premierowego w Nowym Centrum Łodzi budynku biurowego Nowa Fabryczna, zaprezentowała swój najnowszy projekt – Bramę Miasta. Czytaj dalej

 

 „Byliśmy jednym z pierwszych dużych graczy deweloperskich, którzy uwierzyli w potencjał tego miasta. Dziś Łódź jest znaczącą lokalizacją biznesową w regionie CEE. O sile tego miejsca stanowi nie tylko centralne położenie i świetne połączenia komunikacyjne z resztą Europy, ale przede wszystkim ludzie. Brama Miasta będzie miejscem atrakcyjnym zarówno dla biznesu, jak i przestrzenią żyjącą po godzinach, dostępną dla wszystkich mieszkańców”, mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

 

Skanska prezentuje Bramę Miasta

Łódź przeżywa swoje momentum. To tu powstaje Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) -wielofunkcyjny projekt rewitalizacji śródmieścia o powierzchni aż 100 ha, gdzie obok Dworca Łódź Fabryczna, znajdą się obiekty biurowe, usługowe i mieszkalne. Między innymi dzięki temu przedsięwzięciu Łódź jest jednym z faworytów w walce o Expo 2022, najważniejszą imprezę targową na świecie. O rosnącej wartości Łodzi dla inwestorów świadczy m.in. rekordowo wysoki poziom najmu powierzchni biurowej i niski wskaźnik pustostanów. Aż połowa z ok. 125 tys. mkw. znajdującej się w budowie nowoczesnej powierzchni biurowej jest już zabezpieczona umowami przednajmu. To tu swoje centra usług rozwijają m.in. Fujitsu, Xerox, Accenture, Cybercom, Whirlpool czy Infosys, a w samym sektorze pracuje już ponad 15,6 tys. osób.


najnowszy projekt – Brama Miasta.

 

- Drugiej tak spektakularnej przestrzeni miejskiej jak rozwijające się Nowe Centrum Łodzi w Polsce aktualnie nie ma. Jest o nim głośno na arenie międzynarodowej, czego dowodem jest biznes, który ze zdwojoną siłą od kilku lat tutaj otwiera swoje centra. Łódź bywa nazywana „ostatnim nieodkrytym miastem”. Teraz odkrywamy je przed turystami, inwestorami i mieszkańcami na nowo. Potrzebujemy najwyższej klasy przestrzeni biurowych, ale też miejsc, które tak jak zrewitalizowana ulica Piotrkowska, przyciągną łodzian także poza godzinami pracy. Miasto to nie mury, to przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkają. Brama Miasta będzie przykładem takiej właśnie przestrzeni – nowoczesnej i tętniącej życiem – mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

 

Skanska buduje nowe centrum

 

Obok pierwszego w NCŁ budynku biurowego Nowej Fabrycznej, który został już niemal w całości wynajęty, Skanska wybuduje swój najnowszy projekt - Bramę Miasta. To inwestycja vis a vis największego podziemnego dworca w kraju – Łodzi Fabrycznej, która docelowo ma być największym dworcem przesiadkowym w tej części Europy. To zaledwie 70 minut drogi pociągiem od Warszawy, ok. 20 min od łódzkiego lotniska i węzła komunikacyjnego A1 i A2.


Skanska wybuduje swój najnowszy projekt - Bramę Miasta

W dwóch budynkach biurowych o łącznej powierzchni najmu 40 tysięcy mkw., będzie pracować nawet 4 tysiące specjalistów. W najwyższych miejscach budynki sięgną 15 kondygnacji naziemnych. Otwarty plac, miejskie kawiarnie, ogólnodostępne WiFi, zieleń i mała architektura sprawią, że będzie to idealne miejsce do pracy na świeżym powietrzu, mniej formalnych spotkań biznesowych, ale i wydarzeń kulturalnych i inicjatyw takich jak chociażby kino letnie.

 

 

- Jesteśmy z Łodzią silnie związani. Od ponad 5 lat budujemy tu nowoczesną przestrzeń dla biznesu. Łącznie w wybudowanych przez nas budynkach biurowych w mieście będzie pracować nawet 10 tys. specjalistów – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. – Brama Miasta to znacznie więcej niż inwestycja biurowa – to punkt na mapie Łodzi, który dzięki otwartemu patio, kawiarniom i sezonowym aktywnościom jest atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu – dodaje Arkadiusz Rudzki.

 

Pracownicy Bramy Miasta będą mogli skorzystać również z 230 miejsc parkingowych i ok. 200 miejsc rowerowych w samym kompleksie. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też miejski parking na 960 miejsc.


Brama Miasta w Łodzi wizualizacja

Design i klasyka architektury

 

Za projekt odpowiada renomowana pracownia medusa group. Elewacja budynku pokryta charakterystycznym rdzawym kortenem i ceglane patio nawiązują estetyką do fabrycznych tradycji Łodzi. To przykład ponadczasowej architektury wpisującej się w wielkomiejski charakter NCŁ.

 

- Łódź jest miastem wielokulturowym, miastem patchworkiem, które podobnie jak śląska metropolia, w której się wychowałem i żyję na co dzień, potrzebuje nowych, atrakcyjnych przestrzeni wspólnych, miejsc spotkań, otwartych pasaży i placów dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Jednym z takich miejsc ma być nowa Brama Łodzi, bowiem Łódź nie potrzebuje dziś - jak sądzę – nowych szklanych domów. Brama Miasta ma być przykładem szerokiego myślenia o mieście i jego przyszłych użytkownikach i nowych pracownikach. Architektura tego budynku ma być prosta i ponadczasowa, wykorzystująca korten, nowoczesny materiał, którego barwa nawiązuje do cegły, materiału stanowiącego architektoniczny rodowód Łodzi – podkreśla Przemo Łukasik, architekt z interdyscyplinarnego studia projektowego medusa group.

 

Łódź posiada swoją własną stylistykę w architekturze, w którą szczególnie dobrze wkomponowują się takie inicjatywy jak woonerfy czy murale.

Łódź była pierwszym miastem w Polsce, w którym powstała ulica wolna od ruchu samochodowego (dziś w mieście są już 3 woonerfy, a kolejne są w planach). Miasto nazywane jest też stolicą murali - tutaj znajdziemy najdłuższy szlak street artu, liczący ok. 70 artystycznych rysunków. Najnowszy projekt Skanska doskonale wpisuje się w ten lokalny kontekst. Twarzą Bramy Miasta są sami łodzianie, których już teraz można oglądać na wystawie społecznej, znajdującej się na ogrodzeniu inwestycji. To ogólnodostępne miejsce tworzone dla i przez ludzi.

 

Brama Miasta – kluczowe fakty i liczby

 

  • Rozpoczęcie budowy: I połowa 2017.

  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 40 000 mkw. GLA.

  • Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 500 mkw. GLA.

  • Cały kompleks dostarczy 230 miejsc parkingowych.

  • Budynek I etapu w najwyższym miejscu:15 kondygnacji naziemnych.

  • Certyfikacja: LEED Gold.

  • Generalny wykonawca: Skanska S.A.

  • Autor projektu architektonicznego: medusa group.

 

 

Źródło: Linkleaders / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 347

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >