
Nowe przepisy dotyczące dopłat do solarów
1 października br. weszły w życie zmiany przepisów regulujących dopłaty do kredytów na systemy solarne. Teraz środki wyliczane są na podstawie powierzchni czynnej kolektora, a nie jak to było dotychczas powierzchni całkowitej (brutto).
Dopłaty będą niższe, ale pozwoli to na zwiększenie liczby zrealizowanych w Polsce inwestycji. Zmianę w najmniejszym stopniu odczują inwestorzy decydujący się na kolektory płaskie.
Celem akcji dopłat do kolektorów słonecznych, prowadzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest ograniczenie emisji CO2 oraz pomoc w obniżeniu kosztów eksploatacji domów i wspólnot mieszkaniowych. Dotychczas z programu skorzystało prawie 50 tys. wnioskodawców.
Czytaj również: Utworzenie Platformy Innowacji Energooszczędnych
Pojawienie się na rynku nowych modeli urządzeń, których powierzchnia czynna znacząco różni się od całkowitej, wymusiły zmiany w sposobie naliczania dotacji. Co dokładnie się zmieni? Od strony administracyjnej sposób pozyskiwania częściowego zwrotu pieniędzy pozostaje bez zmian. Inny będzie jednak sposób naliczania dotacji, która od 1 października zależeć będzie wyłącznie od powierzchni czynnej kolektora - bezpośrednio odpowiedzialnej za wytwarzanie ciepła i podgrzewanie wody. Dotychczas wysokość dotacji liczona była od powierzchni brutto, czyli całkowitej montowanego urządzenia.
Zmiany sprawią, że inwestorzy otrzymają dopłaty niższe od kilku do kilkudziesięciu procent- wszystko zależy od rodzaju użytego w instalacji systemu. Najmniejszą różnicę odczują inwestorzy decydujący się na kolektory płaskie. Na przykład dla urządzenia marki BRAAS TCA2 będzie to zaledwie 8% (taka jest różnica pomiędzy powierzchnią czynną a całkowitą urządzenia). Najwięcej stracą inwestorzy decydujący się na kolektory rurowe - tutaj dotacja może być mniejsza nawet o 35%.
Czytaj również: Szczelność okien i drzwi w domu energooszczędnym
NFOŚiGW ma jeszcze do rozdysponowania ok. 80 mln zł. Jest to suma pozwalająca na przyznanie dopłat do instalacji solarnych ok. 15 tys. wnioskodawców. Dzięki zamianie przepisów z programu skorzysta dodatkowych 3 tys. osób. Z badania zleconego przez NFOŚiGW wynika, że ponad 90% inwestorów jest zadowolonych z zainstalowania systemów solarnych.
Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie - mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych marki BRAAS.
Źródło: Pegasus PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...